Bahar Alerjisi Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Bahar alerjisi olan adam

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Adından da anlaşılabileceği üzere bahar aylarında ortaya çıkan bahar alerjisi, mevsimsel alerjik rinit olarak da anılmaktadır. Hemen hemen her yıl düzenli olarak, aynı tarihlerde, aynı belirtileri hisseden kişiler, yüksek ihtimalle bahar alerjisi yaşamaktadır. Genellikle mart, nisan, mayıs ve haziran başlarında belirtileriyle ortaya çıkan bu alerji, hastalar için zor ve problemli bir dönem olmaktadır. Avicenna Hastanesi uzman hekimleri, mevsimsel alerjik rinit hakkında merak edilenleri paylaştı.

Bahar Alerjisi Nedir?

Genellikle bahar aylarının gelmesiyle ve çevreye yayılan polenlerle ortaya çıkmaktadır. Halk arasında polen alerjisi olarak da bilinmektedir. Bu özelliğiyle özünde bir alerji testi gibidir. Yani, bahar aylarının gelmesiyle birlikte kişiler için doğal bir polen alerjisi testi oluşmaktadır. Bahar alerjisi için en riskli ağaçlar, kızılağaç, huş ağacı, fındık ağacı gibi ağaçlardır. Öte yandan, hemen hemen bütün çimen türü bitkiler de, polen üretmekte ve bahar alerjisi olanlar için risk oluşturmaktadır.

Bahar Alerjisi Neden Olur?

Bahar aylarında bitkilerden üreme amaçlı yayılan polenler, solunum yolları aracılığıyla insanların burunlarına, boğazlarına ve gözlerine girebilmektedir. Eğer bir kişide polen alerjisi var ise, bu kişinin bağışıklık sistemi harekete geçer ve polenlere karşı savaş başlatır. İşte bu gibi durumlarda gözlerde, boğaz bölgesinde ya da bronşlarda semptomlar ortaya çıkabilir.

Bahar Alerjisi Belirtileri

Bahar alerjisinin belirtileri aniden ortaya çıkmaktadır. Kişide, hızlı gelişen hapşırma, burun akması, damak bölgesinde kaşınma, gözlerde yanma ve sulanma, kaşınma, geniz bölgesinde akıntı gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Kimi hastalarda astım belirtileri ve ciltte döküntüler de görülebilmektedir.

Bahar Alerjisine İyi Gelen Şeyler

Bahar alerjisine karşı alınabilecek önlemler ve iyi gelen şeyler genel olarak şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Dikkatli olmak: Dışarıya çıkıldığı zamanlarda polenlere karşı hazırlıklı olmak gerekmektedir. Bunun için dışarıya çıkma saatlerini doğru belirleyerek ilk adım atılabilir. Polenler sabahın ilk saatlerinde ve tam öğlen saatlerinde en yoğun salınımını gerçekleştirirler. Bu saatlerde kapalı alanlarda kalmak faydalı olacaktır.
  • Bahar alerjisi için aksesuar takın: Bahar aylarında şapka, gözlük maske gibi aksesuarlar takarak, polenlere karşı önlem almak mümkündür. Yine uzun kollu ve uzun bacaklı kıyafetler giymek de etkili olur. Eve gidildiğinde bu kıyafetlerin çıkartılması ve yıkanması gerekir.
  • Eve girince yapılacaklar: Eve girer girmez kıyafetlerin değiştirmesi faydalı olacaktır. Eve geldikten sonra duş almak ya da duş alma şansınız yoksa bol suyla yüzünüzü yıkamak, günü alerjiden uzak geçirmenizi sağlayabilir. Yine bahar aylarında çamaşırları balkona değil, evin içine asmak faydalı olur. Polen yayılımının yoğun olduğu saatlerde pencereleri kapatmak mantıklı bir tercih olacaktır.
  • Diğer iyi gelebilecek öneriler: Spor yapıyorsanız dış mekanları değil, iç mekanları tercih edin. Arabanızın klimasını sık sık açıyorsanız, mutlaka polen filtresi taktırın. Toplu taşıma kullanmak durumunda kaldığınız zamanlarda, pencereden ve kapıdan uzak durabilirsiniz. Çimen ve çiçeklerin yoğun olduğu alanlardan uzak durmaya çalışın. Sigaradan ve sigara içilen mekanlardan uzak durun.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Mevsim alerjisi hangi aylarda olur?

Ağaç polenleri daha çok Şubat – Mayıs, ot polenleri Mayıs – Haziran, yabani ot polenleri ise yaz ortasından sonbahara kadar sürer.

Bahar alerjisi ne kadar sürer?

Her sene yılın belli aylarında ortaya çıkıp sonrasında kaybolur. Ayrıca bahar alerjisi haftalarca sürebilir.

Bahar alerjisinin vücuttaki kaşıntısı nasıl geçer?

Alerjik kaşıntı için en doğal yöntem soğuk sudur. Kaşınan bölgeye direkt olarak soğuk su kompleksi uygulamak kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olur.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣