Avicenna Ataşehir Hastanesi’nde İkiz Prematüre Mucizesi!

Avicenna Ataşehir Hastanesi’nde İkiz Prematüre Mucizesi!

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Erken doğum nedeniyle gelişimini henüz tamamlamadan dünyaya gelen ikiz bebekler, Avicenna Sağlık Grubu sayesinde hayata tutundular.

Ağrı’da uygun tedavi merkezinin bulunmaması nedeniyle, erken doğumla dünyaya gelen ikiz bebekleri Avicenna Ataşehir Hastanesi’nde ağırladık. Henüz 29+5 haftalıkken doğan ikiz bebekler, hastanemizin yoğun bakım ünitesinde gözlem altına alındılar. Bebeklerden biri 1.100 gram doğarken, diğer ikiz sadece 670 gram olarak dünyaya geldi. Erken doğum nedeniyle sağlık sorunu yaşayan bebeklerin hayatı tutunma süreci gerçek bir mucize. Yoğun bakımda geçen 90 günün ardından Arven ve Buğlem bebekler sağlıklarına kavuştular. Avicenna Ataşehir Hastanesi’nde Uzm. Dr. Ayşe Çalkan Kayabaş ve Doç. Dr. Fatih Bolat takibinde geçen üç aylık yoğun bakım sürecinde, bebekler sağlıklarına kavuştular ve olması gereken kiloya ulaştılar. Olumlu geçen sürecin ardından ebeveynlerine kavuşan ikizlerimize ve ailesine geçmiş olsun diyor, sağlıklı bir yaşam diliyoruz.

Erken Doğum 

Erken doğum, hamileliğin 37. haftasından önce dünyaya gelen bebekleri kapsayan bir durumdur. Olması gereken doğum tarihinden daha önce dünyaya gelen bebeklerde belirli komplikasyonlar görülebilir. Doğum sonrası süreçte tıbbi sorunla karşılaşma riski yüksek olan bebekler bu dönemde hastanede kalması gerekebilir. Erken doğum süresine göre evreler belirlenebilir. 

Erken doğum evrelerine göre detaylar;

  • Geç preterm dönem: 34 ile 36 arasında doğan, hamileliğin tamamlanan haftaları
  • Orta derecede erken dönem: hamileliğin 32 ile 34 haftaları arasında doğanlar
  • Çok erken dönem: 32 haftadan daha az bir sürede doğmuş
  • Son derece erken dönem: 25 haftalık hamilelikte veya daha önce doğmuş

Bebeklerde erken doğum evrelerine göre hayatta kalma oranı değişmektedir. Son derece erken dönemlerde yaşama şansı oldukça düşükken, geç preterm dönemde yaşama şansı % 50 oranına yükselmektedir. Tüm prematüre bebekler komplikasyon yaşamazken, çok erken doğmak kısa ve uzun vadeli dönemlerde sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Genel olarak, bir bebek ne kadar erken doğarsa, bebekte komplikasyon riski gelişme durumu o kadar yüksek olur. Doğum ağırlığı da bebekte gelişecek sağlık problemlerinde önemli bir rol oynar. Bazı problemler doğumda belirgin olabilirken, diğerleri daha sonra gelişmeyebilir. Özellikle ikiz gebeliklerde erken doğum riski daha fazla olabilmekte ve bebeklerin kilosu normal kilonun altında olabilmektedir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣