Sarı Nokta Hastalığı (Makula Dejenerasyonu)

Sarı nokta hastalığı

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Sarı nokta hastalığı, genellikle 50 yaşını geçmiş insanlarda ortaya çıkan yaygın bir göz hastalığıdır. Gözün makula isimli bölümünün incelmesi sonucunda bulanık ya da az görmeye neden olur. Makula, retinanın net görebilmeden sorumlu olan bölümüdür. Bu yüzden hastalığın bir diğer adı da makula dejenerasyonudur.

Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

Sarı nokta hastalığı gözde sarı leke gelişmesiyle birlikte görülen bir göz hastalığıdır. Makula dejenerasyonu tek bir gözde gelişebileceği gibi, iki gözde de görülebilmektedir. Hastaların zamanla görüş kabiliyetleri kötüleşir, okuma, araba sürme ya da yüzleri tanıyabilme becerisi azalabilir. Ancak bunlar, bütün görüş kabiliyetini kaybedeceğiniz anlamına gelmemektedir. Gözde sarı nokta çıktığı için, görme kaybı merkezi olur. Genellikle görüş alanının merkezinde hafif görme kaybına neden olduğu için, çevresel görüş sağlıklı kalır. Erken teşhis ve kişisel bakım önlemleriyle makula dejenerasyonuna bağlı görme kaybı geciktirilebilir.

Sarı Nokta Hastalığı Belirtileri

Gözde sarı nokta hastalığı belirtileri genellikle ağır ağır ortaya çıkar ve ağrılara neden olmaz. Belirtiler genel olarak şunlardır:

 • Çarpık görme
 • Bir ya da iki gözde kendisini hissettiren azalmış merkezi görme
 • Yakındaki nesnelere bakarken ya da bir şeyler okurken artan ışık ihtiyacı
 • Loş mekanlara girildiğinde uyum sağlama problemleri yaşama
 • Renklerin yoğunluğunun ve parlaklığının azalması
 • Yüzleri tanımada güçlük çekme
 • Görüş alanı içerisinde küçük bir sarı benek çıkmasına bağlı olarak noktasal görüş kaybı

Makula Dejenerasyonu Nedenleri Nelerdir?

Sarı nokta hastalığı nedenleri henüz tam olarak belirlenememiştir. Yapılan bilimsel çalışmalar, genetik nedenlerin, sigaranın, obezitenin ve yanlış beslenmenin sarı nokta hastalığına neden olabileceğini ortaya koymaktadır. Hastalığın yaşlandıkça görülme sıklığı artmaktadır. Yaşlanmaya bağlı olarak makulanın incelmesi ve sarı nokta oluşmasıyla gelişir.

Tanı Yöntemleri

Makula dejenerasyonu şüphesiyle doktora başvuran bir hastadan ilk olarak tıbbi geçmişi ve aile öyküsü dinlenir. Daha sonra doktor, tam göz muayenesi gerçekleştirir. Ancak çoğu zaman aşağıda yer alan testler de istenmektedir:

 • Gözün arkasının incelenmesi
 • Gözün merkezinin incelenmesi
 • Floresan anjiyografi
 • İndosiyanin yeşili anjiyografi
 • Optik koherens tomografi

Sarı Nokta Testi Nasıl Yapılır?

Bir elinizle tek gözünüzü kapatın ve diğer gözünüzle düz bir şekilde belli bir noktaya bakın. Belli bir yere sabit bir şekilde bakarken etraftaki bütün çizgiler düzleşmiş, bozulmuş ya da görüntüler bulanıp, karanlıklaşmışsa makula dejenerasyonu için bir göz doktoruna başvurmanız gerekebilir. Aynı işlemi diğer göz için de yapabilirsiniz.

Sarı Nokta Hastalığı Tedavisi

Günümüzde net bir sarı nokta tedavisi bulunmamaktadır. Ancak, devam etmekte olan çok sayıda klinik çalışma olduğunu belirtmekte de fayda var. Hastalığın erken teşhis edilmesi halinde, çeşitli vitamin takviyeleri kullanmak, sağlıklı beslenmek ve sigarayı bırakmak, hastalığın ilerleyişini azaltacaktır.

Yaşlanmaya bağlı olarak gelişen makula dejenerasyonu, hastaların yan tarafları görmesini etkilememektedir. Bu yüzden yüzde 100 kör olmak gibi bir durum söz konusu değildir. Fakat, araba sürmek, insanların yüzlerini tanımak, bir şeyler okumak gibi merkezi görüş gerektiren görme becerisi azalabilir. Bazı görme rehabilitasyonu yöntemleriyle, azalan vizyona uyum sağlamanın yolları bulunabilmektedir.

Her iki gözünde de ileri seviyede makula dejenerasyonu olan hastalar için, teleskopik lens tedavisi işe yarayabilmektedir. Görüş alanını genişleten teleskopik lens implantı, hastaların hem uzağı hem de yakını rahat görebilmelerini sağlarken, merkezi görüşün geri kazanılması için çevresel görüş genişliğinden fedakarlık edilmesine sebep olmaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Sarı nokta körlük yapar mı?

Tedavi edilmezse körlüğe neden olabilir.

Sarı nokta hastalığı kaç yaşında olur?

Makula dejenerasyonu olarak bilinen sarı nokta hastalığı, çoğunlukla 55 yaş üstü kişilerde, dengesiz ve yetersiz beslenenlerde ve sigara içen kişilerde görülür.

Sarı nokta hastalığı genetik midir?

Hem genetik hem de çevresel faktörlerden meydana gelir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣