Apandisit Nedir, Nerededir ve Neden Olur?

Apandisit

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Apendiks adı verilen bu kör bağırsağın, insan bedeninde bilinen hiçbir görevi yoktur. Kimi araştırmacılar, apendiksin hem sindirim hem de bağışıklık sistemine faydalarının olduğunu iddia etmektedirler. Henüz vücuda faydası belirlenemese de, apandisit ameliyatı ile alındıktan sonra da, vücuda herhangi bir zararının dokunduğuna da rastlanmamıştır. İşte bu organın iltihaplanması durumunda, eğer bir cerrahi müdahale gerçekleştirilmez ise, hastaların ölümle karşı karşıya kalmaları söz konusu olabilmektedir.

[trgebanner]

Apendiks

Hastaların bir çoğu apandisit nerede patlar ya da apandisit hangi tarafta olur gibi sorular sormaktadırlar. Karnın sağ alt bölümünde yer alan kolondan bir çıkıntı şeklinde bulunan apendiks, ilk etapta çıkıntı yapmış bir parmağa benzetilebilir. İşte buranın iltihaplanması durumunda, acilen hastanın ameliyata alınması gerekmektedir. Akut apandisit, yüzde 6 ile yüzde 9 arasında bir risk oranına sahiptir. Apandisit ameliyatına apendektomi adı verilmektedir. Neredeyse yüz yıl boyunca açık şekilde yapılan bu ameliyat, son yıllarda laparoskopik yani, kapalı olarak gerçekleştirilmektedir. Bu sayede hastanın vücudunda çok daha az yara oluşur ve iyileşme süreci çok daha hızlı geçer. Apandisit ağrısı dayanılmayacak seviyelerde olabilir. Hastada yüksek ateş görülebilmektedir ve acilen ameliyata alınmaz ise hasta yaşamını yitirebilmektedir.

Apandisit Nedir?

Peki, apandisit nedir? Apendiks isimli işlevsiz bağırsağın iltihaplanması durumu olarak tanımlanabilmektedir. Hemen hemen her yaş grubundan insanda bu sorun ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Araştırmacılar, genellikle 10 ile 30 yaş arasındaki grupta apandisit ile karşı karşıya kalındığını ortaya koymaktadırlar. Çok sayıda apandisit patlaması belirtileri vardır. Bunlardan en net ve en büyüğü ise, ağrıdır. Tedavi olarak genellikle, apendiks denilen işlevsiz bağırsağın alınması gerçekleştirilir. Apendiks isimli kese tıkanarak iltihaplanmaktadır. Tıkanma, genellikle dışkı içerisindeki kireçlenen bir taşın, bu keseye geçmesi sonucu gerçekleşir. Kimi zaman da viral enfeksiyonlar, safra taşı, bazı tümörler ve parazitler tarafından da tıkanmalar olabilir. Tıkanan kesede zamanla basınç artar, kan dolaşımı yavaşlar ve bakteri sayısı hızla artar. İşte bu süreçte kesenin hemen alınması gerekmektedir. Alınmadığı durumlarda kese patlayabilir ve bakteriler karın boşluğuna yayılabilir. Böyle durumlarda çok daha ciddi cerrahi operasyonlar gerekebilmektedir ve kimi zaman da hasta kaybedilebilmektedir.

Apandisit Neden Olur?

Gelelim, akut apandisit neden olur sorusunun yanıtını bulmaya. Yukarıda da anlattığımız gibi apendiksin tıkanmasıyla birlikte bu durum görülmektedir. Tıkanmanın nedenleri ise çok çeşitlidir. Dışkıda bulunan yemek artıkları, meyve çekirdekleri, bilinmeyen cisimler ve taşlaşmış dışkı yani fekalid gibi sebeplerle tıkanma yaşanabilir. Oldukça az görülse de, kimi zaman bu bölgede bir tümör oluşumu sonucunda da kesenin tıkandığı görülmektedir. Tıkanmayla birlikte apendiks içerisinde mukus sıvı dolmaya başlar ve bu da basıncı arttırarak şişmeye neden olur. Şişmeyle birlikte kendi kendine iyileşme durumu yok denecek kadar az görülür. Kan damarlarının da tıkanmasıyla birlikte, bakteri oluşumu hızlanır ve bu bakteriler kesenin dışına sızmaya başlar. Son olarak da apandisit patlaması gerçekleşir.

Diğer Nedenler

Bazı araştırmacılar, bazı zararlı parazitlerin de apendikse bulaşmasıyla birlikte apandisit patlamasına neden olduğunu belirtmektedir. Öte yandan, sindirim sistemi içerisinde oluşan enfeksiyonlar da apandisite neden olabilmektedir. Burada enfeksiyon sonucu, apendiks duvarındaki dokunun şişmesi gerçekleşir. Nadir görülen bir diğer neden de, genel olarak bağırsakların iltihaplanması ile oluşmasıdır. Bağırsaklarda oluşan iltihaplar, nadir olarak apendikse geçiş yapar. Apendiksin dışarıdan darbe alması sonucu tıkandığı ve apandisite neden olduğu durumlar da görülmüştür.

Apandisit Belirtileri

 • Karnın sağ alt kısmında elle bastırıldığında hassaslık
 • İnsanı iki büklüm hale getiren şiddetli bir ağrı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Ağızda ve dilde kuruluk
 • İştahsızlık
 • Göbek etrafında ağrı
 • Sindirim güçlüğü, ishal ya da kabızlık
 • Hızlı kalp atımı
 • Yüksek ateş
 • Gaz çıkaramama ve dışkıda zorlanma, ağrı
 • Gebelerde ise bu ağrı yan ya da arka bölgede görülür. Aynı zamanda bulantı, iştahsızlık ve kusma gibi belirtileri olur.

Apandisit Tedavisi

Teşhis için ilk olarak fizik muayene yapılır. Karın bölgesindeki ağrının bakteriyel enfeksiyon olup olmadığına bakılır. Öte yandan apandisit teşhisini direkt olarak tespit edecek herhangi bir kan tahlili yoktur. Bu rahatsızlığın tedavisi kişiden kişiye göre değişse de, genel olarak ameliyata başvurulur. Ayrıca ameliyat tipi de yine kişinin durumuna bağlı olarak değişir. Eğer apendiks bölgesindeki apse yırtılmamış ya da patlamamışsa, öncelikle antibiyotik tedavisine başvurulur. Daha sonra bir tüp yardımı ile organ içindeki apse boşaltılır ve gerek duyulduğu takdirde apendiks alınır. Eğer tam tersi bir durum söz konusu ise, yani apendikste bir yırtılma ya da sızma varsa, direkt ameliyat yapılması gerekmektedir. Bunun için de açık ameliyat veya laparoskopik cerrahiye başvurulur.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Apandisit ne işe yarar?

Aslında görevi tam olarak bilinmemektedir. Ancak yaşamın ilk zamanlarında bağırsakların defans mekanizmasını düzenlediği bilinir.

Apandisit ne tarafta bulunmaktadır?

İnce bağırsak ile kalın bağırsağın birleştiği yerin alt tarafında, karnın sağ alt kısmında bulunur.

Apandisit iltihaplanması kaç yaşında görülür?

Genel olarak 2 yaşından sonra her yaş grubunda görülmesi mümkündür.

Çocuklarda apandisit olur mu?

Evet, acil karın ağrısı şikayeti ile hastaneye gelen çocuklar genellikle apandisit hastalığı için gelmektedir.

Çocuklarda apandisit belirtileri nelerdir?

İştahsızlık, erkenden yatıp uyuma, halsizlik, ağrı ve ateş en yaygın olarak görülen belirtileridir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣