Kardiyak tümörler hastası

Kardiyak Tümörler: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Kardiyak Tümörler Nedir?

Genellikle başka organlardan kalbe yayılarak meydana gelen kardiyak tümörler, kalp kaynaklı tümör oluşumlarımdan daha çok görülür. Kalbe yayılan tümör, en çok akciğerlerden dolayı oluşan tümörlerdir. Yemek borusu kanseri, lösemi ve lenfoma gibi hastalıklar, kalbe yayılım gösteren kanser türleri arasında yer alıyor. Bu tümörler ilk olarak kalbin zarına yerleşir ve daha sonra kalp kasına doğru yayılım gösterir. Melanom cilt kanseri ve yumuşak doku kanserindeki zararlı hücreler, kalp kasına doğru yayılırlar.

Kalp tümörlerinde iyi ve kötü olmak üzere hem iyi hem de kötü hücre türü bulunur. Ancak kalpte ortaya çıkan tümörler, genellikle iyi huyludur. Ancak iyi huylu tümörler zamanla büyüyebilir ve kötü huylu tümörlere dönüşebilir. Kalp tümörlerinin neyden kaynaklandığı tam olarak bilinmese de, daha önce ailesinde kalp tümörü olan kişilerin bu hastalığa yakalanma riskinin daha çok olduğu bilinir. Peki kardiyak tümörler nedir? Kardiyak tümörü ile ilgili daha detaylı bilgiye Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kardiyak Tümörlerin Çeşitleri

Primer Kardiyak Tümörler

Çok nadir olarak karşımıza çıkan primer kardiyak tümörler, direkt olarak kalpten kaynaklanır. Primer kardiyak tümörler arasında en sık rastlanılan tümör türü miksomadır. Miksoma, her yaşta görülebilir ancak cinsiyete göre görülme sıklığı değişebilir. Örneği bu tümör kadınlarda, erkeklere oranla daha çok görülmektedir. Kalbin sol bölmesindeki sol kulakçıkta meydana gelen bu tümörün nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Miksoma dışında diğer tümörler, iyi huylu olarak bilinen kalp tümörleridir. Bunlar; teratom, rabdomyom, fibrom, papiller fibroelastom, hemanjiom, paragangliom ve lipomdur. Ayrıca bu tümörlerin, bulundukları konumlara ve boyutlarına göre kötü huylu karakter gösterebilmeleri mümkündür.

Sekonder Kardiyak Tümörler

Direkt kalpten kaynaklanan tümörlere, daha nadir rastlarız. Ancak başka organlardan kaynaklanan sekonder kardiyak tümörler, çok daha sık karşılaşılan bir tümördür. Bunlar direkt olarak kalpten kaynaklanmazlar. Yakın organlardan ya da yakın olmayan organlardan kan yolu ile kalbe yayılım gösterirler. Kalbe yayılan bu tümörler, çoğunlukla aşağıdaki organlardan kaynaklanır:

 • Mide
 • Böbrek
 • Karaciğer
 • Akciğer
 • Kalın bağırsak
 • Cilt dokuları

Kardiyak Tümörlerin Belirtileri

 • Kan yolunda tıkanma: Tümör kalp odalarının birindeyse, hareketle birlikte gelen yorulma ve nefes darlığı, tümör kalp boşluğunda ise, göğüste ağrı, yorgunluk, nefes darlığı ve baygınlık gibi belirtiler görülür.
 • Kalp disfonksiyonu: Kalp benzeri gibi belirtileri ortaya çıkarır. Bunlar; kilo kaybı, bacakların şişmesi, nefes alırken zorluk, yorgunluk ve göğüs ağrısıdır.
 • İletim sisteminde aksaklıklar: Kalp bloğu tıkanabilir, kalp atışında düzensizlik ve değişimler görülebilir.
 • Sistemsel belirtiler: Primer tümör, yüksek ateş, bitkinlik, ani kilo kaybı, geceleri ortaya çıkan terlemeler, eklemde oluşan ağrı ve titreme gibi belirtilere sahiptir. Sekonder tümörde ise, kan pompalama sorunu yaşanır, yatış durumunda nefes almak zorlaşır ve göğüste ağrılar netleşir.
 • Damar tıkanması: Akciğerdeki damarlarda tıkanıklık yaşanırsa, kalp atışlarında düzensizlik, göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi belirtiler görülür. Beyne giden damarlarda tıkanıklık yaşanırsa, konuşmada güçlük ve zihin bulanıklığı gibi belirtiler görülür. Bacaklar ya da kollar ile bağlantılı damarlarda tıkanıklık oluşursa, bacakta ısı kaybı ve ağrılar görülür.

Kardiyak Tümörlerin Nedenleri

Kardiyak tümörlerin tam olarak neyden kaynaklandığına dair kesin bir bilgi yoktur. Ancak diğer kalp kanserlerinde olduğu gibi belli başlı risk oluşturduğu durumlar vardır. Tümörün oluşma nedeni yaşla doğru orantılı bir şekilde artar. Ancak tümörler her yaşta karşılaşabileceğimiz bir durumdur. Öte yandan ailesinde kanser geçmişi olan bireyler, tümörlere genetik olarak daha yatkın olurlar. Aynı zamanda zayıf ya da bozuk bağışıklık sistemine sahip olan bireyler ve DNA zincirinde meydana gelen mutasyonlarda kansere neden olur.

Kardiyak Tümörlerin Teşhisi

Nadir olarak karşımıza çıkan bu hastalık, diğer kalp rahatsızlıklarındaki belirtilere benzer. Bu yüzden de teşhis edilmesi daha zordur. Kardiyak tümörü teşhis etmek için, EKO (ekokardiyografi), MR (manyetik rezonans) ve BT (bilgisayarlı tomografi) gibi yöntemler kullanılır. Bu görüntüleme teknikleri sayesinde kesin sonuçlar ortaya çıkabilir. Ayrıca doku örneği alarak yapılan inceleme tekniği de son olarak tercih edilen bir yöntemdir. Bunun nedeni de doku örneği alındığında, zararlı hücrelerin yayılmasına neden olmaktır.

Kardiyak Tümörlerin Tedavisi

Primer tümörlerde ilk başta cerrahi işlemler tercih edilir. Buradaki amaç kanserli hücrelerin çıkarılarak vücuttan uzaklaştırılmasıdır. Ve bu yöntem en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. İyi huylu tümörlerde, çok büyük ve birden fazla tümör bulunursa, bunları en aza indirmek için operasyonlar yapılır. Eğer hastada herhangi bir belirti yoksa, cerrahi yöntem uygulanmayabilir. Bunun yerine EKO ile kontrol sağlanır. Kötü huylu tümörlerde, belirtiler geç ortaya çıktığı için cerrahi operasyona da geç kalınır. Burada kemoterapi ve ışın tedavisi uygulanır ve tümörlerin yayılımını ve ortaya çıkan belirtileri en aza indirmeye çalışılır.

Kardiyak tümörler tedavisinde açık cerrahi operasyon yapılır. Açık kalp ameliyatı olan hastalar, ameliyatın ardından 1 – 2 günlük süre boyunca yoğun bakım ünitesinde kalır. 4 -5 günün ardından hastanede yattıktan sonra taburcu edilir. Her tümörde olduğu gibi kardiyak tümörlerin de tekrar etme olasılığı vardır. Bu nedenle hastanın düzenli olarak EKO ile düzenli olarak muayene edilmesi ve kontrol altında tutulması gerekmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kardiyak tümörler nedir?

Genel olarak başka organlardan kalbe yayılarak oluşan tümörlere denir.

Miksoma neden olur?

Miksoma tümörlerinin nedeni tam olarak bilinmez. Ancak %10’unun genetik olduğu düşünülür.

Primer tümör nedir?

Kanser yayılmadan önce başladığı bölgeye denir.

Kalp kanseri öldürür mü?

Ölüm riski, tümörden kopan parçaların ortaya çıkardığı klinik duruma göre %8 – %10 arasında değişmektedir. Kalp tümörü olan hastaların acilen ameliyat olması ve ameliyat esnasında tümörün tek parça olarak çıkarılması gerekir.

 

Avicenna Hastanesi Kardiyoloji Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.