Beyin ve Damar Tıkanıklıkları Tedavisi - damar tıkanıklığı yaşayan hasta ve doktor

Beyin ve Damar Tıkanıklıkları Tedavisi

Beyin ve damar tıkanıklıkları insanlar için hayati risk oluşturan sonuçları barındırmaktadır. Tedavi edilmediği takdirde inme, felç hatta ölüme neden olmaktadır. Buna bağlı olarak teşhis ve tedavisi Nöroloji bölümü doktorları tarafından yapılan beyin ve damar tıkanıklıkları, olabildiğince erken teşhis edilmelidir.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Beyin ve Damar Tıkanıklıkları Tedavisi” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Beyin ve Damar Tıkanıklıkları Nedir?

Vücudumuzda beyne kan taşıyan ve düşünme, konuşma, kişilik, duyusal ve motor işlevlerinin bulunduran iki karotis arter vardır. Karotis arterler beynin büyük kısmını besler. Karotis arterlerin diğer adı şah damarlardır. Bu damarlar ayrıca beyne giden kanın yüzde 80’ini sağlar. Bu damarlar içinde bazen yağ ve kolesterol birikintileri meydana gelir. Buna bağlı olarak damar sertliği gelişir. Damar sertliği sonucunda ise şunlar gelişir ve tüm bu durumlar beyin ve damar tıkanıkları olarak adlandırmaktadır.

1.Aşama: Damarların daralması

2.Aşama: Beyne pıhtı atması

3.Aşama: Kan akışının azalması

4.Aşama: Felç, İnme

Beyin ve Damar Tıkanıklığı Tanı ve Teşhisi

Tanı ve teşhisinde karotis arterler (şah damarlar), Bilgisayarlı Tomografi(BT), Doppler ultrasonografi veya Manyetik Rezonans (MR) ile görüntülenmektedir. Hangi yöntemin kullanılacağı doktor tarafından belirlenmektedir. Bazen tek bir görüntüleme yöntemi ile istenilen sonuç elde edilir. Bazen ise diğer görüntüleme yöntemlerinden de yardım alınmaktadır.

Beyin ve Damar Tıkanıklığı Tedavisi

  • Beyin ve damar tıkanıklıkları geçici iskemik atağa veya iskemik inmeye neden olmaktadır. 
  • Geçici iskemik atak veya iskemik inme geçiren kişilerde, buna sebep olan karotis arter “Karotid Endarterektomi” adında ameliyat ile tedavi edilebilir. 
  • Bilinmelidir ki bu ameliyat ancak karotis arterde %70 darlık olduğu durumlarda yapılmaktadır. 
  • Diğer taraftan bu işlem, maksimum verim elde etmek için iskemik felçten sonra 2 hafta içerisinde yapılmalıdır.
  • Ayrıca bu işlem iskemik felç sonrası sakatlık durumu yaşamayan kişilerde uygulanmaktadır. 
  • Diğer taraftan bilinmelidir ki, bu ameliyatın kararı uzman bir Nörolog tarafından verilmelidir. Karar verilirken hastanın yaşı, cinsiyeti ve diğer hastalıkları gibi birçok durumu göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

Beyinde Damar Tıkanıklığı Geçer Mi?

Beyinde oluşan damar tıkanıklıkları erken teşhis ve tedavide geçicidir. Diğer taraftan tedavide gecikildiği bazı durumlarda geçici veya kalıcı felce sebep olmaktadır. Geçici felçler, geçici iskemik atak olarak bilinmektedir.

Beyinde Damar Tıkanıklığı Ölümcül Müdür?

Bu tıkanıklıklar tedavi edilmediği durumlarda tansiyon aşırı yükselip aşırı düşebilir. Bu sebeple kişi hayatını kaybedebilir. Beyin ve damar tıkanıklıkları felç, inme gibi kalıcı hasarlara da yol açmaktadır. Erken teşhis ve tedavi hayati riskin önüne geçmek açısından son derece önemlidir.

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Sol beyin damar tıkanıklığı belirtileri?

Bu belirtiler, sağ kol ve bacakta güçsüzlük, kuvvetsizlik ve uyuşma; yüzün sağ tarafında düşme ve his kaybı; konuşma, anlama ve görme bozuklukları şeklindedir.

Beyin damar tıkanıklığı nedir?

Bu damarlar içinde bazen yağ ve kolesterol birikintileri meydana gelir. Buna bağlı olarak damar sertliği gelişir. Damar sertliği sonucunda ise damarlar daralır, beyne pıhtı atar ve kan akışı azalır. Sonucunda kişi felç olur. Tüm bu durumlar beyin damar tıkanıklığı olarak adlandırılmaktadır.

Beyinde damar tıkanıklığı neden olur? 

Yüksek kan basıncı, sigara kullanımı, yaşlılık ve çeşitli ilaçların yan etkisi olarak gelişebildiği gibi; çeşitli enfeksiyonlar, tümörler, doğumsal hastalıklar, beyin ve damar hastalıkları, kalp ve hematolojik hastalıklar gibi nedenlerden dolayı da gelişmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Nöroloji Doktorlarımız

Nöroloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.