Böbrek Nakli: Sık Sorulan Sorular

Böbrek Nakli: Sık Sorulan Sorular - böbrek nakli

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Böbrekler insan vücudunda yer alan en hayati organlardan bir tanesidir. Günümüzde en sık karşılaşılan hastalıklardan bir tanesi kronik böbrek yetmezliğidir. Bu hastalık böbreklerin işlevini yerine getirememesine neden olur. Bu sebeple tedavisinde öncelikle diyalize başvurulsa da bu iyileşme için yeterli değildir. En uygun donör bulunduğu durumda böbrek nakli şarttır.

[trurbanner]

Böbrek nakli, böbreklerin tekrar düzelemeyecek kadar bozulduğu ve görevini yerine getirmediği durumlarda uygulanmaktadır. Sağlıklı bir böbreğin bir bağışçıdan veya kadavradan alınması ve hasta kişinin hasta böbreği ile değiştirilmesi şeklinde yapılmaktadır. Bu sayede hastanın sorunlu olan böbreği, sağlıklı böbrekle değiştirilerek normal böbrek fonksiyonlarının devam etmesi sağlanır.

Böbrek nakli hakkında en merak edilen ve en sık sorulan soruların cevaplarını sizler için derledik. 

 

Kimler böbrek nakli olmalıdır?

Böbrekleri iflas etmiş yani böbrekleri işlevini yerine getiremez hale gelmiş olan kişiler böbrek nakli olmalıdır. Bu kişiler tedavilerine öncelikle diyaliz ile başlar. Diyaliz böbreklerin yerine getiremediği işlevleri kontrol altında tutmaya yarayan bir yöntemdir. Diğer taraftan bu yöntem tam iyileşmeyi sağlamaz. Bu sebeple nakil şarttır.

Böbrek nakli olma için ne yapılmalı?

Böbrek nakli olmak isteyen hasta öncelikle diyalize başlar. Diyaliz tedavisi görürken bir yandan da böbrek nakli sırasına girer. Uygun donörün bulunması halinde hasta böbrek nakli olur.

Şeker hastaları böbrek nakli olabilir mi?

Günümüzde böbrek yetmezliği sıklıkla şeker hastalığı sebebi ile oluşmaktadır. Bu sebeple şeker hastaları da böbrek nakli olabilir. Ancak nakil işleminden sonra, şeker hastalığın düzenli şekilde takip edilmesi gerekmektedir.

Böbrek naklinin faydası nedir?

Diyaliz, böbrekleri sorunlu olan bir kişide sağlıklı bir böbreğin yaptığı işin yalnızca %10’unu yapar. Böbrek nakli sonrasında ise bu oran %100’e yükselir.

Böbrek veren kişi için ne tür riskler vardır?

Canlı bir kişiden sağlıklı böbreğin birinin alınması ve hastaya nakledilmesi işleminde, böbreği veren kişi için bazı riskler vardır. Ameliyat riskleri dışında çok düşük oranlarda yara yerinde ve idrar yolunda çeşitli enfeksiyon sorunları olması muhtemeldir.

Nakil işlemi ne kadar sürer?

Böbrek nakli ameliyatları 3-4 saat sürmektedir. Bu süreç ameliyat öncesi hazırlık(1 saat), ameliyat (2 saat)  ve ameliyat sonrası gözlem sürecini (1 saat)  içermektedir.

Böbrek nakli zor bir ameliyat mı?

Bu ameliyat uzman kişiler tarafından yapıldığı takdirde oldukça rahat geçmektedir. Diğer taraftan yine uzman bir cerrah tarafından yapılan böbrek nakli ameliyatlarında yara ve fıtık riski oldukça azdır.

Böbrek nakli sonrası kaç gün hastanede kalınır?

Canlı verici böbreğin alınması işleminden sonra 1-2 gün içinde taburcu olmaktadır. Böbrek alan kişinin taburcu olması ise değişkendir. Eğer ki böbrek canlı bir kişiden alındıysa 5-6 gün içerisinde hasta taburcu olmaktadır. Diğer taraftan böbrek bir kadavradan alınıp nakledildi ise hasta, 8-9 gün boyunca hastanede kalmak zorundadır.

Böbrek vermek için ne yapmalı?

Böbrek vermek isteyen kişi sağlık müdürlüklerine başvurmalıdır. Böylece etik kurul onayı almaları halinde organ vericisi olabilirler.

Kimler böbrek vericisi olamaz?

Diyabet, kanser, kalp hastalığı, AIDS, ciddi aktif enfeksiyon gibi hastalık ve rahatsızlığa sahip olan kişiler böbrek vericisi olamaz. Ayrıca hamilelerin de böbrek vericisi olması kabul edilmemektedir.

Böbrek ameliyatı riskli mi?

Ameliyat her ameliyatta oluşabilecek genel komplikasyonlar dışında idrar yolu enfeksiyonu veya kesi yapılan bölgede enfeksiyon riski barındırır.

Kaç yaşında böbrek verilir?

18 yaşını doldurmuş ve diyabet, kanser, kalp hastalığı, AIDS ayrıca ciddi aktif enfeksiyona sahip olmayan herkes böbrek vericisi olabilmektedir.

Çalışmayan böbreği aldırmak gerekir mi?

Böbreklerin her ikisi de bozulmak zorunda değildir. Bazı kişilerde böbreklerden biri sağlıklı ve işlevini yerine getirirken; diğer böbrek çalışmıyor olabilir. Bu gibi durumlarda çalışmayan böbrek sürekli çeşitli enfeksiyonlara sebep oluyorsa, tansiyona sebep oluyorsa veya ağrı yapıyorsa, ameliyat ile alınmaktadır.

Böbrek nakli için akrabalık şart mı?

Nakil için uyumlu sayılan böbrek hastanın 4. dereceye kadar yakın akrabalarından daha rahat bulunmaktadır. Fakat uygun donör için akraba olma koşulu yoktur.

Böbrek hastalarına neler yasak?

Hazır ve işlenmiş gıdalar, salamura edilmiş besinler, tuz, aşırı süt ve süt ürünleri, ekmek bu hastaların uzak durması gereken besinlerdir.

Hepatiti olanlar böbrek nakli olabilir mi?

Hepatiti olan hastaları karaciğer sirozu veya kronik hepatit açısından ayrıntılı olarak değerlendirmek gerekir. Eğer ki bu durumlar yoksa nakil olabilir. Nakil sonrasında Hepatit B tedavisindeki ilaçların kullanımına devam edilebilir. Diğer taraftan Hepatit C olan hastaların tedavisinde kullanılan ilaçların böbrek naklinden sonra kullanılması mümkün değildir. Çünkü bu nakledilen böbreğin kaybına neden olabilir. Bu sebeple Hepatit C’li hastalarda tedavi mutlaka nakil işlemi öncesinde yapılmalıdır.

Böbrek nakli için kan grubu uyumu nasıl olmalıdır?

Rh uyumu şart değildir. Kan grubu uyumu ise şu şekilde olmalıdır.

Alıcı 0 > Verici 0

A Alıcı > Verici 0 ve A

B Alıcı > Verici 0 ve B

AB Alıcı > Verici 0. A, B ve AB

Robotik böbrek nakli nedir?

Günümüzde uygulanan ileri teknolojik yöntem da Vinci Robotik Cerrahi ile böbrek naklinin yapılmasıdır. Özellikle yüksek kilolu hastalarda bu yöntem büyük avantajlar sağlamaktadır.

Böbrek nakli sonrası iyileşme süresi nedir?

Naklin işleminden iki hafta sonra hasta kendini daha iyi hissetmeye başlar. Böbrek nakli olmuş kişinin, vücudun yeni böbreği reddetmemesi için düzenli olarak ilaç kullanması gerekmektedir.

Aşırı stres böbreklere zarar verir mi?

Aşırı veya sürekli stres hali zamanla böbreklerin ve diğer organların hastalanmasına sebep olmaktadır.

Sürekli ilaç kullanmak böbreklere zarar verir mi?

Gereksiz ilaç tüketimi böbrek fonksiyonlarını olumsuz etkiler. Bu sebeple önemli bir böbrek hastalığı nedenidir. Özellikle anti-inflamatuar ağrı kesiciler, bazı antibiyotikler ve contrast maddeler böbrekler için oldukça zararlıdır.

Böbrek yetmezliği cinselliği etkiler mi?

Diyaliz çeşitlerinden biri olan klasik hemodiyaliz tedavisi haftada 3 gün ve 4 saat boyunca yapılmaktadır. Bu ise hormon dengesinin bozulmasına ve  erkek ve kadınlarda cinsel fonksiyonların zarar görmesine yol açar. Ayrıca üreme fonksiyonlarının da zarar görmesine sebep olur.

Tek böbrekle yaşarsan ne olur?

Bilinmelidir ki tek böbrekle ömür boyu sorunsuz yaşamak mümkündür. Bu kişiler bazen tansiyon yükselmesi sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır. Ayrıca bu kişiler tuzdan mümkün mertebe uzak durmalıdır.

Tek böbrekli insanlar ne yememeli?

Tuz kısıtlaması dışında özel bir kısıtlama bulunmamaktadır. Diğer yandan kuvvetli romatizmal ağrı kesici ilaçlar mutlaka dikkatli kullanılmalıdır.

Bozulan böbrek düzelir mi?

Böbreklerde oluşan hasarlar genellikle kalıcıdır.

Böbrek yüzde kaç çalışırsa diyalize girilir?

Böbrekler işlevlerinin ancak %10-15’ini yerine getirdiğinde hastanın diyalize girmesi gerekmektedir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi, aşık olma korkusu veya duygusallık korkusu olarak da bilinen bir sorundur. Derin ve anlamlı hisler beslemekten ve duygusal ilişkiler kurmaktan kaçınan kişilerin yaşadığı bir

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik inflamatuar hastalık, kadın üreme organlarının iltihaplanması anlamına gelmektedir. Pelvik enfeksiyonu, genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya diğer bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu enfeksiyonlar,

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣