Çocuklarda ÜSYE (Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları)

Çocuklarda ÜSYE - Üst solunum yolu enfeksiyonları

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu makalede, çocuklarda ÜSYE (Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları) hakkındakı merak edilen soruları yanıtladık.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları

Öncelikle şu soruyla başlamak faydalı olacaktır: Üst solunum yolu enfeksiyonu nedir ve çocuklarda hangi sıklıkta olur? Bir diğer deyişle, bebeklerde üst solunum yolu enfeksiyonu nedir? Çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları, çocukluk çağında en sık görülen enfeksiyonlardandır. Bunların da en sık görüleni, viral enfeksiyonlara bağlı soğuk algınlığıdır. Peki, soğuk algınlığı (üst solunum yolu enfeksiyonları) nasıl bulaşır? Ya da bir başka deyişle, bebeklerde üst solunum yolu enfeksiyonu neden olur? Çocukların immünitesinin zayıf olması, okul ve kreş ortamlarında enfeksiyon ajanı ile sık karşılaşma, el hijyeninin çocuklarda zayıf olması bulaşma riskini artırmaktadır. Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları, genel olarak hafif seyretmekle birlikte okul devamsızlığına sebep olması önemli bir sorundur.

Akut Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Nedir

Annelerin en merak ettiği konuların başında, akut üst solunum yolu enfeksiyonu nedir sorusu yer almaktadır. Kış aylarında daha sık görülen bu enfeksiyonlar, 5 yaşındaki bir çocukta daha basit geçerken, yeni doğan bebeklerde üst solunum yolu enfeksiyonu daha ağır geçmektedir. 6 aylık bebek üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdiği zaman bronşit veya zatürre gibi hastalıklar görülebilmektedir. Bunun sebebi, yenidoğan bebeklerin bağışıklık sistemlerinin daha gelişmemiş olmasıdır.

Bebeklerde Alt Solunum Yolu Enfeksiyonu

Bebeklerde alt solunum yolu enfeksiyonu yani ASYE, özellikle gelişmekte olan ülkelerde ya da az gelişmiş ülkelerde görülmektedir. Bu tarz ülkelerde 5 yaş altındaki çocukların ölüm sebepleri arasında yer almaktadır. Peki, alt solunum yolu enfeksiyonu nedir ve alt solunum yolu hastalıkları nelerdir? ASYE, akut bronşit, kronik bronşit, KOAH alevlenmesi, zatürre ve verem gibi hastalıkları kapsamaktadır. Gırtlak, akciğerlerin alt tarafları ve soluk borusu, alt solunum yollarını oluşturur. Alt solunum yolu enfeksiyonu evde tedavisi genellikle yeterli olmamaktadır. Örneğin zatürre geçiren bir bebeğin hastaneye yatışı gerekmektedir.

Çocuklarda ÜSYE

Gelelim, “Üst solunum yolu enfeksiyonları hangi mevsimlerde daha sık olur neden?” sorusunun yanıtına. Çocuklarda üsye, kış – bahar aylarında rinovirus, influenza, parainfluenza, adevovırus daha belirginken, yaz aylarında enteroviruslar ön plana çıkar. Bebeklerde solunum yolu enfeksiyonu ajanlarının çok sayıda serotipi olması nedeniyle tekrar tekrar aynı ajanla çocuklarda ÜSYE geçirilebilir. Üst solunum yolu enfeksiyonu bebeklerde bağışıklık yapar şeklinde düşünülmemelidir.

Çocuk Sağlığı

İnsandan insana temasla, solunum yolu partikülleri ile ve kirli ellerle bulaş görülür. Enfeksiyon ajanına maruziyetten 1-2 gün sonra semptomlar başlar. Bulaştırıcılık semptomların aktif olduğu dönemde daha fazladır. Çocuklarda yılda 2-8 keze kadar soğuk algınlığı geçirilmesi çocuk sağlığı ve bebek sağlığı açısından normal ve olağan kabul edilebilir. Peki, bebeklerde üst solunum yolu enfeksiyonu kaç gün sürer? Bebeklerde üst solunum yolu hastalıkları 7-14 gün arasında değişir.

Bebeklerde Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Peki, üst solunum yolu enfeksiyonları semptomları nelerdir? Ateş, burun akıntısı veya tıkanıklığı , halsizlik, iştahsızlık, öksürük, kulakta dolgunluk hissi bebeklerde üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri arasındadır. Hastalık seyrinde burun akıntısının renginin değişmesi ve koyulaşması, üzerine bakteriyel enfeksiyonunu eklendiğini değil, vücudun savunma mekanizmasi olan nötrofil aktivitesinin arttığını gösterir. Bu durumda bebeklerde üst solunum yolu enfeksiyonu antibiyotikleri kullanmak gerekmemektedir.

Çocuklarda Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonu tanı, temas öyküsü ve fizik muayene ile konulur. Klinik iyi olduğu için enfeksiyon ajanını tespit etmeye yönelik tetkikler nadiren gerekmektedir. Diğer ayırıcı tanılar da yine, ayrıntılı öykü ve fizik muayene ile değerlendirilmektedir. Bu süreçte yaşanan burun tıkanıklığıyla ilgili olarak anneler, burun tıkanıklığı ateş yapar mı diye sormaktadır. Burun tıkanıklığı ve ateş, sadece iki farklı hastalık belirtisidir. Birlikte görülebildikleri gibi, ayrı ayrı da görülebilirler. Bununla ilgili olarak çeşitli üst solunum yolu enfeksiyonu pdf araştırmaları yaparak, detaylara ulaşılabilmektedir.

Üst Solunum Yolu Hastalıkları İsimleri

Peki, üst solunum yolu enfeksiyonları komplikasyonları nelerdir? Hastalığın izleminde bazı çocuklarda komplikasyonlar gelişebilir. Akut otitis media, astım alevlenmesi veya bronşiolit gelişimi, sinüzit, zatürre gibi hastalıklar, üst solunum yolu hastalıkları isimleri arasında yer almaktadırlar. Doktorlar, bu tip hastalıkların görülmesi durumlarında ÜSYE reçetesi yazarak tedaviyi başlatabilirler. Çocuklarda üst solunum yolu hastalıkları ile karşılaşıldığı durumlarda, üst solunum yolu enfeksiyonu – ekşi, ateşli solunum yolu hastalığı CodyCross veya bebeklerde üst solunum yolu enfeksiyonu kadınlar kulübü gibi aramalar yapmak yerine iyi bir doktorun muayenesinden geçmek en doğrusu olacaktır. Üst solunum yolları hastalıkları toplum içerisinde küçümsenerek düşünülse de, hafife alınmaması gereken hastalıklardır.

Bebeklerde Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

Bebeklerde üst solunum yolu enfeksiyonu tedavisi influenza dışında spesifik olarak yapılmamaktadır. Bu noktada şu sorunun yanıtını iyi bilmek gerekir: Soğuk algınlığının gripten farkı nedir? Tedavide asıl önemli olan destekleyici tedavidir yani, daha çok destek tedavisi uygulanmaktadır. Bebeklerde üst solunum yolu enfeksiyonu evde tedavisi sürecinde sıvı ve beslenme desteği, burun temizliği, inhalasyon tedavileri, ateş düşürücüler önemlidir.Peki, üst solunum yolu enfeksiyonları tedavisinde hangi ilaçlar kullanılır? Bebeklerde üst solunum yolu enfeksiyonu ilaçları yaş grubuna göre değişmekle birlikte, dekonjestanlar, antihistaminikler de hasta bazında değerlendirilerek kullanılabilir. Ancak rutin tedavide önerilmemektedir.

Bebeklerde ÜSYE ve Korunma Yöntemleri

Bebeklerde ÜSYE ve korunma yöntemleri arasında en etkili yöntem el yıkamadır. Anneler sık sık şu sorunun yanıtını aramaktadırlar: Çocuklarımızı sık üst solunum yolu enfeksiyonlarından koruyabilir miyiz? Bu sorunun yanıtı, hasta kişilerle temastan kaçınmak , hasta çocuğun okula – kreşe gönderilmemesi de yayılımı azaltmak açısından önemlidir. Yıllık influenza aşıları da 6 ay üzerindeki çocuklarda yapılabilir.

Çocuklarda Üst Solunum Yolu Hastalıkları Nelerdir?

Peki, çocuklarda üst solunum yolu hastalıkları nelerdir? Çocuklarda ÜSYE, hangi hastalıklar ile görülmektedir? Üst solunum yolu enfeksiyonları, rinit (nezle), grip, akut otitis media (orta kulak iltihabı), akut rinosinüzit, akut tonsillofarenjit, krup (akut larenjit), bronşiyolit, zatürre gibi hastalıklardan oluşmaktadır.

Çocuklarda ÜSYE

Çocukluk dönemi hastalıklarının başında yer alan çocuklarda üsye, oldukça sık görülen bir hastalık grubudur. Özellikle kış aylarında artış gösteren bu hastalıklar, yeni doğan bebeklerde tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Viral veya bakteri kökenli olarak ortaya çıkabilen çocuklarda üsye, tedavi öncesinde doğru teşhis edilmelidir. Bunun sebebi, gereksiz yere antibiyotik kullanılabilmekte ve floranın baskılanması sonucu ishale, daha dayanıklı enfeksiyonlara, alerjilere ve bağışıklık sistemi hastalıklarına yol açabilmektedir.

Çocuklarda ÜSYE Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Toplumumuzda, çocuklarda ÜSYE hakkında doğru bilinen yanlışlar şu şekilde sıralanabilmektedir:
  • Hava akımı çocuklarda ÜSYE oluşmasına neden olmaz. ÜSYE mikrop kökenli bir hastalık grubudur. Ortam sıcaklıklarından daha ziyade, ortam havasızlığı hastalığın bulaşmasında etkili olur.
  • Yeşil ya da koyu renkli burun akıntısı antibiyotik kullanılmalı demek değildir. Burun akıntılarının olduğu durumlarda antibiyotik kullanımının gerekmesi oldukça nadirdir.
  • Kalın giyinerek ÜSYE’den korunmak mümkün değildir. Doğru olan, bölgenin mevsimsel koşullarına uygun olarak giyinmektir.
  • Eğer ÜSYE antibiyotik kullanımıyla tedavi edilmez ise zatürreye sebep olabilir düşüncesi yanlış bir düşüncedir.
  • Hastalardan uzak durmak tek başına yeterli değildir. Ortamın havalandırılması da oldukça önemlidir. ÜSYE hava yoluyla bulaşır.
  • Soğuk algınlığı yaşayan çocuklar için “Akciğerlerini üşüttü” demek doğru değildir. Soğuk algınlığı hastalığı bir akciğer hastalığı olarak görülmemelidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Çocuklarda üst solunum yolu nasıl geçer?

Doktorun uygun gördüğü ve reçete ettiği antibiyotiklerin kullanılması gerekmektedir. Viral enfeksiyonlar %80 – %90 kendiliğinden iyileşir ve yalnızca istirahat, ateş düşürücü, yeterli sıvı alımı ve beslenme yeterlidir.

Üst solunum yolu enfeksiyonları komplikasyonları nelerdir?

Kulak enfeksiyonları (orta kulak iltihabı), zatürre ve sinüs enfeksiyonları meydana gelebilir.

Üst solunum yolu enfeksiyonları nasıl bulaşır?

Bu hastalığa sahip bir kişi hapşırık veya öksürük ile hastalığa neden olan virüsü yayar. Virüs havadan damlacık yolu ile bir kişiden diğerine yayılabilir. Ayrıca direkt temas yolu veya oyuncak gibi ortak kullanılan nesneler yoluyla da bulaşabilir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit protez tedavisi, diş hekimliğinde, doğal dişler ve protez dişlerin bir arada kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, tam protezler, parsiyel protezler veya implantlar gibi

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣