Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş: Nasıl Olmalı?

Bebeklerde ek gıdaya geçiş dönemi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Bebeğin doğumundan sonraki ilk 2 yıl hem sağlıklı hem de dengeli beslenme için en önemli zamandır. Eğer bu dönemde bebek yetersiz beslenirse, hızlı büyüme ve gelişme sebebiyle sık sık hastalanabilir. Yenidoğan bebek için anne sütü en uygun besin olduğu için, ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi gerekmektedir. Bu 6 aylık süreçten sonra ise, anne sütü tek başına yeterli olmadığı için bebeğin ek gıda ile desteklenmesi gerekir. Peki bebeklerde ek gıdaya geçiş nasıl olmalıdır? Bebeklerde katı gıdaya geçiş ne zaman olmalı? Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı okuyarak daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalıdır?

İlk kez ek gıdaya geçiş zamanında bebeğin keyfi yerinde olmalı ve aynı zamanda aç ve dik oturur pozisyonda olmalıdır. Vereceğiniz herhangi bir besini çay kaşığı ile vermeli ve bebeğin daha fazla isteyip istemediğine göre yavaş yavaş artırmalısınız. İlk denediğiniz zaman isteksiz davranabilir ancak bunu iştahsızlık olarak algılamayın. 3 gün ara ile tekrar denemelisiniz. Eğer hala yemek istemiyorsa 2 hafta sonra tekrar denemek üzere yeni bir gıdaya geçiş yapabilirsiniz. Taze bir şekilde hazırlanan ek gıdalar, konserve ve dondurulmuş besinlerden oluşmamalıdır. Ek gıdaları hazırladıktan sonra 2 saat içinde bebeğinizin bu gıdaları tüketmesini sağlamalısınız. 2 saatten uzun oda sıcaklığında bekleyen bu gıdaları bebeğinize vermemelisiniz. Ek gıdaları hazırlamadan önce ellerinizi iyice yıkamalı ve temiz steril kaplar kullanmalısınız.

“Bebeklerde ek gıdaya geçişte ilk ne verilmeli?” diye merak eden anneler için hemen söyleyelim. Meyve ve sebze püresi ve yoğurt gibi gıdalar, ilk başta verilmesi gereken besinler arasındadır. Sebze ve meyve püresinde vitamin kaybı olmaması adına cam rende kullanabilirsiniz. Bebeklerde ek gıdaya geçiş döneminde hala ana öğün anne sütü olmalı, ara öğün ise ek besinler olmalıdır. Anneler bebeklerini beslerken aceleci davranmamalı ve stres yapmamalıdır. Son derece yavaş, sakin ve sabırlı olmaları gerekmektedir. Ek gıdaya geçildiği dönemde ise ilave su verilebilir. Bunun dışında ek gıdalara şeker ve tuz ilave etmemelisiniz. İlk etapta meyve suyu veya sebze suyu şeklinde verilmeli ve ardından yavaş yavaş püre ve pütürlü şeklinde hazırlanmalı. Taneli ve pütürlü gıdalara 10 aya kadar geçilmiş olması gerekir.

Ek besin altıncı ve sekizinci ayda toplamda 2 öğün ve her öğün için 1 çay bardağı, 9 – 12 ay arasında 3 öğün ve her öğün için 1 çay bardağı şeklinde verilmelidir. Bebeklere 1 yaşından önce şeker ve tuz dışında mantar ve bal gibi besinler verilmemelidir. Boğulmaya yol açabilecek kabuklu kuruyemişler, üzüm, pişmemiş havuç, şeker gibi sert gıdalar yine bu dönemde verilmemelidir. Ayrıca sosis ve salam gibi gıdalar, bitki çaylar, şekerli hazır meyve suları, konserve gıdaları, hazır çorbalar, şekerli yoğurt, tuzlu peynir, acı ve baharatlı gıdalar bebekler için uygun değildir.

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Listesi

0 – 6 ay beslenmesi:

 • Sadece anne sütü, eğer anne sütü yetersiz kalırsa ya da yoksa uzman doktor kontrolünde formül mama verilmelidir.

6 – 8 ay beslenmesi:

 • Elma, armut, muz ve şeftali ile hazırlanan meyve püresi
 • Havuç, patates, balkabağı, kabak, yeşil yapraklı sebzeler ile hazırlanan sebze püresi
 • Yoğurt
 • Yumurtanın sarısı (6.ayda pişmiş yumurta sarısı ⅛ şeklinde başlanır ve sonra arttırılır. 1 yaşından önce alerjik olabileceği için yumurtanın beyazı verilmemeli)
 • Pekmez (7.aydan itibaren verilebilir)
 • Tuzsuz beyaz peynir
 • Turp ve pancar gibi gıdaların erken verilmesi tavsiye edilmez.
 • Mercimek çorbası püre şeklinde ezilerek verilmeli. 7.aydan itibaren kıyma ile hazırlanmış sebze püresi de verilebilir.

8 – 12 ay beslenmesi:

 • Bezelye, fasulye ve mercimek gibi baklagiller
 • Et ve tavukla yapılmış yemekler
 • Sebze yemekleri
 • Ezilmiş makarna ve pilav (zeytinyağı kullanılarak yapılabilir)
 • 1 yaşından önce bal verilmemeli.

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçişte Alerji Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde katı gıdaya geçiş döneminde bir takım alerjiler ortaya çıkabilir. Deniz ürünleri, inek sütü, yumurta akı, fındık, fıstık ve ceviz gibi gıdalar en yaygın alerji yapan gıdalar arasında yer alır. Gıda alerjisi verildiğinden birkaç dakika içerisinde de gelişebilir, 72 saate kadar geç tepki de verebilir. Alerji belirtileri arasında deri döküntüleri, makatta kızarıklık, dudaklarda morarma, ishal, kabızlık ve solunum sıkıntısı gibi semptomlar bulunur.

İnek sütü alerjisi çok yaygın olarak görülürken, yoğurt, peynir ve tereyağı gibi besinler de alerji belirtilerini ortaya çıkarabilir. Bu alerji belirtileri 2 – 3 yaşından sonra kendi kendine düzelebilir. Herhangi bir besine alerjisi olup olmadığını öğrenmek için her besini tek tek denemek ve başta az verip sonra yavaş yavaş arttırmak gerekmektedir. Alerji belirtisi gözlemlediğiniz zaman ise, bu besini bebeğiniz menüsünden çıkarmalısınız. Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için dilerseniz “Bebeklerde ek gıdaya geçiş süreci” ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bebeklerde ek gıdaya geçiş süreci nedir?

Anneler, bebekleri yaklaşık 6 aylık olana kadar beklemeliler. Ancak bazı bebekler katı gıdaya geçiş sürecine daha erken hazır olabiliyor.

Bebeğe ne zaman su verilir?

Bebeklerin ilk birkaç ayı içerisinde fazladan suya ihtiyacı olmaz. Çok sıcak günlerde ek besleme yapılabilir. Bebeğinizin çişi koyu renkliyse ya da normalden daha seyrek idrar yapıyorsa ek olarak su verebilirsiniz.

4 aylık bebeklerde ek gıdaya geçiş olur mu?

Bebekler genelde 4 – 6 ay arasında ek gıdalara hazır olurlar ancak 4.aydan önce ek gıda kesinlikle tavsiye edilmez.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣