Anti HBs Nedir?

Anti HBs Nedir?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Anti-HBs, hepatit B yüzey antikoru anlamına gelerek hepatit B virüsüne karşı bağışıklığın bir göstergesidir. Hepatit B enfeksiyonu veya aşılamasından sonra vücut, bu virüse karşı antikorlar üretir. Anti-HBs, bu antikorların kan dolaşımındaki varlığını belirlemek için kullanılan bir testtir. Eğer bir kişinin Anti-HBs testi pozitif çıkarsa, bu, kişinin hepatit B virüsüne karşı bağışıklık geliştirdiğini ve enfeksiyondan korunduğunu göstermektedir.

Anti HBs Nedir?

Anti-HBs, Hepatit B virüsüne (HBV) karşı vücutta oluşan antikorlardır. Bu antikorlar, kişinin HBV’ye karşı bağışıklık geliştirdiğini göstermektedir. Bununla birlikte bu antikorlar genellikle iki durumda ortaya çıkarlar. İlk olarak kişi Hepatit B enfeksiyonu geçirmiş ve iyileşmiştir. Veya Hepatit B aşısı yaptırmıştır. Aşı veya enfeksiyon sonrası vücut, virüse karşı koruyucu antikorlar üretmektedir. Bu antikorlar, kişinin yeniden HBV ile enfekte olma riskinin düşük olduğunun bir göstergesidir. Bu antikorların düzeyi, koruyuculuk seviyesini belirlemede önemli bir etkendir. Aynı zamanda antikorların düzeyinin yüksek seviyelerde olması bağışıklığın güçlü olduğu anlamına gelmektedir. Bu nedenle, Hepatit B’ye karşı bağışıklık durumunu değerlendirmek için Anti-HBs testi yapılmaktadır. Bu test oldukça başarılı ve güvenilirliği yüksektir.

Anti HBS Neden Yapılır?

 • Bağışıklık durumunu belirlemek,
 • Enfeksiyon geçmişini saptamak,
 • Aşının etkinliğini değerlendirmek,
 • Bağışıklık süresini izlemek,
 • Kan ve organ donörlerini değerlendirmek,
 • Sağlık çalışanlarının HBV’ye maruz kalma riskine karşı bağışıklık durumunu değerlendirmek.

Anti HBS Testi Nasıl Yapılır?

Anti-HBs testi, bir kan örneği alınarak gerçekleştirilen bir testtir. Bu test için genellikle kol damarından bir miktar kan alınmaktadır. Sonrasında alınan kan örneği laboratuvara gönderilerek burada çeşitli analizle yapılmaktadır. Laboratuvarda, kan örneğinde Hepatit B yüzey antikorlarının (Anti-HBs)olup olmadığı ve miktarı belirlenir. Test sonuçları, kişinin Hepatit B’ye karşı bağışıklık durumunu ve aşıya verdiği yanıtı değerlendirmek için kullanılmaktadır. Testin sonucuna göre doktor kişiye bağışıklık seviyesi veya tekrar aşı olup olmayacağı konusunda bilgi verir. Bu test sonucu kişinin bağışıklık seviyesinin yeterli olup olmadığı ve gerekirse ek aşı dozlarının gerekli olup olmadığı belirlenir. Test oldukça basit ve yaygın olarak yapılan bir işlemdir.

Kimler Yaptırır?

 • Hepatit B aşısı olan kişiler,
 • Hepatit B geçirmiş olan kişiler,
 • Sağlık çalışanları,
 • Kan ve organ donörleri,
 • Yüksek riskli gruplar (örneğin, HBV taşıyıcıları ile yakın temasta olan kişiler),
 • Bağışıklık durumu kontrol edilmesi gereken kişiler.

Yüksekliği (Pozitif) Ne Anlama Gelir?

Hepatit B yüzey antikoru, Hepatit B virüsüne karşı vücudun bağışıklık yanıtını gösteren bir antikordur. Bu testin pozitif olması, kişinin Hepatit B’ye karşı bağışıklık kazandığını göstermektedir. Ayrıca bu durum geçmişte bu enfeksiyonu geçirip atlattığını da gösterir. Bu durum genellikle iki şekilde ortaya çıkar. aşılanma ya da doğal enfeksiyon sonrası iyileşmedir. Hepatit B aşısı olmuş bir kişide antikor yüksekliği, aşının etkili olduğunu ve kişinin virüse karşı korunduğunu gösteren bir etkendir. Doğal enfeksiyon sonrasında ise, vücut virüsü temizleyerek kalıcı bir bağışıklık sağlamaktadır. Pozitif çıkan test sonuçları, bireyin Hepatit B’ye karşı bağışıklık kazanmış olduğunu ve yeniden enfekte olma riskinin düşük olduğunu ifade eder.

Testin Negatif Çıkması Ne Anlama Gelir?

Bu yapılan testin negatif çıkması, kişinin Hepatit B virüsüne (HBV) karşı koruyucu antikorları olmadığını göstermektedir. Bu nedenle uygulanan bir testtir. Bununla birlikte Anti-HBS, Hepatit B yüzey antikorlarının kısaltmasıdır. Bu test bir kişinin Hepatit B’ye karşı bağışıklık kazanıp kazanmadığını belirlemek için sıklıkla kullanılmaktadır. Negatif bir sonuç, kişinin ya Hepatit B aşısı olmamış olduğunu ya da daha önce bu virüsle enfekte olmamış olduğunu gösterebilmektedir. Ayrıca, bu kişi Hepatit B virüsüne karşı doğal bir bağışıklık geliştirmemiştir. Bu testin negatif çıkması aşılama ihtiyacının bir göstergesidir. Aşılanmamış kişiler, Hepatit B virüsüne karşı savunmasız olduklarından enfeksiyon kapma riskleri daha yüksektir. Bu nedenle, testin negatif çıkan kişilerin bir sağlık uzmanına başvurarak aşılanma konusunda bilgi alması oldukça önemlidir.

Sık Sorulan Sorular

Anti HBS Kaç Olursa Tehlikelidir?

Testin pozitif olması için 10 ml ve üstü olması gereklidir. Bu nedenle 10 mIU/mL’nin altında kalan bir sonuç için bağışıklığı bulunmadığından riskli bir durumdur.

Anti HBs Testi Sonuçları Güvenilir Mi?

Bu test kişinin kendi kanından örnekler alınarak laboratuvar ortamında incelendiğinden dolayı oldukça güvenilir ve başarılı bir testtir.

Anti Hbs Sonucunu Hangi Bölüm İlgilenir?

Sonuçlar genellikle iç hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları veya hepatoloji (karaciğer hastalıkları) alanında uzmanlaşmış doktorlar tarafından değerlendirilmektedir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣