Bahar Alerjisi Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Bahar Alerjisi Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Adından da anlaşılabileceği üzere bahar aylarında ortaya çıkan bahar alerjisi, mevsimsel alerjik rinit olarak da anılmaktadır. Hemen hemen her yıl düzenli olarak, aynı tarihlerde, aynı belirtileri hisseden kişiler, yüksek ihtimalle bahar alerjisi yaşamaktadır. Genellikle mart, nisan, mayıs ve haziran başlarında belirtileriyle ortaya çıkan bu alerji, hastalar için zor ve problemli bir dönem olmaktadır. Ataşehir Avicenna Hastanesi uzman hekimleri, mevsimsel alerjik rinit hakkında merak edilenleri paylaştı.

Bahar Alerjisi Nedir?

Genellikle bahar aylarının gelmesiyle ve çevreye yayılan polenlerle ortaya çıkmaktadır. Halk arasında polen alerjisi olarak da bilinmektedir. Bu özelliğiyle özünde bir alerji testi gibidir. Yani, bahar aylarının gelmesiyle birlikte kişiler için doğal bir polen alerjisi testi oluşmaktadır. Bahar alerjisi için en riskli ağaçlar, kızılağaç, huş ağacı, fındık ağacı gibi ağaçlardır. Öte yandan, hemen hemen bütün çimen türü bitkiler de, polen üretmekte ve bahar alerjisi olanlar için risk oluşturmaktadır.

Bahar Alerjisi Neden Olur?

Bahar aylarında bitkilerden üreme amaçlı yayılan polenler, solunum yolları aracılığıyla insanların burunlarına, boğazlarına ve gözlerine girebilmektedir. Eğer bir kişide polen alerjisi var ise, bu kişinin bağışıklık sistemi harekete geçer ve polenlere karşı savaş başlatır. İşte bu gibi durumlarda gözlerde, boğaz bölgesinde ya da bronşlarda semptomlar ortaya çıkabilir.

Bahar Alerjisi Belirtileri

Bahar alerjisinin belirtileri aniden ortaya çıkmaktadır. Kişide, hızlı gelişen hapşırma, burun akması, damak bölgesinde kaşınma, gözlerde yanma ve sulanma, kaşınma, geniz bölgesinde akıntı gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Kimi hastalarda astım belirtileri ve ciltte döküntüler de görülebilmektedir.

Bahar Alerjisine İyi Gelen Şeyler

Bahar alerjisine karşı alınabilecek önlemler ve iyi gelen şeyler genel olarak şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Dikkatli olmak: Dışarıya çıkıldığı zamanlarda polenlere karşı hazırlıklı olmak gerekmektedir. Bunun için dışarıya çıkma saatlerini doğru belirleyerek ilk adım atılabilir. Polenler sabahın ilk saatlerinde ve tam öğlen saatlerinde en yoğun salınımını gerçekleştirirler. Bu saatlerde kapalı alanlarda kalmak faydalı olacaktır.
  • Bahar alerjisi için aksesuar takın: Bahar aylarında şapka, gözlük maske gibi aksesuarlar takarak, polenlere karşı önlem almak mümkündür. Yine uzun kollu ve uzun bacaklı kıyafetler giymek de etkili olur. Eve gidildiğinde bu kıyafetlerin çıkartılması ve yıkanması gerekir.
  • Eve girince yapılacaklar: Eve girer girmez kıyafetlerin değiştirmesi faydalı olacaktır. Eve geldikten sonra duş almak ya da duş alma şansınız yoksa bol suyla yüzünüzü yıkamak, günü alerjiden uzak geçirmenizi sağlayabilir. Yine bahar aylarında çamaşırları balkona değil, evin içine asmak faydalı olur. Polen yayılımının yoğun olduğu saatlerde pencereleri kapatmak mantıklı bir tercih olacaktır.
  • Diğer iyi gelebilecek öneriler: Spor yapıyorsanız dış mekanları değil, iç mekanları tercih edin. Arabanızın klimasını sık sık açıyorsanız, mutlaka polen filtresi taktırın. Toplu taşıma kullanmak durumunda kaldığınız zamanlarda, pencereden ve kapıdan uzak durabilirsiniz. Çimen ve çiçeklerin yoğun olduğu alanlardan uzak durmaya çalışın. Sigaradan ve sigara içilen mekanlardan uzak durun.

Yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.