Baş boyun kanserlerine yakalanan kadın

Baş Boyun Kanserleri Hangi Belirtileri Gösterir?

Baş boyun kanserleri, insanların genetik özelliklerine, yaşam tarzlarına ve günlük hayattaki alışkanlıklarına göre farklı yapılarda ortaya çıkabilmektedir. Sigara içen birisinde kanser oluşumu ihtimali nasıl ki içmeyen birine göre daha fazlaysa, aynı şekilde baş boyun kanseri görülme ihtimali de fazladır. Avicenna Ataşehir Hastanesi Genel Cerrahi bölümü uzman hekimleri, baş boyun tümörleri hakkında bilgiler verdiler.

Baş Boyun Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Baş boyun tümörü belirtileri genel olarak kendisini yoğun şekilde gösterdiği için, genellikle rahatça erken tanı konabilmektedir. Ancak erken tanı konabilmesi için hastaların, bu belirtiler ortaya çıkar çıkmaz doktor kontrolüne gitmesi gerekmektedir. Baş boyun tümörlerinin tam olarak tedavi edilebilmesi için, erken tanı güçlü bir şarttır. Bu yüzden kanser belirtileri hakkında herkesin bilgi sahibi olması gerekmektedir.

 • Baş ve boyun şişmesi
 • Ses kısılması
 • Burun tıkanıklığı
 • İşitme kaybı
 • Dil, ağız ve dudakta çıkan ve geçmeyen yaralar
 • Yutkunma problemleri
 • Kulak ağrıları
 • Yüz felci geçirme

Baş Boyun Kanseri Evreleri

Kanser türleri için genel olarak 0 ile 4 arasında numaralandırmalarla evreleme yapılır. Aynı durum baş boyun tümörleri için de geçerlidir. Hastaya evrelendirme yapıldıktan sonra, rakam ne kadar düşükse, kanserin o kadar az yayıldığı ortaya çıkar. 4. evre kanser yaşayan bir hastada, kanser büyük miktarda yayılma ve ilerleme göstermiş demektir.

Baş ve Boyun Kanseri Metastazı

Baş, boyun ve boğaz kanseri türlerinde metastaz riski çok daha yüksektir. Metastazlar genellikle yemek borusuna ve akciğerlere doğru ilerleme yapar. Metastaz yapan kanserlerde tedavi süreci çok daha zorlayıcı olabilmektedir.

Baş Boyun ve Boğaz Tümörlerinde Psikoloji

Baş ve boyun tümörleri dış dünyaya açık şekilde ortaya çıktıkları için, görüntü açısından da semptomlar göstererek, hastalara sadece fiziksel değil, psikolojik olarak da ciddi zarar vermektedir. Hastalarda genellikle konuşmayı, solunumu ve yutkunmayı engelleyen kanserler oldukları için, hasta için fazlasıyla rahatsız edici olabilmektedir. Bu yüzden hastaların tedavi sürecinde morallerinin yüksek tutulması çok önemlidir.

Baş Boyun Kanserlerinin Nedenleri

Genel olarak kanserlerin net bir şekilde nedenleri ortaya konamasa da, modern tıbbın kanser nedenleri olarak gördüğü bir çok etken bulunmaktadır. Bununla beraber, baş boyun tümörleri için ortaya konan nedenler çok daha nettir. Genel olarak bu tarz kanserlerin nedenleri şunlardır:

 • Çevre kirliliği
 • Gıda kalitesizliği
 • GDO’lu besinler
 • Sanayi atıklarının ve asit dumanlarının suya karışması
 • Sigara
 • Alkol
 • Genetik yatkınlık

Tedavi Yöntemleri

Hemen hemen her kanserde olduğu gibi, boyun, boğaz, ağız ve baş tümörlerinde de erken tanı büyük önem taşımaktadır. Tanısı geç koyulan hastalarda tedavi süreci zorlaşmaktadır. Günden güne ilerleme gösteren tıp teknolojileri, ameliyatların, kemoterapilerin ve radyoterapilerin başarısını artırmıştır. Hastalarda iyileşme oranları gözle görülür şekilde yükselmiş, ömür sürelerinde belirgin artış yaşanmıştır. Günümüzde son teknolojilerle beraber özellikle cerrahi teknikler ve protez teknikleri bir hayli geliştirilmiştir.

Tedavi süreci her hasta için ayrı olarak planlanmaktadır. Plan yapılırken aşağıda yer alan hususlara dikkat edilir:

 • Tümörün yeri
 • Kanserin evresi
 • Hastanın yaşı
 • Hastanın genel sağlık durumu

Baş Boyun Kanserlerinde Radyoterapi ve Kemoterapi

Tedavi süreci doktorun tercihine göre kimi zaman cerrahi olarak kimi zaman da diğer yöntemlerle yapılır. Baş boyun kanserlerinde radyoterapi ve kemoterapi, genel olarak hastada yayılma varsa uygulanır. Yayılmanın olmadığı hastalarda temel tedavi yöntemi ameliyattır. Ancak hastaların büyük bir bölümünde ikili ve üçlü tedavi kombinasyonları uygulanmaktadır. Hastaya uygulanacak tedavinin hasta tarafından içtenlikle kabul edilmesi çok önemlidir. Hasta tedavi sürecinde iyileşeceğinden herhangi bir şüphe duymamalı, tedaviye tutkuyla tutunmalıdır. Doktorlar da tedavi sürecini planlarken hastanın isteklerini dikkate almalı, hastanın karşılaşacağı zorluklar hakkında bilgi vermelidir. Hastanın genel olarak baş ve boyun kanseri hakkında bilgi sahibi olması, tedavi sürecinde uygulanan tekniklerin nasıl bir fayda sağlayacağını anlamasını ve en önemlisi güvenmesini sağlayacaktır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Boğaz kanseri nasıl başlar?

Beslenme alışkanlıkları kötü olan ve meyve – sebze tüketmeyen kişilerde gırtlak kanseri ortaya çıkar. Alkol ve tütün gibi ürünlerin kullanımı da gırtlak kanserine yol açar.

Baş boyun kanserinde en dikkat çekici belirtiler neler?

Baş ve boyunda şişlik, dudak, dilde ve ağız içi bölgesinde iyileşmeyen yaralar, ses kısıklığı, yutma güçlüğü, burun tıkanıklığı, kulak ağrısı, yüz felci ve işitme kaybı gibi belirtilerdir.

Boyun tümörü neden olur?

Sigara – alkol tüketimi, kötü beslenme, genetik, çevresel ve hijyenik nedenler baş gösterir.

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.