Burun Ameliyatı

Burun Ameliyatı Hakkında Merak Edilen Her Şey

Hem görsel açıdan hem de sağlık bakımından oldukça önemli bir operasyon olan burun ameliyatı, genellikle estetik kaygılarla yapılmaktadır. Avicenna Ataşehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz ve Estetik Cerrahi Bölümleri, hemen hemen tüm burun ameliyatlarını kolaylıkla yapmaktadır.

Rinoplasti

Rinoplasti ya da nazoplasti gibi adlarla da bilinen burun ameliyatı, dünya genelinde en yoğun yapılan estetik operasyonlardan biridir. Doğuştan var olan ya da sonradan oluşan burun şekliyle ilgili hemen hemen tüm problemleri rinoplasti ile çözmek mümkündür.

Septoplasti Ameliyatı

Septoplasti, burun bölgesinin düzeltilmesi veya kuvvetlendirilmesi ameliyatı olarak tanımlanabilir. Deviate hale gelmiş nazal septuma gereken işlem uygulanır ve hastanın nefes alma güçlüğü yaşamasına sebebiyet veren kemikler ve kıkırdaklar alınır. Deviasyon ameliyatı olarak da bilinmektedir. Yer yer nazal septum deviasyonu ameliyatı olarak da anılmaktadır.

Burun Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Dünya genelinde genellikle estetik kaygılarla burun ameliyatı yapılmaktadır. Öte yandan, travmalara bağlı olarak gelişen şekilsel problemlere karşı da burun estetiği operasyonu yapıldığı bilinmektedir. Burnun uzun olması, burun deliklerinin büyük olması, burunda simetrik bir yapının olmaması, kemerli bir yapıya sahip olması, burun ucunun fazlasıyla aşağıya bakıyor olması gibi doğuştan gelen estetik sorunlar da, burun ameliyatlarıyla çözülmektedir.

Burun Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır?

Burun ameliyatlarında, kas ve iskelet sisteminin gelişiminin yerine oturması beklenmektedir. Bu da burun ameliyatlarının yaş sınırına göre değil, burundaki kıkırdak ve kemik yapısının gelişimini tamamlamasına göre yapıldığını gösterir. Öte yandan, örneğin kulakların gelişimi çok daha hızlı tamamlanır. Çocuğun psikolojik gelişiminin de önemli olmasından dolayı, kepçe kulak ameliyatları 6 yaşından itibaren yapılabilmektedir. Burun ameliyatı için herhangi bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Fakat yaşlı insanlarda anestezinin ve postoperatif komplikasyonların artış gösterebileceği dikkate alınmalıdır. Genel olarak hastanın anestezi almasının herhangi bir sorun teşkil etmeyeceği durumlarda burun estetiği yapılmaktadır.

Burun Estetiği Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Burun Estetiğinde Erkek – Kadın Ayrımı

Kadınların burun yapısıyla, erkeklerin burun yapısı arasında bariz farklar bulunur. Bu farklar genel olarak görünüşe yansıyan yapıyla ilgilidir. Burun ucu ile üst dudak arasındaki mesafe, erkek burnuyla kadın burnu arasındaki farkı belirler. İdeal erkek burnu 90 derecelik açıyla açıklanırken, kadınlarda burun ucu biraz daha kalkık olur. Plastik cerrahi teknikleri açısından burun ameliyatı işlemleri aynı olsa da, kadın ve erkek burnuna göre açıların ve boyutların farklılığı ayrım yaratmaktadır. Örneğin erkeklerin burun uçlarının veya genişliğinin daha belirgin olması gerekir. Erkek burun estetiği yapılırken, burun ucunun ya da burun sırtının belirgin olmaması ya da burnun ucunun kalkık olması, kadınsı bir görünüme neden olabilmektedir.

Burun Cerrahı Seçimi

Burun ameliyatı hem plastik cerrahlar tarafından, hem de kulak burun boğaz uzmanı doktorlar tarafından yapılabildiği için, tercih genellikle hastaya kalır. Burun, görevleri itibariyle kulak burun boğaz cerrahlarını ilgilendirirken, genel olarak estetik görünüş ameliyatlarını plastik cerrahların yapması, her iki branşın da burun ameliyatı yapabiliyor olmasını sağlar. Burun estetiğinden önce hasta, tam olarak ne istediğini doktora iyice anlatmalı, doktor da neleri değiştirip neleri değiştiremeyeceğini en doğru şekilde bildirmelidir. Günümüz gelişen teknolojileri ile doktorlar, hastalarına 2 ve 3 boyutlu çizimlerle, ameliyat sonrası oluşacak görüntüyü gösterebilmektedir. Eğer nefes alma ya da tıkanma gibi problemler varsa, bunlar da ameliyat esnasında çözülmelidir. Plastik cerrahlar, nefes problemlerini çözebilecek bilgi ve birikime genellikle sahip olurlar. Genel olarak burun estetikleri diğer cerrahilerden farklı özelliklere sahiptir ve her iki branş da burun ameliyatını rahatlıkla yapabilir. Bu noktada burun cerrahı seçiminde hasta özgürdür.

Septum Ameliyatı

Burun eti ve buna bağlı burun tıkanıklıkları, burun ameliyatı esnasında çözülebilmektedir. Burun eti havayı ısıtarak nemlendirir ve burnun nemli kalmasını sağlar. Bu etin gereğinden fazla büyümesi, konka hipertrofisi olarak tanımlanır. Toplum içerisinde geniz eti problemiyle ve septum eğriliği sorunuyla karıştırıldığı anlar olabilmektedir. Hem konka ameliyatı (burun eti ameliyatı), hem de septum ameliyatı, burun estetiği esnasında yapılabilmektedir

Kemerli Burun Ameliyatı

Dünya genelinde farklı farklı burun aileleri bulunur. Türkiye, Pers burun ailesi içerisinde kabul edilir. Dolayısıyla Türkiye’deki burun şikayetlerinin büyük bir bölümünü kemerli burunlar oluşturmaktadır. Kemerli burunların estetik tedavisinde, burun kemerini oluşturmakta olan kemik fazlalığı törpülenir ya da çıkarılır. Daha sonra, çatı kısmı eğer açılmışsa kapatmak için piezo elektrik sistemi ya da motorlu testere kullanılarak çatı kısmı kapatılır. Son yıllarda uygun bulunan hastalarda kemer törpülenmeden yapılabilen kemerli burun estetiği teknikleri ortaya çıkmıştır.

Burun Ucu Estetiği

Burnun ucunda yer alan kıkırdakların görüntüsünün düzeltildiği ameliyatlara burun ucu ameliyatı denmektedir. Burnun ucunda yer alan kıkırdakların şekillendirilmesiyle hem burun hem de dudak açısı değiştirilir. Burada, burun ile dudak arasında yer alan açının arttırılabilmesi ve azaltılabilmesi söz konusudur. Yine, burun ucunun inceleştirilmesi ve küçültülmesi de söz konusu olabilmektedir. Genellikle kemer problemi yaşamayan, burun ucunun açısının bozuk olduğu veya burun ucunun fazlasıyla büyük olduğu kişilere uygulanan bir ameliyattır.

Burun Ameliyatı (Rinoplasti) Zor Mudur?

Burun ameliyatı, genel olarak zorlu ve ağrılı bir ameliyat olmasa da, toplum içerisinde ağrılı ve zahmetli bir ameliyat olarak bilinir. Bu yanlış algı, ameliyatlardan sonra ortaya çıkan şişlikler ve morluklar yüzünden oluşmuştur. Önceki yıllarda tampon çıkarma işleminden kaynaklı olarak rinoplasti ameliyatlarından korkulmaktaydı. Tampon çıkarma işlemi esnasında yaşanan zorluklar zamanla azadı ve son olarak da tamponsuz burun ameliyatı dönemi başladı. Önceki dönemlerde kullanılan tamponların pamuklu olması, tamponun burna yapışmasına ve kanama yapmasına neden olmaktaydı. Günümüzde tampon gerektiren rinoplasti ameliyatlarında, silikon bazlı tamponlar kullanılmakta ve hastalar problemler yaşamamaktalar. Öte yandan, ameliyat sonrası ortaya çıkan morarmalar ve şişmeler ise halen devam etmektedir. Fakat, morarma ve şişmeler ameliyat esnasında uygulanan tekniğe, cinsiyete, yaşa ve hastanın genel kemik ve kıkırdak yapısına göre değişiklik göstermektedir.

Plastik cerrahisi uzmanları tarafından ise, burun ameliyatı en zorlu estetik operasyonlardan birisidir. Çünkü, diğer estetik operasyonlara nazaran, alınan sonuçlar herkes tarafından görülür ve değerlendirilir. Teknik yönden de oldukça zor bir ameliyat türüdür. Cilt, kıkırdak ve kemik yapısına göre cerrahların işleri çok daha zorlaşabilmektedir. Burun derisi hassas ve ince olan hastalarda bütün ufak hatalar, dışarıdan oldukça kolay görülebilir. Kıkırdaklarda yapılan en ufak hatalar, zamanla asimetrik bir görüntüye neden olabilir. Benzer problemler, burun derisi kalın insanlarda da yaşanabilmektedir. Burun derisi kalın hastalarda, ameliyatla oluşturulan estetik hatlar, dışarıdan bakıldığında görülemeyebilir.

Genel olarak burun ameliyatları için zorlayıcı olan nedenler, burundaki bozukluklar ya da kemer yapısı gibi problemler değil, hastanın deri, kemik ve kıkırdak yapısındaki farklılıklardır.

Septum Deviasyon Ameliyatı

Septum, burundaki boşluğu tam ortadan ikiye ayıran yapıdır. Ön bölümü kıkırdaklı, arka bölümü ise kemikten oluşmaktadır. Dış kısmında mukoza denilen bir katman bulunmaktadır. Septum deviasyonu ise, bu bölümün bir tarafa doğru eğri olması anlamını taşır. Genellikle bu bozukluğa bağlı olarak nefes alma problemleri görülebilmektedir. Eğrilikler kimi zaman ön kısımda, kimi zamanda arka kısımda olabilmektedir. Septum deviasyon ameliyatı, plastik cerrahlarr tarafından yapılabildiği gibi, genellikle KBB uzmanlarınca yapılmaktadır.

Burun Ameliyatı Çeşitleri

Burun ameliyatları açık ve kapalı olmak üzere iki teknikle yapılmaktadır. Kapalı ve açık teknikle yapılan ameliyatlar, hastanın durumuna göre seçilmektedir. Her ikisinin de avantajlı ya da dezavantajlı yönleri bulunur.

 • Açık Burun Ameliyatı: Açık rinoplasti ameliyatı ile burun deliklerinin arasında yer alan alt kısımdan ufak bir kesi açılmaktadır. Bu bölümün açılmasıyla birlikte doktor, çok daha büyük bir görüş alanı elde eder. Sıklıkla kıkırdak ve kemik bölümünde yapılanlar, kapalı ameliyatlarda yapılanlarla aynı olmaktadır. İleri seviyede bozuklukları olan ya da daha önceden estetik operasyon geçirmiş olan hastalar için açık burun ameliyatı çok daha uygun görülmektedir. Bu yöntemin en büyük avantajı, operasyonu gerçekleştiren cerrah için oldukça büyük bir görüş ve hareket alan sağlamasıdır. Fakat, şişlik, morluk ve burun ucu ödemi gibi problemler, kapalı burun ameliyatına göre daha yoğun yaşanmaktadır.
 • Kapalı Burun Ameliyatı: Kapalı rinoplasti ameliyatında açılan kesiler burun deliklerinin içerisindedir. Kapalı teknikle gerçekleştirilen ameliyatlarda, cerrahların görüş ve hareket alanı daha az olmaktadır. Öte yandan hastalarda, burun dışında kalabilecek olan herhangi bir dikiş izi ihtimali oluşmamaktadır. Bunun yanında, açık yöntemle gerçekleştirilen ameliyatlara göre iyileşme süresi çok daha kısadır.
 • Lazerle Burun Ameliyatı: Lazer burun ameliyatı ile hastanın kalın burun derisi inceltilebilmektedir. Burna verilen hasar olabildiğince az olduğundan, kolay ve hızlı bir iyileşme görülmektedir.
 • Lazerle Burun Eti Ameliyatı: Burun eti ameliyatlarında lazer yöntemi, diğer tekniklere göre çok daha avantajlıdır. Hastada çok daha az kabuk oluşur ve iyileşme süreci olabildiğince hızlıdır. İşlem esnasında kanama ya da ağrı olmamaktadır. Tampon yapılmasına gerek kalmadığı için çok daha kolay ve rahat bir yöntemdir. İşlem süresi ortalama 15 dakikadır.

Lokal Anestezi ile Burun Ameliyatı

Burun estetik ameliyatları, teknik olarak lokal anestezi ile yapılabilse de, hemen hemen tüm burun ameliyatları genel anestezi altında yapılmaktadır. Burun ameliyatının yapıldığı sırada hastanın uyanık olması, çok sayıda probleme neden olabilmektedir. Hasta her ne kadar lokal anestezinin etkisi altında olsa da, uyanık olmasından kaynaklı olarak huzursuzlanabilir, korkabilir ve doktorun sorunlar yaşamasına neden olabilir. Rinoplasti gibi oldukça detaylı ve ince işçilik gerektiren bir ameliyat esnasında hastanın uyanık olması, ameliyat başarısını büyük oranda düşürecektir. Dolayısıyla, burun ameliyatı gibi operasyonların genel anestezi altında gerçekleştirilmesi, hem hasta açısından hem de cerrah açısından çok daha uygundur.

Ameliyatsız Burun Estetiği

Ameliyatsız burun estetiği yapmak her ne kadar mümkün olsa da, kendi içerisinde bazı sorunları beraberinde getirmektedir. Ameliyatsız burun estetiği yöntemleri şunlardır:

 • Burun Dolgusu: Genellikle fazla belirginlik göstermeyen kemere sahip hastalara uygulanmaktadır. Her ne kadar ameliyat olmak istemeyen hastalar için bir faydalı bir yöntem gibi gözükse de, sonuçların kalıcı olmaması dezavantajdır. Burun kemeri olan hastalara dolgu yapılarak, burun çok daha düz gösterilebilmektedir. Yine burun ucu ya da burun sırtında yer alan problemler de dolgu yapılarak, kısa süreli de olsa tedavi edilebilmektedir. Burun dolgusu yaptırırken, dolgu malzemesine bağlı olarak çeşitli komplikasyonlar doğabilmektedir. Bu komplikasyonları hastayla önceden paylaşmak en doğru hareket olacaktır. Gelişen teknolojilerle birlikte dolgu malzemelerinin kalitesi de artmıştır. Dolgu malzemelerine duyulan güven günümüzde her ne kadar epey bir artış göstermiş olsa da, ortaya çıkabilecek olan komplikasyonları küçümsememek gerekmektedir.
 • Burun Ucu Botoks: Burnun uç bölümüne botoks uygulaması yapılabilmektedir. Botoksun ortaya çıkardığı etki ile kaslar gevşer ve burun ucu bir miktar yükseliş gösterir. Burun ucu botoksu, burun dolgusunda olduğu gibi etkili ama kısa süreli bir işlemdir. Dolayısıyla uygulanabilirliği ve hastanın bu tedaviden alacağı tatmin duygusu tartışmalıdır.
 • Dikiş İpi ile Burun Kaldırma: Bazı burun ameliyatlarında dikiş ipi kullanarak burun ucu kaldırılabilmektedir. Günümüzde oldukça az uygulanan bu işlem, uzun süreli ve kalıcı bir çözüm değildir.

Burun Ucu Kaldırma Estetiği Tek Başına Yapılabilir Mi?

Burun ucu kaldırma estetiği tek başına yapılabileceği gibi, burun kemiği eğriliği ameliyatı, burun deliği küçültme ameliyatı, burun inceltme ameliyatı, burun daraltma ameliyatı ve burun kemiği düzeltme ameliyatı gibi ameliyatlar da tek başına yapılabilmektedir.

Burun Törpüleme

Burun törpüleme, burnunun sırt yüksekliğinin yüksek olduğu hastalar için uygun bir tedavi yöntemidir. Burun estetik ameliyatlarında törpü kullanılmaktadır ve sırt yüksekliği olması gereken seviyeye çekilmektedir. Burun kemerinin fazla yüksek olması gibi problemlerde, doktorun tercihine kalacak şekilde, fazlalık olan bölüm kesilerek de alınabilmektedir. Fakat her ne olursa olsun, kemerli bölümün törpüyle küçültülmesi, her zaman için en doğru işlemdir. Törpüyle değil de, kesilerek alınan burun kemerleri sonucunda, burun sırtının (çatısının) açık kalabildiği durumlarla karşılaşılabilir. Böyle durumlarda burnun yan tarafındaki duvar kemiklerin kırılması ve içeri doğru kıvrılarak yeni bir çatı oluşturulması gerekir. Fakat sadece törpüleme işlemiyle istenen seviyeye getirilebilen burunlarda, böyle zorlayıcı durumlarla karşı karşıya kalınmaz.

İdeal Burun Nedir?

Bir bütünün, bütün parçalarının birbirleri arasındaki uyum, estetik bir görüntü elde edilmesini sağlamaktadır. Buna matematik biliminde altın oran adı verilmektedir. Altın oran, doğadaki hemen hemen her canlıda gözlemlenebilmektedir. İnsanların burun ameliyatı yaptırmak istemesinin sebebi de, bu altın orana ulaşma isteğidir. Burun estetiği ameliyatında, hastanın sağlık durumu, kas yapısı, kemik yapısı ve doku yapısı tümüyle dikkate alınır ve hasta için en uygun görüntü elde edilmeye çalışılır. Hastaların memnun kalmaları adına, cerrahi işlemi gerçekleştirecek doktorlar, işlemden önce hastalarına 3 veya 2 boyutlu çalışmalarla, burunlarının nasıl olacağını önceden gösterirler. Hastayla doktor bu aşamada kendi aralarında anlaşarak, nasıl bir burun yapılacağını netleştirirler.

Bu noktada her ne kadar hastanın istediği burun yapısı öncelik olarak görülse de, cerrahların kararı tamamen hastaya bırakması yanlış olur. Doktorların, hastalarının yüz oranlarını dikkate alması ve bu oranların dışına çıkacak istekleri yerine getirmemesi faydalı olacaktır. Oldukça büyük bir burnu, aşırı küçük bir burun haline getirmek, hem çeşitli sağlık problemleri yaratabilir hem de hastanın yüz hatlarına tamamen uyumsuz bir görüntüye neden olabilir. Bu nedenle doktorlar gerçekçilikten uzak olmayan sonuçları önceden hastaya göstermelidir ve operasyon esnasında bu görüntülere sağdık kalmalıdır.

Sinüzit Hastaları Burun Ameliyatı Yaptırabilir mi?

Sinüzit hastalarının herhangi bir burun estetiği ameliyatı yaptırmasında herhangi bir sakınca yoktur. Bunun yanında hastaların, hastalığı tedavi edecek şekilde ameliyatlarını şekillendirmeleri ve hem sağlık sorunlarından kurtulmaları hem de estetik görüntüyü istedikleri seviyeye çekmeleri gerekmektedir.

Estetik Burun Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun ameliyatı oldukça dikkat gerektiren hassas bir operasyon olduğu için, kanamanın olabildiğince az olması adına çalışma göstermek gerekir. Burun estetik ameliyatlarının en önemli gerekliliği, ameliyatın olabildiğince kansız geçirilmesidir. Bu yüzden operasyon esnasında çeşitli ilaçlar kullanılabilmektedir. Yine de hastaların ameliyat öncesi dikkat etmesi gereken çeşitli noktalar yer almaktadır.

 • Hastaların operasyon öncesi cerrahına ve anestezi uzmanına, genel sağlık durumu ve kullandığı ilaçlar hakkında bilgi vermesi gerekmektedir.
 • Ameliyata gelirken takı ve aksesuarlar evde bırakılmalı, makyaj ve oje temizlenmelidir.
 • Aspirin ve bunun gibi kan sulandıran ilaçların en az 1 hafta önceden bırakılması gerekmektedir.
 • Nezle, grip ya da soğuk algınlığı gibi hastalıklar varsa, bunların önceden bildirilmesi gerekmektedir.
 • Yeşil çay ve benzeri çaylar kanamayı hızlandırabileceği için, ameliyattan önce tüketimi durdurulmalıdır. Zerdeçal, zencefil, sarımsak, biber, kırmızı şarap ve zeytinyağı gibi gıdalar da, kanamayı artırabileceğinden tüketimi durdurulmalıdır.
 • Kadınlarda regl dönemi, ameliyat açısından engel olmasa da, ameliyat sonrası oluşacak olan ödemi arttıracağı için, regl döneminde ameliyat olmaları genel olarak önerilmemektedir.
 • Sigara, hastaların iyileşme sürecini eksi yönde etkilemelidir.

Burun Ameliyatı İçin Doğru Mevsim

Burun ameliyatı olacak hastalar için genel olarak önerilen bir mevsim yoktur. Öte yandan, eski yıllarda sıcak havaların bir sonucu olarak terleme oluşmakta ve bu da burun alçısının gevşemesine neden olmaktaydı. Fakat son yıllarda gelişme gösteren malzemeler ile, terleme sorunu azaltıldı ve yaz aylarında burun ameliyatı olmak ile ilgili bir problem kalmadı. Her ne olursa olsun, yaz aylarında rinoplasti ameliyatı olacak kişilerin dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır.

 • Yaranın iyileşme döneminde güneş ışınlarının etkisi ve bronzlaşmaya bağlı olarak, ameliyat yapılan yerin renginde koyulaşma ihtimali vardır. Bu tarz güneş etkilerinden korunmak için doktorun vereceği koruyucu kremler ve şapkalar kullanılabilir.
 • Yaz aylarında sık sık tercih edilen güneş gözlükleri, ameliyat sonrası süreçte kullanılmamalıdır.
 • Ameliyat sonrası süreçte, doktorun vereceği süre boyunca havuza ve denize girmekten kaçınmak gerekmektedir.

Burun Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Burun ameliyatı süresi, operasyonun çeşidine göre farklılık göstermektedir. Hastalarda septum eğriliği ya da farklı problemler bulunmuyorsa, genel burun estetiği operasyonları ortalama 2 saat sürmektedir. Sadece burun ucuna estetik yapılacaksa, operasyon süresi daha da kısalmaktadır. Fakat, burun estetiği dışında, burun içerisindeki bir problem çözülecekse, sekonder ameliyat (önceden burun ameliyatı olmuş hastanın yeniden ameliyat olması) yapılacaksa ya da kaburga kemiğinden burun yapma işlemi uygulanacaksa, bu süreler 7-8 saatlere çıkabilmektedir.

Burun Ameliyatı Sonrası İz

Burun estetiği açık teknik ile yapılırsa, hastaların burun delikleri arasında ufak bir kesi izi kalabilmektedir. Bu iz oldukça küçük ve basittir. Yine de hastalar bu izin kalmaması için kapalı yöntemi isteyebilmektedir. Kapalı teknik ile gerçekleştirilen ameliyatlarda, görülebilen herhangi bir iz bulunmamaktadır.

Rinoplasti Sonrası Morarma

Rinoplasti operasyonu sonrasında, burnun yaşadığı travmaya bağlı olarak kimi zaman hiçbir morarma ile karşılaşılmamaktadır. Hastaya yapılacak olan operasyona göre şişme ve morarma seviyelerinde farklılıklar görülebilmektedir. Şişlikler ve morarmalar genellikle en geç 1 hafta içerisinde geçerler. Ameliyat sonrası 2. gün en yoğun şişlik ve morarma yaşanan gündür. Operasyon sonrası 3 aya kadar hafif ödem kalabilmektedir.

Burun Estetiği Sonrası Burunda Çökme

Estetik operasyon esnasında burnu destekleyen kıkırdak ve kemik fazla alınırsa ya da iyi destekleme ayarlanamazsa, burun sırtında ortaya çıkan duruma burunda çöküntü adı verilmektedir. Burun sırtıyla ilgili bir problemdir. Şişliklerin inmesiyle ortaya çıkar. Çökme durumuyla karşı karşıya kalındığı durumlarda, çeşitli revizyon burun ameliyatı türleri uygulanabilmektedir.

Burun Ucu Düşmesi

Burun ile dudak arasındaki açının belli bir süre sonra azalması, burun ucu yüksekliğinin kaybına neden olabilmektedir. Bu duruma burun ucu düşmesi denmektedir. Sıklıkla septum cerrahisi eğrilme gösteren kıkırdak, burun ucuna yakın bir noktadaysa ve bu kısım alındıktan sonra, burun ucu desteği zayıflamışsa, zamanla burun ucu yüksekliği kaybolmakta ve burun ucu düşmesi ile karşı karşıya kalınmaktadır. Burun ucu düşmesi yaşayan hastalar için destekleyici uygulamalar yapmak, bu duruma engel olmaktadır. Kapalı teknik ile yapılan ameliyatlarda, burun ucu bağları zarar görmediği için bu durum ile karşılaşılmamaktadır. Burun ameliyatı esnasında kullanılan yöntemler, uzman cerrahlar tarafından, uzun yıllar burnun aynı şekilde kullanılabilmesi için planlanmaktadır. Bu yüzden, cerrahların doğru tekniklerle gerçekleştirecekleri bir rinoplasti ameliyatı sonrası, burun ucu düşmesi ile karşı karşıya kalınmamaktadır.

Burun Estetiği Sonrası Yamuk Görüntü

Burun estetiği sonrasında yeniden şekillendirilen kemik ve kıkırdak, iyileşme esnasında deri ile yeniden kaynaşma sürecine girer. Bu aşamada, hastanın burnunda bir büzüşme oluşabilmektedir. Bu büzüşme esnasında, kıkırdak yapı desteği yeteri kadar güçlü değilse, iyileşme esnasında şekilsel değişiklikler yaşanabilir. Böyle durumlarda burunda yamukluk ve asimetrik görüntü ortaya çıkabilir. Bu yüzden operasyonlarda, kıkırdak yapıya doğru desteğin verilmesi oldukça faydalı olacaktır.

Rinoplasti Sonrası Koku Kaybı

Rinoplasti sonrası geçici bir koku kaybı beklenmektedir. Çünkü koku alma hücreleri, burun kemerinin olduğu noktaya oldukça yakındadır. Burun kemerinin kesilmesi ya da törpülenmesiyle birlikte koku almayı sağlayacak olan mukozanın ödeme ya da zarara uğraması sonucunda koku alma problemleri oluşabilmektedir. Fazla büyük burunların küçültülmesine yönelik ameliyatlarda mukozanın belli bir alana sıkıştırılması da, koku kaybına neden olabilmektedir.

Burun Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun ameliyatı sonrasında en fazla dikkat edilmesi gereken konu, burnu travmalara karşı korumaktır. Gece uyurken çok dikkatli olunmalı ve gereken önlemler alınmalıdır. Ayakkabı bağlamak için eğilmek gibi kafa bölgesine kan akışını arttıracak hareketlerden uzak durulmalıdır. Hastaların rinoplasti sonrası dikkat etmesi gereken diğer durumlar şunlardır:

 • Ameliyattan sonra burnu korumak için yatarken yastık ile başı sabitlemek ve olabildiğince yüksekte tutmak
 • Kan sulandırıcı etkiye sahip ilaçlardan ve gıdalardan kaçınmak
 • Burun estetiği sonrası belli bir süre spor yapmamak gerekir. 10 gün boyunca gündelik yaşamda sık yapılan ama zarar verme ihtimali bulunan hareketlerden, 3 hafta boyunca da spordan uzak durmak faydalı olacaktır.
 • Ameliyat sonrasında burnu koruyan alçı ve atellerin ıslanmamasına dikkat edilmelidir. Burun ameliyatı olan hastaların bir süre banyo esnasında kafa bölgesini yıkamaması tavsiye edilmektedir.
 • Ameliyat sonrası süreçte gözlük kullanmamak gerekmektedir.
 • Doğru ve düzenli yemek yemek, günlük uykuya dikkat etmek, iyileşme hızını arttıracaktır.
 • Rinoplasti sonrası süreçte diş fırçalarken dikkatli olmak gerekir. Zira dişlerin hızlı ve ser fırçalanması, burun tabanında bir hassasiyet yaratabilmektedir.

⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.