Ataşehir Avicenna Hastanesi Endoskopi Merkezi

Ataşehir Avicenna Hastanesi Endoskopi Merkezi

Avicenna Hastanesi Ataşehir Endoskopi Merkezi’nde sindirim sistemi ile ilgili tüm hastalıklar, son teknoloji cihazlar ve alanında uzman hekimler tarafından başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir. Bununla birlikte kolonoskopik ve endoskopik işlemlerin tümü, hasta güvenliği ve memnuniyeti ön planda tutularak büyük bir titizlikle yapılmaktadır.

Avicenna Ataşehir Endoskopi Merkezi

Avicenna Hastanesi Ataşehir Endoskopi Merkezi, alanında uzman hekimleri, deneyimli sağlık personelleri ve ileri teknoloji tıbbi cihazları ile hizmet vermektedir. Ünitemizde yapılan endoskopi işlemleri için kullanılan tüm cihazlar, modern tıp teknolojilerinin sağladığı imkanlar dahilinde tedarik edilmiştir. Bu sayede ileri endoskopik uygulamalar, alanında uzman Genel Cerrah ve Gastroenterologlar tarafından rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir. Bununla birlikte işlem sırasında ihtiyaç duyulması halinde endoskopik tedaviler de yapılmaktadır.

İleri Endoskopik Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Gelişen tıp teknolojisi ile birlikte endoskopik tanı ve tedavi yöntemi de gelişerek çeşitlenmiştir. Avicenna Hastanesi İleri Endoskopi Merkezi’nde; yüksek çözünürlüklü endoskoplar, optik ve dijital zoomlu endoskoplar ve yeni nesil endoskopi teknolojileri kullanılmaktadır. Sahip olduğumuz bu ileri teknoloji cihazları sayesinde, ünitemizde optik kromoendoskopik uygulamalar çok daha rahat ve hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Aynı zamanda doktorun işlem sırasında ayrıntılı ve net görüntü alabilmesini sağlayan bu cihazlar sayesinde tanılamada eksiklik veya yanlışlık olma ihtimali tamamen ortadan kalkmaktadır.

Avicenna Ataşehir Endoskopi Merkezimizde Tedavi Edilen Hastalıklar

Sindirim sistemi yemek borusundan anüse kadar olan tüm organları kapsamaktadır. Bu organlar sırasıyla; ağız, yutak, yemek borusu, mide, karaciğer, pankreas, safra kesesi, ince bağırsak, kalın bağırsak ve anüstür. Sindirim sistemi hastalıkları genel itibari ile bu organlarda meydana gelen problemlere bağlı olarak gelişmektedir. Bu hastalıklar ne kadar erken evrede teşhis edilirse, tedavi şansı da o kadar büyük olur. Özellikle mide ve bağırsak hastalıklarında endoskopik uygulamalar tanı ve tedavi süreçleri bakımından büyük önem taşımaktadır.

Avicenna Hastanesi Ataşehir Endoskopi Merkezi’nde tedavi edilen hastalıklar şunlardır:

 • Pankreas kanserleri,
 • Bağırsak polipleri,
 • Yemek borusu polip ve kanserleri,
 • Midedeki polipler,
 • Mide kanserleri,
 • İnce bağırsak kanserleri,
 • Kolon kanserleri,
 • Kalın bağırsak kanserleri,
 • Akalazya,
 • Safra yolları taşları,
 • Gastroözofageal reflü hastalığı,
 • Nedeni saptanamayan kanama veya anemiler.

Endoskopi Nasıl Yapılır?

Avicenna Hastanesi Ataşehir Gastroenteroloji bölümümüzün alt birimi olan Endoskopi Merkezi’nde işlemler anestezi altında uygulanmaktadır. Hastanın genel sağlık durumuna ve tercihine bağlı olarak hangi anestezi türünün uygulanacağına doktor ile birlikte karar verilmektedir. Bayıltarak endoskopi yapıldığı durumlarda işlem sonrası uyanma ve toparlanma süresi uzamaktadır. Ancak sedasyon altında yani hastayı uyutarak endoskopi yapılan durumlarda ise toparlanma süresi yarım saat ile bir saat arasında değişmektedir.

İşleme başlamadan önce hastada bulantı olmaması için boğaza doğru lokal anestezi etkili bir sprey sıkılır. Bununla birlikte çok stresli olan hastalara hafif bir sakinleştirici ilaç uygulanabilmektedir. Bununla birlikte endoskopi Ataşehir merkezimizde bulunan ünitemizde, işlemler anestezi hekiminin eşliğinde yapılmaktadır. Anesteziye bağlı olarak gelişebilecek her türlü komplikasyonda acil müdahale yapabilmek adına işlemin her aşamasında anestezi hekimi de bulunmaktadır. Anestezi hekimi hastayı uyuttuktan sonra işlemi yapacak olan hekim, gastroskop adı verilen ucunda ufak bir kamera olan cihazı boğazdan aşağı doğru ilerletir. Bundan sonra sırasıyla özofagus (yemek borusu), mide ve on iki parmak bağırsağı incelenmektedir.

İşlem boyunca sindirim sistemi organlarında herhangi bir enfeksiyon, kanser, ülser veya diğer hastalıkların olup olmadığı araştırılmaktadır. Bununla birlikte ihtiyaç duyulması halinde doku örneği (biyopsi) alınarak, incelenmek üzere patoloji laboratuvarına gönderilir. Aynı zamanda gastroskopi ile üst sindirim sisteminde meydana gelen kanamalar durdurulabilmekte ve polipler temizlenmektedir. İşlemin bitmesinin ardından doktor gastroskopu kontrollü bir şekilde geri çekerek çıkartır. Tüm bunlarla birlikte endoskopi süresi ortalama 7-8 dakika sürmektedir.

Endoskopi Türleri

Endoskopi, yapılış türüne ve nereye yapılması gerektiğine bağlı olarak farklı çeşitlerde gerçekleştirilmektedir:

 • Üst GİS Endoskopisi (Özofagogastroduodenoskop): Bu endoskopi türü yalnızca özofagus (yemek borusu), mide ve onikiparmak bağırsağını incelemek amacıyla yapılır.
 • Çift Balonlu Endoskopi: Onikiparmak bağırsağı ve kalın bağırsak arasında kalan kısmı incelemek için yapılan işlemdir. İç içe geçmiş olan iki ayrı tüpün uçlarında bulunan balonun bağırsak duvarına tutunarak itilmesi şeklinde uygulanmaktadır.
 • Kapsül Endoskopi: Sindirim sisteminin ayrıntılı bir şekilde görüntülenmesi için küçük kapsül şeklinde bir kamera yutularak bu kameradan alınan görüntüler aracılığıyla tanı koyma yöntemidir.
 • Endoskopik Retrograd Kolanjiyo Pankreatografi (ERCP): Duedonoskop isimli alet kullanılarak yapılan bu işlemde, safra yolu ve pankreasta bulunan taş veya tümör gibi oluşumlar tespit edilir. ERCP işlemi sırasında pankreas ve safra yoluna düşmüş olan taşlar çıkarılabilir.
 • Kromoendoskopi: Bu endoskopik işlemde bağırsağa verilen özel bir boya aracılığı ile patolojik incelemeler çok daha rahat bir şekilde yapılmaktadır.
 • Dar Bant Görüntüleme: Sindirim sistemi damarları ve mukozasında filtreleme yolu ile kontrast oluşturularak yapılan endoskopidir.
 • EUS (Endoskopik Ultrason): Endoskopi cihazının ucuna küçük bir prop yerleştirilerek yapılan ileri teknoloji tanılama ve tedavi yöntemidir. Bu teknik sıklıkla pankreas kanseri, safra yolu veya kolon kanserlerini tanılamak amacıyla kullanılmaktadır.

Avicenna Endoskopi Fiyatı

Sağlık merkezlerinde yapılan işlemlerin fiyatları genel olarak işlemin yapılacağı merkezin kalitesine göre değişmektedir. Bununla birlikte işlemi yapacak olan hekimin deneyimi ve operasyonun detayları da fiyatı belirleyen faktörlerdendir. Bununla birlikte internet üzerinden fiyat paylaşımı yapmak, Sağlık Bakanlığı’nın getirdiği yeni standartlara göre yasaklanmıştır. Bu sebeple internet üzerinden ücret bilgisi paylaşamıyoruz. Fiyatlarımız ile ilgili bilgi veya randevu almak için Endoskopi ve Kolonoskopi Merkezi sayfamızdan form doldurarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Neden Avicenna?

Ataşehir Avicenna Hastanesi bünyesinde bulunan her birim kendi içinde ve disiplinlerarası profesyonel bir çalışma yürüterek tanı, takip ve tedavi süreçlerini gerçekleştirmektedir. Bununla birlikte bir merkezde işlem yaptırabilmeniz için öncelikle o merkeze güvenmeniz gereklidir. Avicenna International Hospital, hastalarına sunduğu sağlık hizmetleri ile ulusal uluslararası sağlık arenasında onaylı bir hastanedir. Endoskopi Merkezimizde yapılan işlemlerin sonuçları, işlem esnasında alınan video ve fotoğraf kayıtları ile belgelenmektedir. Bunlar yazılı sonuçlar da dahil olmak üzere hastalarımıza elden teslim edilmektedir. Yani, hastalar kendilerine verilen materyalleri incelediğinde işlemin her aşaması hakkında bilgi sahibi olurlar.

Endoskopik incelemelerde kullanılan cihazların hijyeni ise bir diğer önemli konudur. Hastalara işlem yapılan tüm cihazlar ‘otomatik dezenfeksiyon sistemi’ ile temizlenmektedir. Bu sayede tüm işlemler steril ve güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. Bunlarla birlikte önem taşıyan diğer faktörlerden biri, işlemi yapacak olan doktorun tecrübesidir. Sağlık merkezleri ne kadar son teknoloji imkanlara sahip olursa olsun, tüm bunlar ancak deneyimli bir hekimin elinde işlev görmektedir. Bu sebeple Ataşehir Endoskopi Merkezimizde, meslek yaşamı boyunca binlerce endoskopik işlem ve yapmış tecrübeli doktorlar bulunmaktadır. Doktorların deneyimli olmasının sağladığı en büyük avantajlardan biri ise, işlemin çok kısa sürede bitiriliyor olmasıdır. Bu sayede hastalar anestezik ilaçlara çok daha az maruz kalmaktadır. Dolayısıyla, işlem sonrası süreçler oldukça rahat geçmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Merkezinizde yaptırdığım işlemlerin sonuçlarını ne zaman alabilirim?

Ataşehir Avicenna Hastanesi Endoskopi Merkezi’nde yaptırdığınız işlemlerden hemen sonra sonuçlarınız hazırlanır ve size taburcu olana kadar elden teslim edilir. Sonuçlarınız içinde doktorunuzun yazdığı bir sonuç belgesi, fotoğraf veya video kayıtları yer almaktadır.

Avicenna endoskopi ücreti ne kadar?

Bu konu hakkında Sağlık Bakanlığı’nın koymuş olduğu yasaklardan dolayı internet üzerinden bilgi verememekteyiz. Ancak her türlü soru ve ihtiyaçlarınız için çağrı merkezimizi, 0216 574 10 00 numaralı telefondan arayarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Merkezinizde endoskopi işlemi ne kadar sürüyor?

Endoskopi merkezimizde alanında uzman, deneyimli doktorlar tarafından yapılan endoskopi işlemleri yaklaşık 8-10 dakika arasında sürmektedir. Bu süre hastaya verilen anestezi ilaçlarının miktarına bağlı olarak daha uzun veya kısa olabilmektedir. İşlemden sonra hastalar çok kısa sürede toparlanarak, aynı gün taburcu olur.

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Doktorları

Genel Cerrahi bölümleri doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.