çocuk ortopedisi muayene

Çocuk Ortopedisi Cerrahisi

Çocuk ortopedisi cerrahisi, kas ve iskelet sisteminin bölümlerini oluşturan eklem, kemik, bağ, kas ve tendon bozukluklarını değerlendirmek ve tedavi etmekle ilgilenir. Basit bir el incinmesinden, tüm omurgayı ilgilendiren ciddi bir rahatsızlığa kadar bütün süreçler pediatrik ortopedi ameliyatı ile çözülebilmektedir.

Pediatrik Ortopedi Cerrahisi Ne Demek

Çocuklarda doğuştan gelen, sonradan oluşan ya da travmaya bağlı olarak gelişen bütün bozukluklar, pediatrik ortopedi cerrahı uzmanlar tarafından tedavi edilmektedir. Her kemik hastalığının tedavisinde çocuk ortopedisi cerrahisi gerekli değildir. Bir çok problem genel bir ortopedi ve travmatoloji uzmanı tarafından çözülebilir. Hatta bazı problemler çocuk doktorları tarafından tedavi edilebilmektedir. Ancak çocuk fizyolojisini ve ortopediyi büyük oranda ilgilendiren karmaşık sorunlarda pediatrik ortopedi cerrahisi gerekli hale gelir. Çocukların böylesine ciddi bir tedavi aldıkları bir süreçte, doktorlarının da çocukların dilinden anlıyor olması gerekmektedir.

Yetişkinlikte ortaya çıkan çok sayıda ortopedik hastalığın, aslında çocukluk döneminde tanı koyulmamış ya da yeterince tedavi edilmemiş problemlerden kaynaklandığı görülmektedir. Bazı çocuklar yeterince tedavi edilse dahi, takip süreçleri aksatıldığı için, yetişkinlik döneminde farklı problemlerle karşı karşıya kalmaktadır. Pediatrik ortopedi cerrahisinin temel amacı, çocuklarda ortaya çıkan hastalıkların en kısa sürede tanısının konması ve tedavi sürecinin başlatılmasıdır.

Çocuk Ortopedisi Cerrahisi Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

Çocuk ortopedisi cerrahisi uzmanları, skolyoz gibi omurga şekil bozukluklarından, ayak şekli bozukluklarına, kemik kırıklarından, çocuklarda düztabanlık tedavisi, kalça çıkığı ameliyatlarına, travmatik yaralanmalardan, kas ve iskelet sistemi enfeksiyonlarına ve hatta tümörlere kadar çok sayıda problemin tedavisini uygulayabilmektedir. Bunların yanında, metabolik kemik hastalıklarının tedavisi de, çocuk ortopedisi cerrahları tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Metabolik kemik hastalıklarında çocuklar, vitamin ya da mineral düzeylerinden veya kemik yapısındaki problemlerden kaynaklı olarak kemik sertliği problemlerine sahip olurlar. Böyle çocuklarda doğuştan problemler olabileceği gibi, ilerleyen yıllarda kendi kendisine ortaya çıkan sorunlar da oluşabilmektedir.

Tanı Yöntemleri

Bir çocuk için yürütülecek olan tanı ve teşhis süreci, yetişkinlerden farklı olmalıdır. Pediatrik ortopedi cerrahisi uzmanları, bir çocuğun kas ve iskelet sistemindeki problemlerin tanısını koymak ve tedavisini gerçekleştirmek için çeşitli uzmanlıklar elde ederler. Bu uzmanlıklar bir çocuğun hayatı boyunca sürdüreceği sağlıklı yaşamı ve hareketliliği elde etmeyi amaçlamaktadır. Birden fazla ortopedik problemi olan çocuklarda tedavi, farklı uzmanlıkları bulunan cerrahlar tarafından kurulacak olan bir ekip ile gerçekleştirilebilmektedir. Mevzu bahis çocuk kavramına yeni doğan bebekler de dahildir. Çocuklarda ortopedik tedaviler, uzun bir süreci kapsamaktadır ve bazen ömür boyu takip edilmesi gerekebilmektedir.

Pediatrik Ortopedi Cerrahisi Hangi Durumlarda Gereklidir?

Yürüme problemler, uzuv bozuklukları, bacak boyu farklılıkları, skolyoz, doğuştan gelen el ayak problemleri, kemik kırılmaları, kemik, eklem enfeksiyonları ya da tümörler, çocuk ortopedisi cerrahları tarafından tedavi edilebilmektedir. Ancak gelişme problemleri, kas ve iskelet tümörleri şeklindeki komplike problemleri olan çocuklar için multidisipliner bir yaklaşım sergilemek gerekebilir.

 • Doğum sonrasında fark edilen el, ayak, kol ve bacak anormallikleri
 • Gelişimsel kalça çıkığının erken tedavisi
 • Torti kollis yüksekte skapula, çarpık ayak, felç, skolyoz
 • Ergenliğe kadarki kalça çıkıklığı ya da yetersizliğinin tedavileri
 • Düz taban, nöromuskuler hastalıklar
 • İçe basma gibi yürüme rahatsızlıkları ve spora yatkınlık değerlendirmeleri
 • Spina bifida perthes rahatsızlığı
 • Ekstremite eşitsizlikleri
 • Kemik kisti, tümörleri
 • Metabolik rahatsızlıklar
 • Çocukluk dönemindeki tüm kırık ve çıkıkların tedavisi

Çocuk Ortopedisi ile Genel Ortopedi Arasındaki Farklar

Çocuk ortopedisi, kendi içerisinde diğer hiçbir bölümde olmayan dinamiklere sahiptir. Çünkü çocuklar, hiç durmadan büyür ve gelişir. Bu da eklemlerin, kasların, kemiklerin devamlı değişime uğramasına neden olmaktadır. Bir çocuğun yaralanması, enfeksiyon geliştirmesi ya da eklem problemleri yaşaması, yetişkinlerde aynı ilerleyişi göstermemektedir. Bu yüzden pediatrik ortopedi cerrahları, bir çocuğun ya da bir ergenin bu koşullar altında nasıl tedavi edilmesi gerektiğini iyi bilir. Aynı şekilde çocuk psikolojisinden anlayan bir doktor olması sebebiyle, çocuğun tedavisi çok daha kaliteli ilerler. Çocuk ortopedisi cerrahisi uzmanları, her çocuğun tam fiziksel kapasiteyi hak ettiğini düşünerek tedavilerini uygularlar.

Çocuklara Özel Tedavi

Çocuklar, her zaman tıbbi şikayetlerini düzgün ifade edemezler. Çocukların kendilerine sorulan soruları cevaplamaları ya da muayene esnasında sabırla beklemeleri beklenemez. Çünkü çocuklar, yaşları gereği henüz böyle konularda işbirliğine hazır değillerdir. Ağlamayı ve kaçmayı tercih edebilirler. İşte tam da bu noktada pediatrik ortopedi cerrahisi uzmanlarının, çocukların rahat bir şekilde nasıl işbirliğine davet edileceğini iyi bilmelerinin faydası ortaya çıkar. Bu işbirliği hem muayene, hem tedavi hem de tedavi sonrası iyileşme sürecinde işe yarar. Bir çocuk ortopedisi cerrahisi uzmanı, örneğin kas iskelet sistemi sorunu olan bir çocuğu olan anne ve babaların endişelerini ezbere bilir. Bu da endişeli aile ile kurulacak olan iletişimin kaliteli ve rahatlatıcı olmasını sağlar. Çünkü doktor, bu konuda tecrübelenmiştir.

Çocuk Ortopedisi Cerrahisi Sonrası

Pediatrik ortopedi cerrahisi sonrasında başarılı sonuçlar alabilmek için sürece fizyoterapistlerin, rehabilitasyon uzmanlarının, ortopedi teknisyenlerinin, protez uzmanlarının ve diğer doktor gruplarının katılması gerekebilir. Bazı çocuklar için tedavi uzun süreler boyunca devam edebilir. Hatta bazı çocuklarda tedavi, yaşam boyu devam eder. Çocuk ortopedisi uzmanlarının tek amacı, çocuğun sağlıklı bir şekilde yetişkinliğe adım atmasıdır. Bu yaklaşımla birlikte çocuğun ortopedik olarak hayat kalitesi korunmuş olur. Uygulanacak tedavilerle beraber çocuklar rahat rahat hareket edebilirler ve yaşıtlarıyla birlikte ortak aktiviteler içerisinde büyürler. İstanbul çocuk ortopedisti ya da bebek ortopedi uzmanı arayışında olan hastalar, Avicenna Ataşehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji bölümü uzman cerrahlarından randevu alabilirler.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Çocuk ortopedisi kaç yaş çocuklara bakar?

Çocuk ortopedisi 16 ve altındaki çocuklarda bulunan yürüme ve uzuv bozukluklarıyla ilgilenir.

Çocuk ortopedisi uzmanı hangi hastalıklara bakar?

Doğumsal anormalliklere, çarpık ayak, skolyoz, düz taban, kemik kisti gibi sorunlarla ilgilenir.

 

Avicenna Hastanesi Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Doktorları

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.