dermapen tedavisi uygulanan kadın

Dermapen İz Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Dermapen iz tedavisi, son zamanlarda ciltte leke problemlerinin tedavisinde sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Günlük yaşamda cilt sağlığı dış etkenlere, zararlı kimyasallara veya bazı hastalıklara bağlı olarak bozulabilmektedir. Bununla birlikte yaşın ilerlemesi ile cilt bütünlüğü bozularak bazı kozmetik problemlere neden olur. Tüm bu problemlerin tedavisi için en etkili yöntem ise dermapen uygulamasıdır.

Dermapen Nedir?

Mikro düzeyde iğne yüzeyleri olan, kalem şeklinde bir tıbbi dermapen cihazı yardımıyla derinin en üst tabakasının uyarılarak, özellikle cilt lekelerinin giderildiği kozmetik tedavi şeklidir. Aynı zamanda bu uygulama, mikro iğneleme tedavisi veya kolajen indüksiyon terapisi olarak da adlandırılmaktadır. Dermapen uygulamasında amaç, cildin temel yapısını oluşturan elastin ce kolajen gibi maddelerin üretimini tetikleyerek, cildi yeniden düzenlemektir. Bu sayede çok daha sağlıklı ve estetik anlamda mutlu eden, genç bir cilt görünümü elde edilmektedir.

Mikro iğneleme yöntemi, tüm dünyada onaylanmış ve başarısı kanıtlanmış bir cilt tedavisidir. Şimdiye kadar yapılan araştırmalar, dermapenin en etkili estetik tedavi tekniği olduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte, cildin en üst tabakasını etkilemesi, hızlı ve kolay uygulama şekli, yan etkisinin çok az olması ve cildi sağlığına kavuşturma becerisi sayesinde bu teknik sıklıkla tercih edilmektedir.

Dermapen Cihazı İşlevi

Dermapen cihazı çubuk şeklinde bir cihaz olup, cilde temas eden bölgesinde mikro düzeyde ve çok sayıda iğne bulunmaktadır. Bunlar mikro iğnelerdir. Mikro iğneler, işlem sırasında yalnızca derinin en üst tabakasına temas ettiğinden, kanama veya cildin herhangi bir şekilde zarar görmesine neden olmaz.

Normal bir ciltte tüm tabakalar epidermis ve dermisi oluşturan hücrelerle birlikte, bu hücreler tarafından üretilen kolajen, fibronektin, elastin gibi farklı yapıdaki proteinlerle bir bütünün parçasını oluşturur. Bu proteinlerin her biri farklı bir görev üstlenmektedir. Kolajen ve elastin cildin daha dayanıklı ve gergin olmasını sağlamaktadır. Güneş ışınları, hava kirliliği, kronik hastalıklar veya ilaç kullanımı gibi birçok nedenden dolayı bu proteinlerin üretimi azalır. Sonuçta cildin üst tabakasında kırışıklık, sarkma, akne oluşumu ve delikli görünüm meydana gelir.

Dermapen cihazı, derinin üst tabakasına mikro seviyede delikler açarak, doğal olan bir iyileşme sürecini başlatmaktadır. Bu açılan deliklerin kapanması için hücreler doğal olarak fazla miktarda kolajen ve elastin üretir. Böylece farklı nedenlerle yoğunluğu azalan proteinler artar ve cildin yeniden sağlıklı bir dokuya kavuşmasını sağlar. Bu işlem seanslar halinde uygulanmaktadır. Her uygulama sonrasında cildin yapısı daha da güçlendirilerek kırışıklıklar giderilir ve diğer sorunların gelişimi de önlenir.

Dermapen Nasıl Yapılır?

Bu işlem genel olarak, dermapen cihazı ile cilt yüzeyinde mikro kanalların açılması şeklinde gerçekleştirilmektedir. Sıklıkla yüz bölgesine uygulanmaktadır. Bununla birlikte işlemi yaptırmak isteyen kişinin sağlık durumuna göre kalça, sırt, kol ve karın bölgesine de uygulanabilmektedir. Uygulama öncesinde işlem bölgesi antiseptik solüsyonla silinerek temizlenir. Bunun yanında işlemin daha başarılı sonuç vermesi için cilde hyaluronik solüsyonlar, mezoterapi ve PRP uygulamaları yapılabilmektedir. Erkekler için dermapen uygulamalarında da bir farklılık yoktur. Süreç aynı şekilde işlemektedir.

Bu uygulama ortalama 20 ile 40 dakika arasında sürmektedir. Bu süre içinde cilt yüzeyine aralıksız, titreşimli mikro iğneleme yapılır. Cilt kalınlığı her bölgede aynı olmayacağı için uygulama sırasında ince tabakalı deri yüzeylerinde hafif kanama olmaktadır. Ancak teknik hiçbir şekilde cilde zarar vermez. Tedavinin sonunda cilt yüzeyi uygun solüsyonlarla temizlenerek işlem sonlandırılmaktadır.

Dermapen Öncesi Sonrası

Kolajen indüksiyon terapisinden önce işlem bölgesine herhangi bir kimyasal sürülmemelidir. Bununla birlikte işlem için hastanın özel olarak uygulaması gereken bir şey yoktur. Doktor tedaviye başlamadan hastanın yüzünü antiseptik solüsyonlarla temizleyerek var olan nemlendirici vb. gibi kimyasallardan arındırır. Bundan sonra hastanın işlem esnasında acı hissetmemesi için hafif bir analjezik krem uygular. Kremin etkisinin göstermesi için bir müddet beklenir ve ardından işlem gerçekleştirilir.

Dermapen Öncesi ve Sonrası Cilt Nasıl Görünür?
Dermapen Öncesi / Sonrası

 

Yaklaşık 20-40 dakika arasında süren bir uygulamanın ardından cilt özel solüsyonlarla temizlenerek işlem sonlandırılmaktadır. Tedavi sonrasında deri yüzeyinin iyileşmesi için birkaç gün geçmesi gerekmektedir. Bu süre içinde deride kızarıklık, kaşıntı ve yanma hissi gibi şikayetlerin olması normaldir. Bununla birlikte mikro iğneleme işlemi, hastanın sahip olduğu deri yapısı ve cilt sorununun evresine bağlı olarak totalde 4 seans şeklinde gerçekleştirilmektedir. Bu seanslar dört haftalık bir sürede tamamlanır.

Dermapen Öncesinde Yapılması Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu tedavi şekli, cilt yüzeyine girişim yaptığı için işlem öncesi ve sonrası süreçlerde bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Bununla birlikte genetik alt yapı ve cilt tabakası ile yaşanan cilt sorunları kişiden kişiye değişmektedir. Farklılaşan cilt yapıları ve günlük maruz kalınan kimyasallar ile diğer alışkanlıkların birbirinden ayrı olması nedeniyle yapılacak olan işlemden fayda sağlama derecesi de buna göre değişmektedir. Bu sebeple dermapen uygulaması herkeste aynı oranda olumlu sonuç vermeyebilir. Ancak tüm bu riskleri ve olası sonuçları doktorunuzla işlem öncesinde konuşarak işlemi yaptırma kararını vermeniz gerekir.

Bunların yanında dermapen öncesinde şunlara dikkat etmeniz çok önemlidir:

 • Tek seansla cilt sorununuzun tamamen giderileceği inancına kapılmayın. Çünkü sahip olduğunuz problemin evresine göre birkaç seansa daha ihtiyacınız olabilir.
 • Şeker hastalığı gibi yaranın iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilecek bir kronik hastalığa veya zührevi hastalıklara sahip olmanız halinde, bu uygulama tehlikeli olabilmektedir. Bu sebeple uygulama öncesinde mutlaka doktorunuza sahip olduğunuz kronik hastalıklar konusunda detaylı bilgi vermeniz gerekir.
 • İşlem öncesi ve sonrasında uygulanan solüsyonlara alerji geliştirebilme olasılığınız varsa bu konuda da doktorunuza bilgi vermelisiniz. Böyle bir durumda doktorunuzun bilgisi olursa, alerjen maddelerle temasınızı önleyebilir.
 • Çok nadir yaşanmakla birlikte bazı hastalarda yara oluşumu gözlenebilmektedir. Bunun nedeni çok hassas cilt yapısı ve yara oluşturmaya elverişli dokuya sahip olmanızdır. Böyle bir riskiniz varsa, mutlaka işlem öncesinde bir deri testi yapılmasını isteyebilirsiniz.
 • Dermapen yaptıranlarda genellikle yaralanma veya kanama gibi komplikasyonlar görülmemektedir. Bunun yanında cilt yapısına bağlı sorunlar nedeniyle bazen kanama, morarma veya hassasiyet gibi sorunlarla karşılaşmak mümkündür. Aynı zamanda steril şartlarda yapılmayan bir dermapen uygulaması da daha sonrası için enfeksiyon riski taşır. Özellikle evde dermapen uygulaması yapılması kesinlikte tavsiye edilmez. Bu tür işlemlerin sağlık standartlarına uygunluğundan emin olduğunuz bir merkezde yapılması gereklidir. Aksi halde çok ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Dermapen Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Kolajen indüksiyon terapisi, birçok farklı nedene bağlı olarak ciltte meydana gelen sorunların giderilmesinde etkili bir tedavi yöntemidir. Genel olarak aşağıdaki cilt sorunlarının tedavisi için uygulanmaktadır:

 • Yaşa bağlı olarak gelişen kırışıklıklar ve sarkmalar,
 • Deri yüzeyinde oluşan çatlaklar,
 • Yara izleri ve koyu cilt lekeleri,
 • Açık gözenekler,
 • Akneler,
 • Deri yüzeyinde kuruluk oluşması,
 • Cilt yanıkları ve güneş lekeleri,
 • Derinin üst tabakasında meydana gelen renk değişimleri,
 • Lekelenmeler.

Bu cilt sorunlarının yaygın olarak görüldüğü alın bölgesi, yanaklar, göz kenarları, kaş çevresi, göz altı torbaları ve çene bölgesine dermapen uygulanabilir. Bununla birlikte sorunlu olan karın bölgesi, kalça, kol ve sırt bölgesine de bu tedavi uygulanabilmektedir.

Dermapen Faydaları

Yapılan klinik çalışmalarla birlikte mikro iğneleme yönteminin, çeşitli cilt sorunlarını gidermede birçok avantajı olduğu anlaşılmıştır. Dermapen iz tedavisinin sahip olduğu bazı avantajlar şunlardır:

 • Derinin yalnızca üst tabakasına etki ettiği için herhangi bir yaralanma veya hasara neden olmaz,
 • Cilt yenileme işlemleri arasında en etkili olandır,
 • Ciltte renk değişikliği ve yanık oluşumu gibi riskler barındırmaz,
 • Koyu tenli insanlarda sonuçları daha iyidir,
 • İşlem kolay ve hızlı bir şekilde yapılmaktadır,
 • Diğer estetik tedavilere göre daha az maliyetli ve etkilidir.

 

Sık Sorulan Sorular

Dermapen ne işe yarar?

Dermapen, farklı nedenlerle yoğunluğu azalan proteinlerin artmasını ve cildin yeniden sağlıklı bir dokuya kavuşmasını sağlamaktadır. Bu işlem seanslar halinde uygulanır. Her uygulama sonrasında cildin yapısı daha da güçlendirilerek kırışıklıklar giderilir ve diğer sorunların gelişimi de önlenir.

Dermapen cihazı nasıl çalışır?

Dermapen cihazı, derinin üst tabakasına mikro seviyede delikler açarak, doğal olan bir iyileşme sürecini başlatmaktadır. Bu açılan deliklerin kapanması için hücreler doğal olarak fazla miktarda kolajen ve elastin üretir. Böylece farklı nedenlerle yoğunluğu azalan proteinler artar ve cildin yeniden sağlıklı bir dokuya kavuşmasını sağlar. Bu işlem seanslar halinde uygulanmaktadır. Her uygulama sonrasında cildin yapısı daha da güçlendirilerek kırışıklıklar giderilerek, diğer sorunların gelişimi de önlenmektedir.

Sivilceli cilde dermapen yapılır mı?

Bu uygulama genellikle sivilceden arınmış ciltlere yapılmaktadır. Eğer sivilceli bir cildiniz varsa önce bu akneler tedavi ile giderilir, ardından dermapen uygulanır.

 

Avicenna Hastanesi Dermatoloji – Cildiye (Deri Hastalıkları) Doktorları

Dermatoloji – Cildiye (Deri Hastalıkları) bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.