Benign Prostat Hiperplazisi Nedir? Belirtileri

Benign Prostat Hiperplazisi Nedir? Belirtileri - yaşlı hasta ve doktor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İyi huylu prostat büyümesi anlamına gelen Benign Prostat Hiperplazisi (BPH) çoğunlukla 50 yaşından sonra ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Bu sağlık sorunu özellikle yaşam kalitesini ciddi şekilde etkilemektedir. Erken teşhis edilmesi ile hemen tedavi edilebilir. Diğer yandan benign prostat hiperplazisi ne kadar ilerlerse ilerlesin, prostat kanserine dönüşmemektedir.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Benign Prostat Hiperplazisi” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Rezum Tedavisi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Benign Prostat Hiperplazisi (BPH) Nedir?

BPH, iyi huylu prostat büyümesi olarak bilinmektedir. Prostat erkeklerde idrar torbasının hemen altında bulunan salgı bezidir. Mesane ile penis arasında yer almaktadır. Ceviz büyüklüğünde olan bu bez idrar torbasının çıkışını çepeçevre sarar. Erkek üreme sisteminin bir parçası olan bu bezin asıl görevi, spermleri koruyan sıvıyı üretmektir. Prostat, boşalma sırasında ürettiği sıvıyı üretraya gönderir ve sıvı spermle birleşerek semen olarak atılmaktadır. Diğer yandan prostat bezi, idrar kaçırılmasını da önler.

Erkeklerde az da olsa östrojen yani kadınlık hormonu bulunmaktadır. Yaşlanma ile beraber kandaki aktif erkeklik hormon düzeyi azalıp kadınlık hormonu arttığında, iki hormon arası denge bozulur. Bunun sonucunda temel hücre gelişmeleri tetiklenir. Dolayısıyla bu durum prostatın büyümesine sebep olmaktadır. Bu büyüme benign prostat hiperplazisi olarak adlandırılmaktadır. Prostat büyümesi sonucu idrar kanalı sıkışır ve tıkanır. Bu noktada tedavi edilmediği takdirde hastanın yaşam kalitesini düşürecek semptomlar gösterir. Diğer yandan tedavi edilmemesi durumda çeşitli hastalıklara da yol açmaktadır. Bu hastalıklar; idrar yolu enfeksiyonu, idrar kesesinde taş ve böbrek yetmezliği olarak karşımıza çıkar. Genellikle 50 yaş üzeri erkeklerde bu sorun ile karşılaşılmaktadır.

Benign Prostat Hiperplazisi Belirtileri

Belirtiler başlangıçta çok hafif olmaktadır. BPH zamanla şiddetlenir ve kişinin yaşamını olumsuz etkiler. Belli başlı bazı belirtiler aşağıda yer almaktadır.

  • İdrar akımı yavaşlar.

  • Kişi kesik kesik idrar yapar.

  • İdrar tamamen boşaltılmaz.

  • Gün içinde sık sık idrara çıkma ihtiyacı doğar.

  • Ani idrar yapma ihtiyacı ve bazen idrar kaçırması görülebilir.

  • İdrar yaptıktan sonra mesane tam boşalmış gibi hissedilmez.

  • İdrar boşaltımından sonra damlamalar olur.

Nasıl Teşhis Edilir?

Benign prostat hiperplazisi teşhisi için ilk olarak hastanın detaylı tıbbi öyküsü alınmaktadır. Ardından fizik muayene ve prostat muayenesi yapılır. Daha sonra ek laboratuvar testlerine başvurmak yada üriner sistemi görüntülemek gerekir. Prostat Spesifik Antijen (PSA) testi prostat kanseri varlığını teşhis edilmektedir. Mesane ve prostatın görüntülendiği ultrason ile prostat boyutu ve mesane incelenir. İdrar akım hızının ölçümü için işeme testi yapılabilir. Bu test iyi huylu prostat tanısının netleştirilmesinde yardımcı olmaktadır.

Benign Prostat Hiperplazisi Etkili Tedavisi

BPH’nin son zamanlarda kullanılan güncel ve etkili tedavisi Rezum’dur. Rezum tedavisi, radyofrekans enerjisi ile oluşmuş su buharını kullanarak prostatı tedavi etmeyi amaçlar. Bu su buharı, prostat dokusunu küçültür ve idrar kanalını daraltmış prostat dokusunu yok eder. Ek olarak, kalp yetmezliği ve karaciğer hastalığına sahip bazı hastalarda genel anestezi risklidir. Dolayısıyla bu hastalar, prostat büyümesi ile karşı karşıya kaldıklarında prostat ameliyatı olamaz. Bu noktada rezum su buharı tedavisi ile artık genel anesteziye gerek duyulmadan bu hastalar da prostat tedavisini gerçekleştirir. Rezum tedavisi 10-15 dakikalık kısa bir sürede gerçekleşmektedir. Bu sebeple hastanın hastanede bir gün boyunca yatması şart değildir. Tedavi sonrası hasta normal yaşamına kısa sürede döner. Özellikle diğer prostat tedavilerine kıyasla meni oranında çok düşük bir azalma görülmektedir. Rezum tedavisinde prostat alınmaz bu sebeple hasta tedavi sonrasında doğal yöntemler ile çocuk sahibi olabilmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Benign prostat hiperplazisi nedir?

İyi huylu prostat büyümesi olarak adlandırılır. Özellikle 50 yaş sonrası erkeklerde prostat bezinin büyüyerek idrar kanalını sıkıştırması ve tıkaması olarak bilinmektedir.

Benign prostat hiperplazisi kanser?

Bu sağlık problemi tedavi edilmediği takdirde kişi yaşamını olumsuz etkilemektedir. Diğer yandan bu hastalık tedavi edilmese bile prostat kanserine dönüşmemektedir.

Benign prostat hiperplazisi neden olur?

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak kandaki aktif erkeklik hormon düzeyi azalır. Kadınlık hormonu artar. Sonucunda ise iki hormon arası denge bozulmaktadır. İşte bu durum da benign prostat hiperplazisine sebep olur.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal damarlar, ince damar çaplarının büyümesi, cilt tabaka yapısındaki incelme gibi nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Kılcal damarlar yüzde, bacaklarda olmakla birlikte vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilmektedir.

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage, Radyofrekans yöntemi ile gıdı, kol, bacak, yüz gibi çeşitli bölgelerdeki sarkmaların giderilmesi uygulamasıdır. Ameliyatsız bir uygulama olan thermage, günümüzde kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Saç dökülmeleri, genetik faktörlere, sigara ve alkol kullanımı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Saç dökülmeleri kişiyi estetik görünüm açısından rahatsız ve mutsuz edebilmektedir. Kök

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣