Covid-19 beslenme önerileri araştıran kadın

Covid-19 Beslenme Önerileri

Koronavirüs salgını günümüzde hala etkisini sürdürmekte ve insan sağlığı için tehlike arz etmektedir. Ancak bu salgına yakalandığımızda, üstesinden gelmek için yapmamız gereken birçok şey vardır. Bunlardan biri de dengeli ve sağlıklı beslenmektir. Bunun için bağışıklık sistemini güçlendirecek ve vücudun direncini artıracak besinler tüketilmelidir. Peki Covid-19 beslenme rehberi nasıl olmalıdır? Covid-19 döneminde ne tür besinler tüketilmelidir? Covid-19 beslenme önerileri nedir? Hepsi ve daha fazlası için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Covid-19 Döneminde Ne Tür Besinler Tüketilmelidir?

Genellikle ana öğünlerde hazırlanan bir tabağın içerisi, ¼’ü sebzelerden, ¼’ü tahıl ürünlerinden ve kalan kısmı ise eşit parçalar halinde meyvelerden, et, balık, tavuk, süt ürünleri, yumurta ve baklagillerden oluşmalıdır. Yeterli beslenilmediği takdirde kişinin bağışıklık sistemi zayıflar ve bu sebeple virüsler daha güçlü hale gelir. Sağlıksız ve dengesiz beslenen ya da gerekli vitaminleri almayan kişiler hastalıkla enfekte olduklarında, iyi beslenen kişilere göre daha büyük zorluk yaşarlar.

Bunların dışında daha detaylı bahsetmek gerekirse, sebze ve meyveyi yeterli miktarlarda tüketmek gerekmektedir. Uzmanlar, bir kişinin günde en az 1 – 2 porsiyon sebze ya da 2 – 3 porsiyon meyve tüketmesini önerir. Bu şekilde takviye yapıldığı sürece vücut hem mineral hem de mineral ihtiyacını doğal yollardan karşılayacaktır. Üstelik sebze ve meyvede antioksidan vitaminler bulunduğu için, bağışıklık sistemini de olumlu yönde etkiler. Direkt olarak koronavirüs geçirme riskini düşürecek herhangi bir sebze ve meyve yoktur ancak düzenli olarak yemek programına bu ürünleri dahil etmek daha dirençli olmanızı sağlayacaktır.

Öte yandan kırmızı et yerine balık tüketmek daha faydalıdır. Çünkü balık daha kolay sindirilebilen bir besindir. Protein ihtiyacını karşılamak için ise ara öğünlerde yoğurt tüketilebilir. Çeşitli kuruyemişlerin tüketilmesi de vücutta olumlu etkiler yaratır. Çünkü ceviz, fıstık ve fındık gibi kuruyemişlerin içerisinde pek çok sağlıklı yağ, protein ve E vitamini vardır. Bu gibi kuruyemişleri aşırı tüketmekten kaçının.

Koronavirüs ile Enfekte Olan Bir Kişi Nasıl Beslenmeli?

Eğer bir kişi koronavirüs ile enfekte olmuşsa, aldığı besin miktarını artırması gerekmektedir. Ancak alınan gıdaların sağlıklı olmasına özen gösterilmelidir. Et ve süt ürünleri, balık, yumurta ve lif içeriği bakımından zengin olan kurubaklagilleri tüketmek oldukça faydalıdır. Enfekte olunan dönemlerde, porsiyon miktarı normal dönemdeki porsiyon miktarından daha fazla olmalıdır.

Hastalık vücudu yoracağı için, bunu besin ihtiyacını karşılayarak tamamlamak gerekir. Bunun dışında beyaz undan yapılan ürünler, abur cubur gibi vücuda yararı olmayan gıdalar ve sindirim sistemine gereksiz yük bindiren yiyeceklerden uzak durulmalı. Brokoli, ıspanak, turunçgiller, sarımsak, zerdeçal, zencefil, ay çekirdeği ve yeşil çay gibi ürünler, bu dönemde çokça tüketilmelidir.

Koronavirüs Geçirmiş Bir Kişi Nasıl Beslenmeli?

Covid-19 bağışıklık sistemini bir hayli yorar ve akciğeri büyük oranda zorlar. Bu nedenle Covid-19 geçiren kişilerin günde en az 2,5 litre (yaklaşık 10 bardak) su tüketmesi gerekmektedir. Suyun yanı sıra kefir ve ayran gibi faydalı içecekler de tüketilmesi tavsiye edilir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi Covid-19 beslenme önerileri arasında meyve ve sebze tüketimine de mutlaka özen gösterilmelidir. Pancar ve mor havuç gibi mor renkli gıdalar, uzmanlar tarafından önerilebilir.

Covid-19 Beslenme Önerileri Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler;

  • Beslenme dışında stres ve üzüntüden uzak durulmalı
  • Düzenli spor yapılmalı
  • Düzenli uyku planı yapılmalı
  • Yukarıda bahsedilen yiyecekleri tüketmeli ve tüketilmemesi gereken gıdalara dikkat edilmeli
  • Beslenme düzeni ve alışkanlıkları kazanılmalı
  • Duygusal yemeye neden olan etkenlerden uzak durulmalı
  • Öğün atlamamalı
  • Küçük porsiyonlar ile sık sık beslenilmelidir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Uzak durulması gereken besinler nelerdir?

Hamur işleri, beyaz ekmek, aşırı tuz içeren hazır soslar, cips, alkollü içecekler, fast food ürünler ve benzeri sağlıklı olmayan yiyeceklerden uzak durulmalı. Bunun dışında sakatat ürünleri, çikolata, kurabiye, krema, pasta, sucuk, sosis, salam ve hazır meyve sularını da bu dönemde tüketmemek gerekir.

Koronavirüse karşı hangi vitaminler alınmalı?

En önemli vitamin D vitaminidir. Yeterli D vitamini alınmadığı takdirde, takviye gıdalarla mümkün olduğunda alınmalıdır. D vitamini almak için elma, fındık, ciğer, ton balığı, peynir, somon, süt, portakal suyu ve kefir besinler tüketilmelidir. D vitamini dışında E vitamini ve C vitamini de alınması gerekir. E vitamini için ceviz ve fındık gibi kuruyemişler, C vitamini için ise limon, portakal, greyfurt, mandalina ve kivi tüketmek gerekir.

Bağışıklık sistemini güçlendirecek besinler nelerdir?

Turunçgiller, brokoli, sarımsak, zencefil, zerdeçal, yeşil çay ve ay çekirdeğidir.

Hızlı ve kolay atıştırmalık olarak ne tüketilebilir?

Covid-19 beslenme önerileri ile ilgili yukarıda bahsettiklerimize ek olarak, taze meyve dilimli yoğurt, humus ve yanında salatalık, havuç dilimleri, taze meyveler, çiğ kuruyemişler, hurma gibi kuru meyveler, peynir ve tam buğday ekmeği ya da galeta tüketilebilir.

 

Avicenna Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzman Doktorları

Beslenme ve diyet bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.