Psikiyatrik Hastalıklar

Psikiyatrik Hastalıklar Kliniği

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Psikiyatri, ruh hastalıklarının teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi için faaliyet gösteren bilim dalıdır. Avicenna Hastanesi Ataşehir Psikiyatri bölümü de, tüm psikiyatrik hastalıklar için tanı ve tedavi süreçlerini yürütmektedir.

Psikiyatri Ruh Sağlığı ve Hastalıkları

Pskiyatri ruh sağlığı ve hastalıkları, davranışsal, düşünsel ve duygusal problemlerin teşhis ve tedavi edilmesi için oluşturulmuş bir tıp dalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kendi içerisinde iki dala ayrılmaktadır. Bunlardan ilki yetişkinler için olan erişkin psikiyatrisidir. Diğeri ise çocuk–ergen psikiyatrisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Her iki dal için sınır olarak “18 yaş” belirlenmiştir. 18 yaşın altındaki bireylere çocuk-ergen psikiyatri bölümü bakarken bu yaş sınırının üstündeki bireylerin yetişkin psikiyatri servisini ziyaret etmesi gerekmektedir.

Psikiyatrik Hastalıkların Sınıflandırılması

Erişkin psikiyatrisi ve çocuk–ergen psikiyatrisi arasında psikiyatrik teşhisler açısından da fark bulunmaktadır. Daha erken dönem rahatsızlıklarla çocuk-ergen psikiyatrisi ilgilenirken; ileri dönem hastalıklara erişkin psikiyatrisi bakmaktadır. Erişkin psikiyatrisi tarafından teşhis ve tedavi edilen psikiyatrik hastalıklar şu şekilde sıralanmaktadır:

Çocuk psikiyatrisi tarafından teşhis ve tedavi edilen psikiyatrik hastalıklar ise şunlardır:

Elbette ki her iki gruptaki rahatsızlıkların daha erken veya daha geç yaşlarda kendini göstermesi de mümkündür.

Belirtileri

Psikiyatrik hastalıklar ve belirtileri, kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor olsa da, özünde hemen hemen tüm psikiyatrik hastalıklar benzer belirtileri de gösterebilir. Peki, psikiyatri belirtileri nelerdir? Genel manada psikiyatri hastalıkları şu belirtilerle karşımıza çıkmaktadır:

 • Bitkin ruh hali
 • İlgisizlik, isteksizlik ve zevk alma sorunu
 • İştah artması ya da azalması
 • Uyku problemleri (Çok uyuma ya da az uyuma, uyuyamama)
 • Değersizmiş gibi hissetme
 • İntihar fikirleri
 • Sinir hali, tahammül edememe
 • Cinsel istek azalması
 • Yavaş hareket etme
 • Hayal görme, sesler işitme
 • Şüpheci olma hali

Psikiyatri Hastalıkları Nasıl Teşhis Edilir?

Psikiyatrik hastalıklar için tanı koyma süreci, diğer bedensel hastalıklar için tanı koymaktan çok daha zorlayıcı olabilmektedir. Hastanın durumu reddi, gizli ve künt duygulanım, hastanın yeterince dürüst olmaması gibi etkenler teşhisi geciktirerek durumu daha zorlu bir hâle sokabilmektedir.

Psikiyatrik hastalıklar, duygusal ve davranışsal problemlerle birlikte ortaya çıkar. Hastalığın doğru tanısının konulabilmesi için, kişinin bir süre kadar davranışsal ve duygusal olarak takip edilmesi gerekebilir.

Psikiyatri hastalıkları teşhisi için ilk olarak muayene yapılmaktadır. Muayene esnasında hastalar şikayetlerini doktora aktarmaktadır. İletişim kurma kabiliyeti ve var olan belirtiler saptanarak hasta dosyasına eklenmektedir. Bu süreçte psikometrik testler yapılabilmektedir.

Psikiyatri Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığın teşhisinin yapılmasıyla birlikte sıra tedaviye gelir. Peki, psikiyatri hastalıkları nasıl tedavi edilir?

Tedavide temel hedef, hastanın hastalığı tamamen atlatması olsa da, kimi hastalıklarda hastanın, hastalığa alışması ve onunla yaşamayı öğrenmesi gerekebilmektedir. Örnek vermek gerekirse obsesif kompulsif bozukluk gibi uzun süreli tedavi gerektiren rahatsızlıklarda hastanın gelen ataklara ve saplantılara kendini alıştırıp korkularının üzerine gitmeyi denemesi gerekmektedir. Aynı durum tamamen zihinsel ve sinirsel bozulmalardan kaynaklanan rahatsızlıklarda da geçerlidir. Otizm, hiperaktivite gibi rahatsızlıklar buna örnek teşkil etmektedir.

Hastalara çeşitli ilaç tedavileri yapılabileceği gibi, psikoterapiler ile yenilebilecek hastalıklarda ilaç kullanımından kaçınılır. Tedavi hastalığa ve hastalığın hastadaki seviyesine göre farklılıklar gösterebilir. Örneğin; hafif düzey bir depresyon için terapi ile tedavi yeterli görülebilmektedir. Ancak majör depresyon ve intihar eğilimli bir hastanın kliniğe yatırılarak rehabilite edilmesi gerekli görülebilmektedir. Aynı hastalığın şiddetine göre dahi tedavi tümüyle değişebilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Psikiyatri hastası nedir?

Psikolojik olarak rahatsızlıkları bulunan yahut bulunduğundan şüphe edilen kişiler psikiyatri hastası olarak değerlendirilmektedir.

Kaç çeşit psikolojik hastalık vardır?

Tanımlanan 250’nin üzerinde psikolojik rahatsızlık bulunmaktadır.

Psikolojik sorun belirtileri nelerdir?

Kas ağrıları, yorgunluk ve halsizlik, umutsuzluk hissine kapılma, kişilerle iletişim kurmaktan kaçınma, iştahsızlık ya da çok fazla yeme isteği, duş almak ve yemek yemek gibi rutin işleri yapmakta zorlanma, uyku düzeninde bozulma ve uykudan yorgun uyanma gibi belirtiler en belirgin olanlardır. Psikolojik rahatsızlık belirtileri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için tıklayınız.

Avicenna Hastanesi Psikiyatri Bölümü Doktorları

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣