Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük hayatta kişiyi olumsuz etkileyen bir durumdur. Migren botoksu ise, bölgeye enjekte edildiğinde ağrıya neden olan sinir sinyallerini bloke etmektedir. Günümüzde migren hastalığından rahatsız olan kişiler için oldukça ideal bir yöntem olmaktadır.

Migren Nedir?

Migren, şiddetli bir şekilde seyreden ve sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Kişiyi günlük yaşantısında oldukça zorlayan ve rahatsız eden bir durum olmaktadır. Migren, alkol kullanımı, hormonal düzensizlikler ve regl dönemi gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Bununla birlikte migren atakları bulantı, kusma ve ışık hassasiyeti gibi belirtileri de olabilmektedir. Bu durumlarda kişinin günlük yaşantısını devam ettirebilmesi oldukça zor olmaktadır. Bu hastalara uzman doktor tarafından belirlenen bölgelere botoks enjekte edilerek ağrıya neden olan sinirler bloke edilmektedir. Bu sayede migren atakları ortadan kaldırılmaktadır.

Migren Botoksu Nedir?

Halk arasında botoks olarak adlandırılan Botulinum toksin enjeksiyonu, estetik görünüm alanlarında oldukça sık kullanılan bir yöntemdir. Masster botoks(çene botoksu), botoks ile terleme tedavisi gibi birçok alanda kullanılan botoks migren ağrılarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Migren botoksu tedavisinde kişiye uygun bir şekilde enjekte edilen botoks, kas ve sinir dokusunda geçici his kaybına yol açmaktadır. Bu sayede migren hastalığı ortadan kaldırılmaktadır. Oldukça pratik ve etkili bir yöntemdir.

Migren Nedenleri

 • Genetik faktörler,
 • Alkol kullanımı ve sigara kullanımı,
 • Regl dönemi,
 • Hormonal düzensizlikler,
 • Aşırı kilo alımı,
 • Çeşitli ilaçların kullanımı aynı zamanda migreni geçirmek için kullanılan bazı ilaçlara karşı vücudun bağışıklık geliştirmesi

Migren Botoksu Hangi Hastalar İçin Uygundur?

Bu işlem, kronik hale gelmiş, düzenli aralıklarla tekrarlayan ve şiddetli ataklar geçiren kişiler için en ideal tedavi yöntemlerinden biridir. Ayda ortalama 2 veya daha fazla migren atağı geçiren ve bir haftayı aşan baş ağrısı yaşayan kişiler için uygun bir işlemdir.Ancak tedavi öncesinde bir nöroloji uzmanının muayenesi gerekmektedir. Fiziksel muayene, kan tahlili ve MR taraması gibi çeşitli tetkiklerden sonra uygun görülürse tedaviye başlanabilmektedir. Oldukça pratik ve etkili bir tedavi yöntemidir. Günümüzde migren hastalığından muzdarip kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Migren Belirtileri

 • Şiddetli baş ağrısı atakları,
 • Işık ve sese karşı hassasiyet oluşması,
 • Bulanık görme, görme kaybı, ışıkların kırılması vb. durumlar,
 • Bulantı ya da kusma durumu,
 • 4 – 72 saat arasında süren uzun baş ağrısı atakları,
 • Genelde başın bir tarafında görülen ve baş hareketleri ile artan ağrılar görülmesi

Migren Botoksu Nasıl Yapılır?

Bu işlem konusunda uzman estetik cerrahlar ve ya dermatologlar tarafından yapılmaktadır. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Botoks uygulaması baş ağrısının görüldüğü alın ve baş ağrısına neden olan şakaklar, boyundaki belirli kaslar ve baş arkasına enjekte edilmektedir. Bu bölgeden işlem öncesinde uzman dermatolog tarafından belirlenmektedir. Uygulama öncesinde işlem yapılacak olan bölgelere anestezik krem uygulanmaktadır. Böylelikle kişi işlem sırasında herhangi bir ağrı veya acı hissetmez. Alanında uzman kişilerce uygulanan bu işlem oldukça güvenli ve pratik bir yöntemdir. Migren botoksunun nasıl amacı ağrıya neden olan kas ve sinir dokusuna botoks enjekte edilerek geçici his kaybına yol açmaktadır. Bu sayede migren ağrısı ortadan kaldırılmış olmaktadır. Bu işlem kişiyi oldukça rahatlatarak günlük yaşamına gönül rahatlığıyla dönmesine yardımcı olmaktadır.

Migren Botoksu Tedavisinin Yan Etkileri var Mıdır?

Bu işlem alanında uzman kişilerce yapıldığı sürece ciddi komplikasyonlara yol açmamaktadır. Ancak işlem sonrasında ortaya çıkabilecek yan etkilerde bulunmaktadır. Ciddi yan etkilere sahip olmayan bu işlem konusunda uzman hekimler tarafından yapılması oldukça önemlidir. Uygulama sonrasında oluşabilecek yan etkiler şunlardır.

 • Enjeksiyon uygulanan bölgede alerjik reaksiyon görülebilmektedir,
 • İşlem gören bölge de hafif ağrı ve ya kanama,
 • Kaslarda güçsüzlük ve sertlik hissi,
 • İşlem sonrasında bazı kişilerde geçici hipertansiyon görülebilir,

Sık Sorulan Sorular

Migren Botoksu Uygulamasının Kaç Seans Yapılması Gerekir?

Bu işlem genel olarak senede 3 seans uygulanması önerilmektedir. İlk uygulamadan sonra ortalama 4-6 aylık süre içerisinde ikinci uygulama yapılmaktadır.

Migren Botoksu Kalıcı Mıdır?

Bu tedavi yöntemi uzun süreli kalıcı fakat tekrar istenildiğinde tekrarlanan geçici bir uygulamadır.

Migren Botoksu Ne Kadar Sürer?

Uygulama ortalama 15-20 dakika içerisinde tamamlanmaktadır. Migren ağrısından rahatsızlık duyan kişiler için sıkça tercih edilen oldukça pratik ve etkili bir yöntemdir.

Paylaş:

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣