Diş Lekesi Nasıl Geçer?

Diş lekesi tedavisi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Dişte leke oluşumu, gündelik yaşamı derinden etkileyen ve bireylerin sağlıklı bir gülümsemeye sahip olamamasına neden olan, buna bağlı olarak da özgüven problemleri yaratabilen ciddi bir hastalıktır. Diş lekesi, çeşitli estetik yöntemleri ile çok kolay temizlenebilen bir diş problemidir.

Dişteki Siyah Lekeler

Zamanla kendi kendine oluşan dişteki siyah lekeler, sıklıkla yemek yeme ve içecek tüketimi alışkanlıklarına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Öte yandan, kalıtsal nedenler, yaşlılık, dişlerde aşınma, ilaç kullanımı ve hastaların diğer diş hastalıkları geçmişi, siyah diş lekeleri için neden olabilmektedir.

Diş Lekeleri

Dişte oluşan siyah lekeler, dişte sarı leke çıkması ya da diş üzerinde beyaz leke görülmesi, çeşitli diş hastalıklarının habercisi olabilir. Diş üzerinde siyah lekeler çıkması, genellikle yoğun çay ve kahve tüketimine bağlı olarak görülmektedir. Çay, kahve tüketiminin yanına bir de sigara katılmış ise, diş lekeleri ile karşı karşıya kalmak kaçınılmazdır.

Diş Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Diş lekesi nasıl çıkartılır ve diş lekesi nasıl geçer şeklinde araştırmalar yapan kullanıcıların, öncelikle bu lekelerin oluşması karşısında önlemler alması gerekmektedir. İlk olarak, dişlerde leke oluşumuna neden olan yiyecek ve içecekler uzak durmaya başlamalı ve ardından düzenli olarak dişleri fırçaladığından emin olunmalıdır.

Dişte Leke Neden Oluşur?

İçerisinde yapay renklendirici bulunan yiyecekler, asidik yapısı olan içecekler, gazlı içecekler, kahve, çay ve alkol, dişte leke neden oluşur sorusunun yanıtı olan yiyecekler ve içeceklerdir. Özellikle kahve ve çay gibi içecekler neredeyse tüm toplum tarafından sevilen ve beraber tüketilen içeceklerdir. Bu içecekler, sık tüketildikleri durumlarda dişlerin sararmasına ve dişteki siyah lekelerin oluşmasına neden olur. Dişte leke oluşumuna karşı en etkili önlem ve tedavi, hiç kuşkusuz diş fırçalamadır. Çay, kahve ve sigara içen kişilerin günde en az 2 kez hiç atlamadan dişlerini fırçalaması gerekmektedir. Çay, kahve ve sigara tüketiminden vazgeçemeyen kişilerin, diş fırçalama aralıklarını uzun tutmaması ve sık sık dişlerini fırçalaması gerekmektedir. Sadece sabahları ve akşamları dişlerini fırçalayıp, gün içerisinde dişlerini fırçalamaya zaman bulamayan insanların da, sık sık suyla ağızlarını çalkalamaları tavsiye edilmektedir.

Diş Lekelerini Giderme

Dişteki siyah lekeler için evde yapılabilecek yöntemler sık sık araştırılan ve uygulanan yöntemler olsa da, bu yöntemlerin bilinçsizce uygulanmaması gerekmektedir. Bilinçsizce uygulanan diş lekelerini giderme yöntemleri, diş, ağız ve diş eti sağlığını derinden etkileyebilir. Diş lekesi sorunu yaşayan herkesin, uzman bir ağız ve diş sağlığı hekimine başvuru yapması gerekmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Diş üzerindeki lekeleri nasıl çıkar?

Karbonatla dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Bunun dışında doktorun önerdiği leke gideren ilaç ve diş macunlarını da kullanabilirsiniz. Eğer lekeler fazlaysa ve yaptığınız işlemlere rağmen azalma meydana gelmiyorsa, diş hekiminiz ile tekrardan bir görüşme sağlayabilirsiniz.

Dişteki kahverengi lekeler geçer mi?

Diş yüzeyinde meydana gelen lekelenmeleri evde kendi yönteminiz ile tedavi uygulayabilirsiniz. Ancak bu uygulamalar lekelerin tamamen gitmesine yardımcı olmaz. Bu lekelerden kurtulmak için diş beyazlatma tedavisine başlayabilirsiniz.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

Lazerle Vajina Daraltma

Lazerle Vajina Daraltma Kalıcı Mı?

Lazerle Vajina daraltma işlemi diğer adıyla vajina yenileme işlemi olarak da bilinmektedir. Bu işlem Vajinanın çeşitli nedenlerden dolayı genişlemesi sonucunda uygulanan bir işlemdir. Vajinanın eski

Kemik Yoğunluğu

Kemik Yoğunluğu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kemik yapısının içerdiği fosfor, kalsiyum gibi minerallerin yoğunluğunun ölçülmesine kemik yoğunluğu ölçümü denir. Bu ölçüme kemik tarama veya kemik dansitometri denilmektedir. Tanı sonrasında uygulanan tedavinin

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣