Diş Lekesi Nasıl Geçer?

Diş lekesi tedavisi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Dişte leke oluşumu, gündelik yaşamı derinden etkileyen ve bireylerin sağlıklı bir gülümsemeye sahip olamamasına neden olan, buna bağlı olarak da özgüven problemleri yaratabilen ciddi bir hastalıktır. Diş lekesi, çeşitli estetik yöntemleri ile çok kolay temizlenebilen bir diş problemidir.

Dişteki Siyah Lekeler

Zamanla kendi kendine oluşan dişteki siyah lekeler, sıklıkla yemek yeme ve içecek tüketimi alışkanlıklarına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Öte yandan, kalıtsal nedenler, yaşlılık, dişlerde aşınma, ilaç kullanımı ve hastaların diğer diş hastalıkları geçmişi, siyah diş lekeleri için neden olabilmektedir.

Diş Lekeleri

Dişte oluşan siyah lekeler, dişte sarı leke çıkması ya da diş üzerinde beyaz leke görülmesi, çeşitli diş hastalıklarının habercisi olabilir. Diş üzerinde siyah lekeler çıkması, genellikle yoğun çay ve kahve tüketimine bağlı olarak görülmektedir. Çay, kahve tüketiminin yanına bir de sigara katılmış ise, diş lekeleri ile karşı karşıya kalmak kaçınılmazdır.

Diş Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Diş lekesi nasıl çıkartılır ve diş lekesi nasıl geçer şeklinde araştırmalar yapan kullanıcıların, öncelikle bu lekelerin oluşması karşısında önlemler alması gerekmektedir. İlk olarak, dişlerde leke oluşumuna neden olan yiyecek ve içecekler uzak durmaya başlamalı ve ardından düzenli olarak dişleri fırçaladığından emin olunmalıdır.

Dişte Leke Neden Oluşur?

İçerisinde yapay renklendirici bulunan yiyecekler, asidik yapısı olan içecekler, gazlı içecekler, kahve, çay ve alkol, dişte leke neden oluşur sorusunun yanıtı olan yiyecekler ve içeceklerdir. Özellikle kahve ve çay gibi içecekler neredeyse tüm toplum tarafından sevilen ve beraber tüketilen içeceklerdir. Bu içecekler, sık tüketildikleri durumlarda dişlerin sararmasına ve dişteki siyah lekelerin oluşmasına neden olur. Dişte leke oluşumuna karşı en etkili önlem ve tedavi, hiç kuşkusuz diş fırçalamadır. Çay, kahve ve sigara içen kişilerin günde en az 2 kez hiç atlamadan dişlerini fırçalaması gerekmektedir. Çay, kahve ve sigara tüketiminden vazgeçemeyen kişilerin, diş fırçalama aralıklarını uzun tutmaması ve sık sık dişlerini fırçalaması gerekmektedir. Sadece sabahları ve akşamları dişlerini fırçalayıp, gün içerisinde dişlerini fırçalamaya zaman bulamayan insanların da, sık sık suyla ağızlarını çalkalamaları tavsiye edilmektedir.

Diş Lekelerini Giderme

Dişteki siyah lekeler için evde yapılabilecek yöntemler sık sık araştırılan ve uygulanan yöntemler olsa da, bu yöntemlerin bilinçsizce uygulanmaması gerekmektedir. Bilinçsizce uygulanan diş lekelerini giderme yöntemleri, diş, ağız ve diş eti sağlığını derinden etkileyebilir. Diş lekesi sorunu yaşayan herkesin, uzman bir ağız ve diş sağlığı hekimine başvuru yapması gerekmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Diş üzerindeki lekeleri nasıl çıkar?

Karbonatla dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Bunun dışında doktorun önerdiği leke gideren ilaç ve diş macunlarını da kullanabilirsiniz. Eğer lekeler fazlaysa ve yaptığınız işlemlere rağmen azalma meydana gelmiyorsa, diş hekiminiz ile tekrardan bir görüşme sağlayabilirsiniz.

Dişteki kahverengi lekeler geçer mi?

Diş yüzeyinde meydana gelen lekelenmeleri evde kendi yönteminiz ile tedavi uygulayabilirsiniz. Ancak bu uygulamalar lekelerin tamamen gitmesine yardımcı olmaz. Bu lekelerden kurtulmak için diş beyazlatma tedavisine başlayabilirsiniz.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣