Elde Sinir Sıkışması Neden Olur? 

Elde Sinir Sıkışması Neden Olur? - sol elinde sinir sıkışması yaşayan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Sinir sıkışmaları genel olarak sinir liflerinin baskı altında kalması sonucunda oluşmaktadır. Birçok farklı türde ve bölgede olabilen sinir sıkışmaları, ağrılara uyuşukluk hissine ve kas güçsüzlüklerine sebep olmaktadır. Özellikle ellerini çok aktif kullanan insanlarda sıklıkla görülen elde sinir sıkışması, genellikle karpal tünel sendromu olarak ifade edilmektedir.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Elde Sinir Sıkışması Neden Olur?” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Beyin Ameliyatları Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Sinir Sıkışması Nedir? Neden Olur?

Sinir sıkışmaları, sinir liflerinin baskı altında kalması ile meydana gelir. Genellikle tek bir bölge etkilenmektedir. Sinir sıkışmaları uyuşukluğa, ağrılara ve kas güçsüzlüklerine neden olur. Diğer taraftan sinir sıkışmaları, sinir sıkışmasının yaşandığı bölgeye göre birçok farklı türde adlandırılır. Bu türler şunlardır:

 • Karpal Tünel Sendromu

 • Fıtıklaşmış Disk

 • Kubital Tünel Sendromu

 • Peroneal Sinir Sıkışması

 • Pudendal Sinir Sıkışması

Sinir sıkışmaları genellikle sinirlerin çok fazla kullanılmasına veya travmalara bağlı olarak oluşmaktadır. Özellikle piyano, gitar, çello gibi müzik aletlerini kullanan kişilerde, cerrahlarda, yazarlarda, senaristlerde sıklıkla elde sinir sıkışması durumu ile karşılaşılmaktadır.

Travma ve sinirlerin çok zorlanması sonucunda, siniri besleyen kan akışı kesilir ve çevre dokular ödem toplayarak şişer. Ardından siniri saran miyelin kılıflarda hasar oluşumu meydana gelir. Diğer yandan sinir hücresi yapısal değişikliğe de uğrayabilir. Tüm bunların sonucunda ise fonksiyon kaybı, ağrı ve uyuşukluk hisleri ortaya çıkmaktadır.

Sinir Sıkışması Kimlerde Sık Görülür?

Sinir sıkışması genellikle travma veya sinirlerin fazla kullanılmasına bağlı olarak gelişir. Elde sinir sıkışması ise ellerini aktif olarak kullanan insanlarda sıklıkla görülmektedir. Ayrıca sinir sıkışması durumu şu hastalarda daha çok görülmektedir:

 • Şeker hastaları

 • Konjenital (doğuştan gelen) defekte sahip olanlar

 • Sinir hastaları

 • Menopozda olanlar

 • Gebeler

 • Romatoid artrit gibi otoimmün hastalar

 • Tiroid fonksiyon bozukluğu olan hastalar

 • Tümör ya da kistlerin direkt olarak sinirine baskı yaptığı hastalar

 • Obezler

Elde Sinir Sıkışması Neden Olur?

Elde sinir sıkışması durumu çoğunlukla karpal tünel sendromu olarak ifade edilmektedir. Sinir sıkışmaları arasından en çok görülen tür olarak bilinmektedir. Elini aktif olarak kullanan insanların çoğunda bu sorun ile karşılaşılmaktadır. Özellikle piyano, gitar, çello gibi müzik aletlerini kullanan kişilerde, cerrahlarda, yazarlarda, senaristlerde sıklıkla elde sinir sıkışması durumu ile karşılaşılmaktadır.

Elde sinir sıkışması yaşayan kişiler ellerinde ve el bileklerinde şu sorunlarla karşılaşmaktadır:

 • Şişlikler,

 • Ağrılar,

 • His kayıpları,

 • Kas sıkışmaları,

 • Nesneleri kavramada zorluk,

 • Elde güçsüzlük,

Karpal Tünel Sendromu

Çok uzun süre ellerini kullanan ve sinirlerini zorlayan kişilerde görülen bir sinir sıkışması türüdür. Median sinirlerinin sıkışması sonucunda meydana gelir. Median sinirlerin başlangıç noktası kolun üst kısmındadır. Bu sinir baş parmağın en ucuna kadar uzamaktadır. Sinirlerin bilekten geçtiği nokta ise karpal tünel olarak adlandırılmaktadır. El bileğinde ödem oluşması ve şişlik olması gibi durumlar sonucunda karpal tünelde bulunan sinirlere baskı meydana gelir ve sonucunda sinirler sıkışır.

Elde Sinir Sıkışması Nasıl Önlenir?

Elde sinir sıkışması (karpal tünel sendromu) durumunu önleyebilmek için yapılması tavsiye edilen bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler:

1.Eller ile herhangi bir iş yaparken daha az güç ve kavrama tarzında işler yapılmalıdır.

2.Yapılan işleri tamamen bitirmeden 20-30 dakikada bir ara vererek eller dinlendirilmelidir.

3.Elleri dinlendirirken basit parmak ve bilek esnetme hareketleri yapılmalıdır.

4.Eller ile yapılan işlerde kullanılan aletler dirsek hizasından aşağıda olmamalıdır.

5. Duruş kambur olmamalıdır. Çünkü kambur duruş boyun ve omuz kaslarını kısaltmaya sebep olur bu da boyundaki sinirleri sıkıştırır. Sonucunda ise bel boyun ağrısı beraberinde kollarda ve ellerde ağrı başlar.

6.Eller aktif çalıştığı anlarda çok soğukta kalmamalı, sıcak tutulmalıdır.

Elde Sinir Sıkışması Tedavisi

Bu sağlık sorununun tedavisi genellikle fizik tedavi tekniklerinden yararlanılarak yapılmaktadır. Bu teknikler, su tedavisi, parafin ve lazer tedavisi gibi seçenekleri barındırır.

Tedaviye semptomlar başladıktan hemen sonra başlanması gerekmektedir. Nasıl bir tedavinin izleneceğine, sinir sıkışmasının boyutuna göre doktor karar verir.

Tedavi Aşamaları

1.Aşama

Elde sinir sıkışması yaşayan biri ilk aşamada ellerini dinlendirerek, ellerini kullanma sıkılığını bir süre azaltarak ve herhangi bir ağrı varsa o bölgeye soğuk kompress uygulayarak sinir sıkışmasını düzeltebilir. Düzeltemediği durumda diğer aşamaya geçilmketedir.

2. Aşama

Doktor kontrolü ardından hafif sinir sıkışmalarında bilek splinti kullanımına başlanır. Bilek splinti bileği sabit tutan bir alettir. Alet gece ve gündüz kullanılabilir. Semptomları önlemeye yardımcı olur.

3. Aşama

Semptomları hafiflemeyen kişilerde doktor kontrolünde ilaç kullanımına başlanır.

Çeşitli steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID) kısa vadede elde sinir sıkışmasından kaynaklanan ağrıyı hafifletir. Diğer taraftan ilaçlar elde sinir sıkışmasını tamamen iyileştirmez. Ayrıca bazı durumlarda ağrıların hafiflemesi için doktor tarafından karpal tünele kortikosteroid enjekte edilebilir. Kortikosteroidler, inflamasyonu ve şişmeyi azaltarak median sinir üzerindeki baskıyı hafifletmektedir.

4. Aşama

Bileklik ve ilaç ile kontrol alınamayan sinir sıkışması cerrahi müdahale ile tedavi edilmektedir. Cerrahi ile median sinire baskı yapan bağ kesilmekte ve böylelikle sinir üzerindeki basınç hafifletilmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Elde sinir sıkışması ne iyi gelir?

Bu tarz bir sorun yaşayan kişi bileklerini ve parmaklarını rahatlatan basit egzersizler veya ağrı varsa, ağrıyan bölgeye soğuk kompres uygulaması ile sinir sıkışmasını rahatlatabilir. Rahatlamadığı durumlarda doktora muayene olmalıdır.

Bilekte sinir sıkışması?

Bilekte ve elde sinir sıkışması karpal tünel sendromu olarak bilinen bir sinir sıkışmasıdır.

Elde sinir sıkışmasına hangi ilaç iyi gelir?

Çeşitli steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar veya kortikosteroidler, elde sinir sıkışmasını rahatlatan ilaçlardır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣