PRK Lazer Göz Ameliyatı

PRK Lazer Göz Ameliyatı

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

PRK lazer göz ameliyatı, hastanın LASIK tedavisi için yeterli kornea kalınlığına sahip olmaması durumunda uygulanan bir miyopi, astigmatizma ve hipermetropi tedavisidir. PRK göz ameliyatı, LASIK ameliyatında uygulanan kapakçık kaldırma hareketinin yapılmamasıdır. Bunun yerine kornea yüzeyinde bulunan epitel tabak kazınır. Daha sonra da excimer lazer, alt tarafta bulunan dokuya uygulanır. Böylece kornea yeniden şekillendirilir. Avicenna Hastanesi Göz Hastalıkları bölümü uzman hekimleri, PRK lazer göz ameliyatı hakkında merak edilenleri anlattılar.

[treyebanner]

Fotorefraktif Keratektomi (PRK)

Hastaların büyük bir bölümü, refraktif cerrahilerden faydalanarak miyopi ya da miyopluğu tedavi etmenin seçeneği olarak fotorefaktif keratektomiyi (PRK) kullanırlar. Bununla beraber astigmatizm ve hipermetrop gibi rahatsızlıkların tedavisinde de tercih edilir. PRK’nın bulunması, LASIK ameliyatından önceye dayanır. Ancak PRK lazer iyileşme süreci, LASIK ameliyatı sonrası iyileşme sürecine nazaran daha uzundur. Bu yüzden LASIK operasyonu daha fazla tercih edilse de, kornea yapısının uygun olmadığı hastalara PRK tedavisi uygulanır.

Göz Lazer Ameliyatı PRK

Bir hastanın PRK tedavisi için uygun olup olmadığına, kapsamlı göz muayenesi ile karar verilir. Aynı şekilde hastanın 18 yaşını doldurmuş olması ve 1 yıldır kırma kusurunda farklılık yaşanmamış olması gerekmektedir. Doktorlar operasyondan önce gerçekleştirecekleri muayenede, kornea dokusunu kalınlık, eğim ve biyomekanik açıdan değerlendirmelidir. Daha sonra hastada keratokonus, katarakt ve göz kuruluğu gibi operasyonu engelleyici hastalıkların bulunup bulunmadığına bakılmalıdır. Aynı şekilde şaşılığın da PRK lazer göz ameliyatına engel olduğu unutulmamalıdır.

Ameliyat Öncesi

PRK için muayeneye gelmeden önce hastalara çeşitli görevler verilir. Yumuşak lens kullanan hastalar 1 hafta boyunca, sert lens kullananlar ise 2 hafta boyunca lens kullanmayı bırakırlar ve bu sürelerin sonunda muayeneye gelirler. Aynı istekler ameliyat öncesinde de yapılır. Hastalar ameliyata geldiklerinde eğer gözlerinde batma ya da çapak gibi sorunlar yaşıyorlarsa, bunu doktorlarına söylemelilerdir. Ameliyat günü hastalardan makyaj gibi şeylerden uzak durmaları istenir. Operasyon lokal anestezi altında yapıldığı için, hastanın aç olmasına gerek yoktur. Ancak operasyondan önce ağır bir yemek yemek tavsiye edilmemektedir.

PRK Lazer Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hastalar PRK lazer ameliyatı anında herhangi bir acı ya da ağrı hissetmezler. Ancak operasyon boyunca gözde baskı hissi devam eder. İki göz de tek ameliyatla tedavi edilir. Baştan sona süreç ise şöyle işler:

 • Öncelikle hastanın gözleri uyuşturulur.
 • Daha sonra hastanın göz çevresinin dezenfekte işlemi yapılır ve gözün çevresi steril örtüyle örtülür.
 • İşlem boyunca gözlerin açık durması için özel bir alet kullanılır.
 • Korneanın üst katmanı kazınır.
 • Daha sonra lazer teknolojisiyle korneaya yeni şekli verilir.
 • Operasyondan sonra hastaların yoğun ağrılar çekmemesi için numarasız lensler gözlere takılır.
 • Gözlerin mikrop kapmaması adına antibiyotik damlalar damlatılır.
 • İki göz için de toplam 10 dakika süren operasyonun tamamlanmasıyla beraber, gözleri açık tutan özel aletler gözlerden çıkartılır.

PRK Lazer Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

PRK lazer göz ameliyatı sonrasında hastalarda, bir takım problemlerin yaşanma ihtimali bulunmaktadır. Bu problemlerden birisi, gözde numara kalmasıdır. Cerrahi işlem öncesinde kırma kusurunun derecesine göre, bazı hastalarda değişen seviyelerde numara kalma ihtimali bulunmaktadır. Aynı şekilde ortaya çıkan problemlerden birisi de PRK lazer sonrası bulanıklık problemidir. PRK sonrası bulanık görme probleminin ortadan kaldırılması için, doktorun önereceği kortizonlu damlalar kullanılabilir.

PRK Lazer İyileşme Süreci Önerileri

Operasyondan sonra aşağıda yer alan önerilerin dikkate alınması şiddetle tavsiye edilir:

 • Operasyondan sonra en az bir gün boyunca gözün hiçbir şekilde ovalanmaması gerekir.
 • Aynı şekilde bir gün boyunca banyo yapılmaması tavsiye edilir.
 • Doktorun önerdiği sürelerde kontrollere gitmek atlanmamalıdır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

PRK lazer kaç günde iyileşir?

Hastalarda 2 – 3 gün süre boyunca yanma, batma ve sulanma meydana gelebilir. Ancak ortalama 1 hafta – 10 gün içerisinde görme netleşir.

PRK lazer sonrası bulanıklık ne kadar sürer?

PRK sonrası ilk haftalarda görmede bulanık görülmesi normaldir. Hastaların yarısı 10 günde, %80’i ise 2 – 3 haftada görme seviyesinin %90’ına ulaşır.

PRK lazer riskleri nedir?

Tabii ki her operasyonda da olduğu gibi PRK lazerin de riskleri vardır. Bu operasyon sonrasında enfeksiyon ve korneada kalıcı skar adında saydam olmayan bölgeler meydana gelebilir. Ancak bu işlem uygun hastada, uygun şekilde yapıldığı takdirde son derece güvenlidir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣