Bronkoskopi Nedir?

Bronkoskopi Nedir? - ameliyathanede bronkoskopi işlemi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Akciğer hastalıklarının tanı ve tedavisinde kullanılan bir işlemdir. Bronkoskopi işleminde solunum yollarını detaylı görebilmek için hastanın burnundan ya da ağzından geçerek gırtlak bölgesi ve ardından solunum yollarına ve en son akciğere ulaşılmaktadır. Bir endoskopi yöntemi olan bu işlem, bronkoskop ile yapılmaktadır.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Bronkoskopi Nedir?” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Bronkoskopi Nedir?

Bronkoskopi, akciğer ve solunum yollarındaki sorunları teşhis ve tedavi etmek için, ucunda kamera ve ışık sistemi olan bronkoskop adlı cihaz aracılığıyla, doğrudan doğruya soluk borusunu, büyük bronşları, akciğerlerin endobronşial alanını gösteren işlemdir. Bu işlem genellikle lokal anestezi altında burun ya da ağızdan girme yoluyla yapılmaktadır. Bronkoskopi ile yalnızca akciğerler değil nazofarenks (boğaz), larenks (gırtlak) ve vokal kordlar(ses telleri) da incelenmektedir.

Neden Bronkoskopi Yapılır?

Nefes zorlukları, kalıcı öksürükler, akciğer enfeksiyonu, akciğer tümörleri ve akciğer kanamalarını tespit etmek amacıyla yapılmaktadır. Diğer yandan bronkoskopi tanı amaçlı değil tedavi amaçlı da kullanılmaktadır. Parça alınması gerektiğinde, yabancı cisimlerin çıkarılmasında, lavaj, daralmış havayollarının genişletilmesinde, akciğerlerin içindeki balgamın (sekresyonların) temizlenmesinde, apse boşaltılmasında, havayolu hastalıklarına akciğerlerin içinden müdahale edilmesi gerektiğinde ve stent yerleştirilmesinde bronkoskopi işlemine başvurulmaktadır.

Bronkoskopi Ne Kadar Sürer?

Bronkoskopi, lokal veya genel anestezi ile yapılmaktadır. Bu durum hastanın sağlık durumuna ve tercihine bağlıdır. Bununla birlikte en sık lokal anestezi tercih edilmektedir. Lokal anestezi altında yapılan bronkoskopi işlemleri yaklaşık 15-35 dakika sürmektedir fakat diğer yandan işlem öncesi hazırlık ve işlem sonrası yapılanlar toplamda 2.5- 3 saate kadar varmaktadır.

Bronkoskopi Nasıl Yapılır?

Bazı durumlarda işlem öncesinde hastaya antibiyotik verilmektedir. İşleme hazırlanan kişi ilk olarak başı dik duracak şekilde oturtulur. Daha sonra hastaya damar yolu açılmaktadır. Lokal anestezi tercih eden hasta işlem sırasında uyanık kalmaktadır. Bu sebeple uyanık olan hastanın işlem sırasında sakin olması için, sakinleştirici ilaçlar ayrıca burun ve boğaz yolunu uyuşturmak için sıvı ilaçlar verilmektedir. İşlem sırasında kalp atış hızı, kan basıncı ve nefes düzenli olarak kontrol edilir.

Bronkoskop boğazdan aşağıya doğru ilerlerken, yutkunma refleksini önlemek amacıyla, uyuşturucu ilaç boğazınızın arkasına püskürtülür. İşlem sırasında biriken tükürük çeşitli cihazlarla ağızdan alınmaktadır.

Boğazınızdan solunum yollarına doğru geçilen aşamada hafif ağrı hissedilmektedir. Bu noktada gereken muayene veya tedavi işlemi yapılır ve ardından bronkoskop çıkarılır.

Bronkoskop nefes alınmasına engel olmaz fakat gereken durumlarda hastaya ekstra oksijen verilmektedir.

İşlem Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İşlemden bir hafta önce kan sulandırıcı ilaçların tüketilmesi bırakılmalıdır. 
  • Bronkoskopi işleminden 8 saat önce yeme ve içme kesilmelidir.
  • İşlemden sonra 1-2 saat müşahede altında kalmalıdır.
  • Ağız ve bağışıklık sebebi ile işlemden sonra yaklaşık 3-4 saat yemek yenmemelidir.
  • İşlem sonrasında oluşabilecek boğaz ağrısı, öksürük, ses kısıklığı durumlarında panik yapılmamalıdır. 
  • Uzun süren ateş, nefes alma problemi, ses kısıklığı, öksürükte kan görülmesi, göğüs ağrısı gibi durumlarda hemen uzman bir doktora başvurulmalıdır.

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Bronkoskopi sonrası dikkat edilmesi gerekenler?

İşlem sonrasında uzun süreli ateş, nefes problemi, öksürükte kan ve göğüs ağrısı gibi durumlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu belirtilerin görülmesi durumunda hemen doktora başvurulmalıdır.

Bronkoskopi kaç dakika sürer?

Genellikle 15-35 dakika arası süren işlem öncesi ve sonrası ile toplamda 3 saat zaman almaktadır.

Bronkoskopi riskleri?

Çoğunlukla olumsuz komplikasyonlara sebep olmayan güvenli bir işlemdir. Bazı durumlarda yüksek ateş, kanama, nefes darlığı gibi komplikasyonlar olabilir. Bu durumlarda doktora başvurulması gerekmektedir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kimyasal Gebelik

Kimyasal Gebelik

Kimyasal gebelik halk arasında sessiz düşük olarak ta bilinmektedir. Bu gebelik, döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmeden önce, genellikle implantasyon sırasında ortaya çıkan bir gebelik türüdür. Hamilelik

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital gülüş tasarımı halk arasında bilinen ismi ile hollywood gülüş tasarımı, çeşitli nedenlerden dolayı estetiği bozan diş ve diş etindeki değişikliklerin kişinin yüz şekline göre

Kron Köprü Tedavisi

Kron Köprü Tedavisi

Kron köprü tedavisi, kron köprü protezi olarak da bilinmektedir. Kron, tek diş kaplamaları için kullanılan bir terimdir. Çeşitli nedenlerden dolayı madde kaybına uğramış dişlerin sağlıklı

Kontakt Dermatit

Kontakt Dermatit (Temas Egzaması)

Kontakt dermatit bir diğer adıyla temas egzaması, herhangi bir maddeye doğrudan ve ya dolaylı temastan sonra meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Cilt döküntüsüdür. Bu rahatsızlık

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣