Bahar Nezlesi

Bahar Nezlesi- bahar nezlesi olmuş bir kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte bitki polenleri havada dolaşmaya başlar. Bu polenler alerjik bünyeye sahip kişilerde bahar nezlesine ya da diğer adı ile bahar alerjisine sebep olmaktadır. Diğer yandan nezlenin bir takım zorlukları bulunmaktadır. Süreç alerjenik hastayı oldukça zorlayabilir fakat süreci kolaylaştırıcı bir takım tedavi yöntemleri mevcuttur.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Bahar Nezlesi” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Bahar Nezlesi Nedir?

Bahar nezlesi, bahar aylarının gelmesi beraberinde havaya yayılan polenlere karşı alerjik bir tepkidir. Halk arasında bahar nezlesi, bahar alerjisi, ilkbahar nezlesi, mevsim alerjisi, saman nezlesi, polen alerjisi şeklinde farklı isimler ile bilinen bir rahatsızlıktır. Bahar dönemlerinde bağışıklık sistemleri alerjenlerle savaşmak için histamin salgılamaktadır. Histamin, nörotransmitter olarak salgılanan bir azot bileşiğidir. Vücudun alerjenlere karşı lokal bağışıklık yanıtı oluşturmak amacıyla bağırsaktaki fizyolojik fonksiyonların düzenlenmesinde görev alır. Diğer yandan histaminin görevi vücutta enflamasyon oluşturulması ve kaşıntıyla ilgilidir.

Bahar dönemlerinde histamin salgılanması, alerjik rinit belirtileri yaşanmaya sebep olabilir. Bahar nezlesi olan hastalarda; burunda akıntı, öksürük, göz yaşarması, kızarıklık ve kaşınma gibi belirtiler görülmektedir. Ayrıca bu belirtiler geceleri uyumada zorluk ve konsantrasyon eksikliği gibi durumlara da yol açmaktadır. Diğer taraftan oldukça uzun sürebilen bu nezle, kişide halsizlik ve yorgunluk ortaya çıkarmaktadır.

Bahar Nezlesi Belirtileri?

 • Sık sık hapşırmak

 • Burun içi kaşıntısı

 • Burun tıkanıklığı

 • Burunda sulu akıntı

 • Gözlerde kaşınma, yanma, sulanma ve kızarıklık

 • Öksürük

 • Boğaz gıdıklanması, kaşınması

 • Baş ağrısı

Bahar Nezlesi (Alerjisi) Ne Kadar Sürer?

Alerjik bir rahatsızlık olduğu için belirtiler hafif ve şiddetli olmak suretiyle en az 2 hafta devam etmektedir. Bazı kişilerde bahar nezlesi bahar aylarında başlayıp yaz sonuna kadar devam edebilmektedir. Bu noktada süreci kolaylaştırıcı bir takım tedaviler uygulanabilir.

Bahar Alerjisi Tedavisi?

Tedavi sonucunda bu alerjik nezleyi ortadan tamamen kaldırmak pek mümkün değildir fakat kontrol altına alınabilir. Bu sayede kişiyi daha az rahatsız edecektir. Çoğunlukla kortizonlu spreyler ve antialerjik ilaçlarla tedavi sağlanır. Tedavinin yarıda bırakılmaması son derece önemlidir.

Bunların dışında bu nezle sürecini daha rahat atlatmak adına alınacak bir takım önlemler ve yapılması tavsiye edilen unsurlar aşağıda belirtilmiştir.

 • Sabah saatlerinde polenler oldukça yoğundur. Bu sebeple mümkünse bu saatlerde dışarıda olmayın.

 • Bol su tüketin.

 • Polenlerin çok yoğun olduğu saatlerde hava ile temas etmemeye çalışın. Evin camlarını, kapılarını kapatın.

 • Dışarıdan eve geldiğinizde üstünüze yapışan polenlerden arınmak için kıyafetlerinizi yıkayın ve duş alın.

 • C vitamini belirtileri hafifleteceğinden C vitamini tüketin.

 • Tüm bunlara ek olarak ayva, nane, portakal, ekinezya, pekmez, ıhlamur, zerdeçal, zencefil, kuşburnu ve bazı bitkisel karışımı olan çaylar için ya da pastilller çiğneyin.

 

Sıkça sorulan sorular 

Bahar alerjisi nedir?

Genellikle bahar aylarının gelmesiyle çevreye yayılan polenlerle ortaya çıkan bir alerjenik reaksiyondur.

Bahar alerjisi nasıl geçer?

Tedavisi için kortizonlu spreyler ve antialerjik ilaçlar tercih edilmektedir.

Bahar alerjisi belirtileri?

Sık sık hapşırmak, burun içi kaşıntısı, burun tıkanıklığı, burunda sulu akıntı, gözlerde kaşıma, yanma, sulanma ve kızarıklık, boğaz gıdıklanması ve kaşınması beraberinde baş ağrısı, bahar alerjisi (nezlesi) belirtilerindendir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal damarlar, ince damar çaplarının büyümesi, cilt tabaka yapısındaki incelme gibi nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Kılcal damarlar yüzde, bacaklarda olmakla birlikte vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilmektedir.

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage, Radyofrekans yöntemi ile gıdı, kol, bacak, yüz gibi çeşitli bölgelerdeki sarkmaların giderilmesi uygulamasıdır. Ameliyatsız bir uygulama olan thermage, günümüzde kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Saç dökülmeleri, genetik faktörlere, sigara ve alkol kullanımı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Saç dökülmeleri kişiyi estetik görünüm açısından rahatsız ve mutsuz edebilmektedir. Kök

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣