Kulak Zarı Ameliyatı – Timpanoplasti

Kulak Zarı Ameliyatı - Timpanoplasti

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Ataşehir Avicenna Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü, Timpanoplasti denilen kulak zarı ameliyatını uzman doktor kadrosu ile gerçekleştirmektedir.

Timpanoplasti Nedir?

İnternet üzerinde timpanoplasti nedir diye araştıran kişi sayısı bir hayli fazladır. Daha önce geçirilmiş, orta kulak iltihapları veya kulak travmaları nedeniyle oluşan; kulak zarındaki perforasyon ve kemikçik zincirdeki hasara bağlı olarak gelişen iletim tipi işitme kayıplarının tamirine timpanoplasti denir. Genellikle işitme kaybı 35 dB’in üzerindedir. Zaman zaman, orta kulak enfeksiyonları nedeniyle akıntı, kulaklarda uğultu ve çınlamalar olabilir.

Timpanoplasti Ameliyatı

Timpanoplasti ameliyatı için kulakta akıntı ve enfeksiyon olmaması ya da daha önce tedavi edilmesi gerekir. Tedavilere rağmen akıntı devam ediyor ise, mastoidektomi denen operasyonun da yapılması gerekecektir. Sesler, kulak zarı ve zara bağlı olan kemikçikler vasıtasıyla iç kulağa taşınır. İyi işitebilmek için zarın ve kemikçik zincirin normal olması gerekir. Orta kulak enfeksiyonlarına veya kulak travmalarına bağlı olarak kemikçiklerin devamlılığında kopukluklar olmaktadır.

Kulak Zarı Ameliyatı

Kulak zarı ameliyatı operasyonunda gerekiyor ise, kulak zarındaki perforasyonu tamir ederek, kemikçik zincirin devamlılığının sağlanması için, var olan kemikçiklerin yeniden yapılandırılması veya kemikçiklerin görevini yapacak protezlerin konması gerekecektir. Operasyon genel anestezi altında, dış kulak yolundan veya kulak arkasından girilerek yapılır.

Timpanoplasti Ameliyatı Sonrası İşitme

Kulak zarı ameliyatı sonrası hastaların genel durumu internet üzerinde oldukça fazla aranmaktadır. Kulak zarı deliği ameliyatı olarak da bilinen bu ameliyattan sonra genel olarak hastanede kalınan süre 1 gece olarak öne çıkar. Ameliyatın zorluğu ve yapılan işlemlere bağlı olarak iki hafta kadar kalacak şekilde dış kulak yoluna pansumanlar yerleştirilir. Bunun yanında doktorların tercihine göre değişiklik gösterebilse de, genelikle alınması gerekmeyen dikişler tercih edilir. Bir gece hastanede kalınması tercih edilir. Yapılan işleme bağlı olarak iki hafta dış kulak yoluna pansumanlar konur. Genellikle alınması gerekmeyen dikişler konur.

Timpanoplasti Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hastaların en çok merak ettiği konulardan birisi de timpanoplasti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler olmuştur. Hastalar için ameliyattan sonra herhangi bir beslenme kısıtlaması olmaz. İki ay boyunca yoğun efor sarf etmekten kaçınmaları gerekir. Üst solunum yolu enfeksiyonundan kaçınmak gerekir. Özellikle öksürük var ise mutlaka tedavi gerektirir. Fazla ıkınma gerektirecek durumlardan kaçınılmalıdır. Yine 2 ay süre ile dalış ya da zorunda kalınmadıkça uçuş yapmamak gerekir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yağ Bezesi

Yağ Bezesi Nedir? Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ bezesi, tıbbi adıyla lipom, cilt altında yavaş büyüyen iyi huylu bir tümördür. Genellikle yağ dokusundan oluşarak yumuşak, esnek bir dokuya sahiptir. Çeşitli nedenlerden dolayı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣