Corona Virüsüne Karşı Maske Nasıl Kullanılmaz?

Corona Virüsüne Karşı Maske Nasıl Kullanılmaz?

Corona virüsüne karşı maske takmaya alışmak elbette biraz zaman alıyor. Peki, corona virüsüne karşı maske nasıl kullanılmaz? Bireyler olarak maskenin tam koruma sağlaması için hangi yaygın hatalardan kaçınmalıyız? Maskeleri nasıl takmalıyız?

Corona Virüsüne Karşı

Neredeyse bir gecede tüm düzenimiz değişti, çevremizdeki insanların hepsinin yüzünde çeşit çeşit ve renk renk maskeler görmeye başladık. Bu maskeler koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak açısından iyi bir uygulama olsa da, çok sayıda insanın maskeleri yanlış giymesi, maskenin faydasını kaybetmesine neden oluyor.

Doğru Corona Maske Kullanımı

Wake Forest Baptist Health Anesteziyoloji Bölümü Başkanı Dr. Scott Segal, bu konu hakkında, “Maske takmakla uğraşmak çok az zamanımızı alıyor. Üşenmeden takmamız gerekiyor. Maskeyi taktığımız zaman biraz havasız kalıyorsak, muhtemelen tam olarak doğru taktığımız anlamına geliyor” diye konuştu.

Yanlış Kullanım

Maske takan insanların yaptığı en büyük hatalardan birisi, maskeleriyle sürekli uğraşmak ve onları yukarı aşağıya oynatmaktır. Bir diğer hata ise, maskeyi ara ara burunlarının altına indirmek ya da dinlenmek için çenenin altına kadar çekmektir. Yale Jackson Küresel İlişkiler Enstitüsü Öğretim Görevlisi Shan Soe-Lin konuyla ilgili olarak yaptığı bir açıklamada, “Cerrahi maske ile dışarıda gezerken kesinlikle maskeyle oynamamak gerekiyor. Maskeyle sürekli oynayarak dolaşılacak ise, hiç zahmete girmemek daha iyi. Maskeyle sürekli oynamak ve maskeyi takmamak arasında bir fark yok” diye konuştu. İşte maske takarken yapılmaması gerekenler:

YAPMAYIN: Maskeyi burnun altından takmak.

YAPMAYIN: Maskeyi burnun altından takmak.

YAPMAYIN: Maskeyi takarken çeneyi açıkta bırakmak.

YAPMAYIN: Maskeyi takarken çeneyi açıkta bırakmak.

YAPMAYIN: Maskeyi yanlardan boşluk oluşturacak şekilde gevşek takmak.

YAPMAYIN: Maskeyi yanlardan boşluk oluşturacak şekilde gevşek takmak.

YAPMAYIN: Maskeyi burnun sadece uç kısmını kapatacak şekilde takmak.

YAPMAYIN: Maskeyi çenenin altına takmak.

YAPMAYIN: Maskeyi çenenin altına takmak.

YAPIN: Maskeyi burun köprüsünün üstünü kapatacak şekilde ve çenenin altına kadar gelecek şekilde tamamen takın. Maskenin bağlarını çevrede boşluk kalmayacak şekilde sıkabildiğiniz kadar sıkın.

 

Doğru Maske Takımı Hakkında İpuçları

Corona virüsüne karşı maskeyi en doğru şekilde taktıktan sonra dikkat edilmesi gereken ve güvenli maske kullanımı için uyulması gereken bazı ipuçları ise şöyle:

  • Maske takmadan önce ve taktıktan sonra mutlaka ellerinizi yıkayın.
  • Maskeyi hem takarken hem de çıkartırken kulağın arkasına denk gelen kısımlarını kullanın.
  • Maskeyi çıkarttıktan sonra, ağız ve burna denk gelen kısmına dokunmayın.
  • Asansörler ve merdivenler virüsün uzun süre havada kalabildiği yerlerdir. Komşularınız için maskeleri kullanmaya özen gösterin.
  • Yıkanabilir maske kullanıyorsanız, günlük olarak yıkayın. Temiz ve kuru bir yerde kurutun.

Unutulmaması Gerekenler

Unutulmamalıdır ki maskeler, Covid-19’a karşı sınırlı bir koruma sağlar. Ancak düzenli el yıkamak ve sosyal mesafeyi korumakla maske kullanımı tam fayda sağlar. Columbia Üniversitesi’nden Doç. Dr. Siddhartha Mukherjee, “Alınacak önlemlerin her biri diğerine bağlı. Herhangi birini atladığımız taktirde, diğer aldığımız önlemlerin bir anlamı kalmıyor. Bir diğer deyişle, aldığımız her önlem bir diğer önlemle işe yarar hale geliyor” diye konuştu.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.