Batın tomografisi yaptıran kadın hasta

Batın Bilgisayarlı Tomografisi (Abdomen BT): Nedir? Nasıl Yapılır?

Karın bölgesindeki tüm organların detaylı görüntülenmesine yarayan Batın Tomografisi, birçok farklı hastalık teşhisinde kullanılıyor. Abdomen BT olarak da bilinen test hakkında tüm merak edilenleri yazı içeriğinde inceleyebilirsiniz.

Bilgisayarlı Tomografi (BT)

Bilgisayarlı tomografi, vücut içerisinde görüntülenmesi istenen yumuşak doku, kemik ve damarların detaylı görüntülemesi sağlanır. Kullanıldığı bölgedeki organların net görüntüsünü, üç boyutlu hale getiren bilgisayarlı tomografi işlemi, modern görüntüleme işlemlerinden biridir. Kalp, karın, omurga gibi birçok hastalığın tanısında faydalanılmaktadır.

Batın Bilgisayarlı Tomografisi (Abdomen BT) Nedir?

Batın bilgisayarlı tomografisi bilinen diğer adıyla Abdomen BT, karın bölgesindeki iç organların detaylı görüntülenmesine olanak veren bir testtir. İnce bağırsak, kolon, mesane, pankreas, safra kesesi gibi organlarda var olan ağrı yada rahatsızlıkların tespitinde doktor tarafından bu testin uygulanması istenebilir. Ayrıca kadınlarda rahim, yumurtalıklar ve erkeklerde prostat problemlerinin belirlenmesinde de alt batın tomografisi uygulanabilir.

Batın BT Taraması Neden Yapılır?

Karın bt taraması, doktorunuza bahsettiğiniz sebebi bilinmeyen ağrı ve rahatsızlık sonrasında istenebilir. Doktorunuzun karın bölgesinde yaptığı fiziki muayane sonrasında, tam teşhisin konulabilmesi için karın tomografisi ve buna ek olarak kan testleri isteyebilir. Karında hissedilen rahatsızlıklar arasında;

 • Akut karın ağrısı
 • Kilo kaybı
 • Böbrek taşı
 • Chron hastalığı şüphesi
 • İç kanama şüphesi
 • Kanser teşhislerinde
 • Karında hissedilen kitle

buna benzer problemler görülebilmektedir. Doktorunuz hissettiğiniz belirtileri sizlere sorup, tahmin edilen hastalığın teşhisi üzerine testler talep edebilir.

Batın Tomografi Taraması Nasıl Çekilir?

Radyoloji bölümü uzman doktorunuzla yapacağınız görüşmede, işlemin tüm detayları size anlatılır ve onayınız alınır. Bu işlemin tümü hazırlık süresiyle birlikte 30 dakika süre kısa bir işlemdir.

 • Öncelikle üzerinizdeki tüm metal eşyalar çıkartılarak, hastanenin temin ettiği giysileri giyinmeniz gerekmektedir.
 • İşlem esnasında kan sızıntıları, pıhtılaşmalar ve damarların daha net görüntülenebilmesi adına, damar yoluyla vücudumuza kontrast boya verilmektedir. Boya damarlarınızdan enjekte edildikten sonra ağzınıza metal tadına benzer bir tat alabilirsiniz, bu durum normal ve geçicidir.
 • Radyoloji bölümü hemşire ve teknisyenlerin yönlendirmesiyle tomografi aleti içerisinde uzanmanız sağlanacak. Tarama esnasında hiç hareket etmemiz gerektiği için bu noktada sabit durmanız bekleniyor. Görüntülerin net çıkabilmesi adına bu çok önemli bir detaydır.
 • İşlem başladığında odada sizden başka kimse olmayacak. Yayılan radyasyondan dolayı teknisyenler kapalı bir bölme içerisinden sesli yanıt sistemiyle sizlerle iletişimde olacaklar. Nefesinizi tutmamız gerekirse bu sesli komut sisteminden sizinle haber kurulabilir.
 • Tarama işlemi boyunca makine etrafınızda hareket ederek görüntüleri toplayacak ve üç boyutlu hale getirecektir. Bu işlem tamamlanana kadar görüntü netliği için sabit kalmanız önemlidir.
 • Tüm tarama işlemleri bittiğinde, görüntüler doktorunuza iletilecek ve incelemeye hazır olacaktır.

Batın tarama işlemleri kısa sürede tamamlanarak sonuçları doktorunuza iletilir. Radyoloji doktorunuzla görüşerek, sonuçlarınıza göre teşhis konulabilir. Eğer ki sonuçlar hastalığın belirlenmesinde yeterli gelmezse doktorunuz ek testler isteyebilir.

Batın Tomografi Taraması Riskleri Nelerdir?

Her görüntülenme işleminde karşılaşılan bazı riskler vardır. Bilgisayarlı batın tomografisi yan etkileri arasında ise risk sayılabilecek bazı sorunlardan bahsedebiliriz.

 • Radyasyon: Hepimizin bildiği gibi görüntüleme teknikleriyle ilgili en büyük sorun yaydığı radyasyon riskidir. Bu riskten dolayı görüntüleme işlemleriyle ilgili tedirginlik bulunuyor. Yayılan radyasyon hem yetişkinler hem de çocuklar için riskli olmakla beraber, kanser geliştirme olasılığı mevcuttur. Kanser geliştirme ihtimali çok düşük olmakla beraber, bu görüntüleme işlemlerini yılda bir defadan fazla yaptırmamak düşük radyasyon alımı açısından önemlidir.
 • Alerji: Batın görüntüleme işlemi esnasında daha net görüntüleme sağlanabilmesi adına damarlardan kontrast boya enjekte edilir. Bu boya içerisinde iyot bulunduğu için alerjiniz varsa tetikleyebilir, deride kızarıklık ve kaşıntı gibi sorunlara yok açabilir.
 • Hamilelik: Hamilelik dönemi sırasında, bebekte doğum kusurlarının oluşmaması için radyasyona maruz kalmamak oldukça önemlidir. Alınan radyasyon oranı hamilelikte ve emziren annelerde zararlı olabileceği için şüphelenilen hamilelikler de dahil olmak üzere doktora bildirmeyi unutmamalısınız.

Batın Tomografisi Yararları Nelerdir?

Batın tomografisi riskleri olduğu gibi teşhis işlemlerinde rol oynayan oldukça yararlı özellikleri de bulunmaktadır;

 • Karın bölgesinde bilgisayarlı tomografi uygulamasıyla, enfeksiyon ve iltihaplanma hızlıca tespit edilebilir, zaman kaybetmeden tedaviye başlanabilir.
 • Bilgisayarlı tomografi taraması ağrısız ve hızlı tamamlanabilen bir işlemdir. Karın bölgesindeki sorunlar ağrılı işlemlere gerek kalmadan halledilebilir.
 • Röntgenden farklı olarak, karın bölgesinin görüntülenmesi daha detaylı sağlanabilmektedir.

Batın tomografi sayesinde batın ve pelvis bölgesindeki birçok rahatsızlık hızlıca tespit edilebilir. Batın bt taraması hakkında daha detaylı bilgi için Avicenna Hastanesi Radyoloji Bölümü Uzman doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Batın tomografide hangi organlara bakılır?

Batın tomografisi içerisinde; safra kesesi, pankreas, mide, bağırsaklar, dalak, apandisit, böbrek, rahim, yumurtalıklar, prostat, ve idrar yollarının kontrolü sağlanmaktadır.

Batın BT sonuçları kaç günde çıkar?

Batın bilgisayarlı tomografisi sonuçları işlemden sonra 7-10 gün içerisinde çıkmaktadır.

Batın tomografi kaç dakika sürer?

İşlem 30 dakika ile 1 saat arasında tamamlanır.

 

Avicenna Hastanesi Radyoloji Bölümü Uzman Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.