Beyin ve Sinir Cerrahisi Hastalıkları Sonuç İnceleyen Doktor

Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

Beyin ve Sinir Cerrahisi hastalıkları, genel olarak beyin ve omurilik dokusundan kaynaklanan tüm hastalıkları kapsamaktadır. Kafa travmaları, beyin damar tıkanıkları ve kanamaları, beyin ve omurilik dokularına baskı yapan tümörler ile bel ve boyun fıtıkları vb. gibi birçok hastalık, bu bölümün ilgi alanına girmektedir.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Nedir?

Diğer adıyla ‘nöroşirürji’ olarak bilinen beyin ve sinir cerrahisi, beyin ve omurilik bölgesinde gerçekleşen damar tıkanıklıkları, travmalar ve bel, boyun fıtıkları gibi periferik sinir sistemi ile ilgili sorunların tedavi edildiği bir uzmanlık dalıdır. Beyin ve Sinir Cerrahisi Polikliniğinde yenidoğan, çocuk ve yetişkin olmak üzere her yaş grubu için teşhis ve tedavi gerçekleştirilmektedir. Bu tıbbi birimde yapılan cerrahi ve mikro cerrahi işlemler esnasında birçok ileri teknoloji cihazlar kullanılmaktadır. Bu tıp dalında uzman olan doktorlara ise nöroşirürjiyen veya beyin cerrahı denilmektedir.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Hastalıkları Nelerdir?

Bu bölümün içine giren beyin ve sinir hastalıkları genel olarak beyin, omurilik ve periferik cerrahiyi kapsayan hastalıklar olmak üzere üç dalı kapsamaktadır. Bu hastalıklar sırasıyla şunlardır:

Beyin Cerrahisi

Beyin cerrahisinin ilgilendiği hastalıkların başında beyin tümörleri gelmektedir. Bununla birlikte boyun damar hastalıkları, beyin kanamaları sık karşılaşılan diğer sağlık sorunlarındandır. Diğer yandan anevrizma (balonlaşma), kavernom, hidrosefali, epilepsi ve hareket bozuklukları da bu bölümün ilgi alanına girmektedir. Bu hastalıklar çok sık görülmekle birlikte tanı ve tedavi yöntemleri de çok çeşitlidir. Bununla birlikte genellikle ani felçler, beyin damar hastalıklarının bir sonucu olarak meydana gelmektedir. Felç dışında en sık görülenleri ise şunlardır:

 • Beyin damarlarında meydana gelen anevrizmalar,
 • İnme,
 • Beyin kanamaları,
 • Karotis arterin (şah damarı) tıkanıklığı veya daralması,
 • Bel ve boyun fıtıkları,
 • Beyin tümörleri,
 • Omurilik tümörleri,
 • Kaza sonucu meydana gelen travmalar,
 • Parkinson,
 • Epilepsi.

Beyin Kanamaları

Beyin kanamaları, beynin içinde bulunan atardamarların duvarlarında meydana gelen zayıflama sonucu bir baloncuk oluşur. Bu baloncuğa anevrizma adı verilmektedir. Anevrizmanın ilerlemesi ile oluşan bu baloncuk yırtılır ve kanama olur. Bununla birlikte bu tür kanamalar kendiliğinden ya da travmalara bağlı olarak da gelişebilmektedir. Beyin kanamalarında en belirgin semptomlar şiddetli ve ani olarak başlayan baş ağrısı, uyku hali, uyuşukluk ve bilinç kaybıdır. Kafatasının herhangi bir bölgesinde başlayan kanamalar intrakraniyal kanama olarak adlandırılmaktadır. Beyin dokusunda meydana gelen kanamalara ise, intraserebral kanama denir. Bununla birlikte beyinde gerçekleşen kanamaların genel olarak nedenleri şunlardır:

 • Kafa travması,
 • Yüksek tansiyon,
 • Anevrizmalar,
 • Böbrek yetmezliği,
 • Kan hastalıkları,
 • Damar hastalıkları,
 • Tümörler,
 • Aşırı alkol ve madde kullanımı.

Felç (İnme)

Beyne giden kan damarlarının yeterince beslenememesi sonucu felç meydana gelmektedir. Bunun olması için beyne giden kan akışının herhangi bir nedenle engellenmesi gerekmektedir. Genellikle tansiyonun aniden yükselmesi veya şeker, kolesterol gibi değerlerde olan ani değişimler felç riskini artırır. İnme, iskemik ve hemorajik olmak üzere iki farklı şekilde görülür. Kan pıhtısından kaynaklı felçler iskemik olarak adlandırılmaktadır. Hemorajik felç ise, özellikle tansiyonun aniden yükselmesi ile birlikte beyne kan akışını sağlayan damarların patlaması sonucu oluşmaktadır. İlk başta uyuşukluk, halsizlik ve uyku hali olarak görülen belirtiler kısa süre içinde yerinde vücudun belli belli bölgelerinde tamamen his kaybı oluşması şeklinde kendini gösterir. Yapılacak olan tedavi genellikle inmenin nedenine bağlı olarak planlanmaktadır.

Anevrizmalar

Anevrizma genel tanımı ile vücudun herhangi bir yerinde bulunan atardamarlarda meydana gelen baloncuk tarzı şişmelerdir. Beyin anevrizması ise beyindeki kan damarlarında olan çıkıntı ya da balonlaşmadır. Nedeni ise atardamarların duvarlarında oluşan zayıflamadır. Belirtileri arasında çok şiddetli baş ağrıları, çift veya bulanık görme, göz kapağı düşüklüğü vardır.

Omurilik Cerrahisi

Omurilik cerrahisi başta bel ve boyun fıtıkları olmak üzere, omurgaya hasar veren tüm hastalıkların tedavi edildiği bir uzmanlık alanıdır. Genel olarak omurilik cerrahisi ile tedavi edilen hastalıklar ise aşağıdaki gibidir:

 • Bel fıtıkları,
 • Boyun fıtıkları,
 • Omurga travmaları,
 • Skolyoz,
 • Omurga tümörleri,
 • Pediatrik omurga hastalıkları,
 • Omurga kaymaları.

Bel ve Boyun Fıtıkları

Vücutta herhangi bir organ veya dokunun kendi sınırları dışına taşması fıtık olarak isimlendirilmektedir. Boyun fıtığı, boyun omurlarının arasındaki kıkırdağın omurilik kanalına doğru yer değiştirmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Bel fıtığı ise, omurgalar arasında bulunan kıkırdak dokunun çok fazla zorlanması nedeniyle yerinden kayarak omurilik kanalının içine uzanması durumudur. Bel fıtıkları da omurilik ve sinirlere aşırı baskı yapar. Hafif evre fıtıklarda genellikle medikal tedavi uygulanmaktadır. İleri evrelerde ise çoğunlukla cerrahi müdahale gerekir.

Omurga Hastalıkları

Bu hastalıklar omurgada meydana gelen kayma, tümör ve travmaları kapsamaktadır. Omurga hastalıkları çok kısa süre içinde gelişebilecekleri gibi belirti göstermeleri uzun zaman alabilir. Bununla birlikte omurga, sinir kökleri ve omurilik birçok hastalıktan etkilenerek felç ve duyu kayıpları gibi ciddi klinik semptomlarla kendini gösterebilmektedir. Aynı zamanda bu alan altındaki hastalıkların birçoğu cerrahi teknikler kullanılarak tedavi edilmektedir. Bu tedaviler, genellikle beyin ve sinir hastalıkları doktorları ile ortopedi hekimlerinin ortak bir tedavi planı oluşturdukları uzun bir süreci kapsamaktadır.

Periferik Cerrahisi

Bu alanda uygulanan tetkik ve tedaviler periferik sinir sisteminde meydana gelen hastalıklara yönelik olmaktadır. Genel olarak tedavisi yapılan periferik sinir hastalıkları şunlardır:

 • Periferik sinirlerin tuzak nöropatisi,
 • Torasik outlet sendromu,
 • Periferik sinir yaralanmaları ve tümörleri.

Beyin sinir ve omurilik cerrahisinin ilgilendiği konuların yelpazesi çok geniştir. Bu sebeple alanında deneyimli bir beyin ve sinir cerrahisi doktorunun mutlaka uzmanlaştığı bir dal bulunur. Bununla birlikte Nöroşirurjiyenler bu alanla ilgili her hastalıkla ilgilenmektedir. Ancak belirttiğimiz gibi bu bölüm çok çeşitli konuları kapsadığından cerrahlar daha çok bir veya birkaç alan üzerine yoğunlaşmaktadırlar. Bu edenle başvuracağınız beyin ve sinir cerrahisi uzmanının, uzmanlık alanı hakkında bilgi sahibi olmanız sizin için büyük bir fayda sağlar.

Çocukluk Çağı Beyin ve Sinir Cerrahisi Hastalıkları

Çocukluk çağında görülen beyin ve sinir cerrahisi hastalıkları genellikle 18 yaşına kadar olan döneminde oluşan hastalıkları kapsamaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıklarda da erken teşhis çok önemlidir. Bu sebeple çocuğunuzda normalin dışında gözlemlediğiniz belirtilerin olması halinde vakit kaybetmeden bir doktora başvurmanız önemle tavsiye edilir.

Çocukluk çağında genel olarak görülen beyin ve sinir cerrahisi hastalıkları şunlardır:

 • Kafa ve omurilik travmaları,
 • Omurilik ve damar hastalıkları,
 • Doğumsal beyin kanamaları,
 • Kafatası şekil bozuklukları,
 • Omurilik kapanma defektleri,
 • Tümörler,
 • Beyinde ödem oluşması,
 • Doğumsal sinir sistemi bozuklukları,
 • Beyin omurilik sıvısındaki (BOS) artış,
 • Omurga şekil bozuklukları,
 • Epilepsi ve diğer hareket bozuklukları.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Hastalıkları Tanı Yöntemleri

Beyin ve sinir cerrahisi hastalıklarının teşhisinde kullanılan tetkik yöntemleri çok çeşitlidir. Bunların başında Manyetik Rezonans (MRI), Bilgisayarlı Tomografi (BT) ve EEG (Elektroensefalografi) gelmektedir. Genel olarak tercih edilen teşhis yöntemlerine ayrıntılı bakacak olursak şu şekildedir:

Manyetik Rezonans (MRI)

MRI, ağrısız ve zarar vermeyen en etkin görüntüleme yöntemlerinden birisidir. Bu tetkik ile beyinde var olan birçok sorun net olarak tespit edilebilmektedir. Beyin ve sinir hastalığı şikayetleri ile gelen bir hastaya detaylı fizik muayene yapılıp, tıbbi öykü alındıktan sonra gerek görülmesi hainde mutlaka bir MR görüntüleme tetkiki istenmektedir.

Direkt Röntgenogram

Özellikle kafa travmalarında çok sık kullanılan bir tetkiktir. Bununla birlikte kemik kırıkları, kemik erozyonu ve orta hat kayması vb. gibi travmatik bulgular hakkında bilgi vermektedir. Boyun, bel, sırt ve kuyruk sokumu omurları ile kalça eklemlerinde oluşan kayma, kırık veya çatlaklar da direkt röntgenogram ile tespit edilebilmektedir.

Anjiyografi

Bu işlem genel olarak atar ve toplardamarları değerlendirmek için kullanılmaktadır. Beyin anjiyografisi ile damarlardaki incelme, tıkanma ve anevrizma gibi hastalıkların tanısı için anjiyografi tercih edilmektedir.

Bilgisayarlı Tomografi (BT)

Genellikle intrakraniyal kanamaların nedenini araştırmak için sıklıkla tercih edilen bir tetkik yöntemidir. Gerek görülen durumlarda kontrast madde uygulanarak çekilmektedir. Beyin BT görüntüleri ile parankim dokuda olan değişimleri ve yoğunluğu, multipl lezyonları, kafa travmaları ve kalvaryumdaki değişimler rahatlıkla saptanabilmektedir. Aynı zamanda bu tetkik ile bel fıtığı ve intra spinal lezyonlar da belirlenebilir.

EEG (Elektroensefalografi)

Çok sayıda elektrot kullanılarak beynin elektriksel faaliyetlerin ölçümlendiği bir tetkik yöntemidir. Sıklıkla epilepsi vakalarının teşhisi ve takibi için yapılmaktadır.

Doppler Ultrason

Tümör, kranial kanamalar ve hidrosefali gibi hastalıkları teşhis edebilmek amacıyla yapılmaktadır.

Elektromyografi (EMG)

Bu tetkik genel bir sinir iletim çalışmasıdır. Kas dokusunda meydana gelen elektriksel faaliyetlerin periferik sinirlerdeki seyrini incelemektedir. Miyopati ve nöropati gibi kas ve sinir hastalıklarının teşhisi için kullanılan temel yöntemlerden birisidir.

Pozitron Emisyon Tomografisi (PET)

Kan yoluyla verilen radyoaktif maddeler aracılığıyla üç boyutlu olarak beynin aktivitesinin ölçümlenmesi işlemidir. Bununla birlikte bu tetkik, özellikle ileri evre tümörleri tanılamak için son dönemlerde sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.

Lomber Ponksiyon

Bu tetkik ile beyin omurilik sıvısının (BOS) basıncı ölçülmektedir. Subaraknoid kanamalar, hidrosefali hastalıkları gibi birçok hastalığın teşhisi için lomber ponksiyon yapılmaktadır.

Uyarılmış Potansiyeller

İşitme, görme ve dokunma gibi duyularla ortaya çıkan beyin aktivitesini incelemek amacıyla uygulanan bir tetkik yöntemidir. Multiple skleroz, akustik nöroma, beyin tümörler ve omurilik hasarlarının teşhis etmek için yapılmaktadır.

Biyopsi

Merkezi sinir sisteminde bulunan tümör, enfeksiyon veya bazı dejeneratif hastalıkları tanılamak için doku örneği alınarak yapılan bir tetkiktir. Kas ve sinir biyopsisi, genellikle lokal anestezi altında uygulanmaktadır. Beyin biyopsisi ise uzman bir cerrah tarafından genel anestezi altında tümör ve diğer beyin hastalıklarının teşhisi için uygulanmaktadır.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Hastalıkları Tedavisi

Bu hastalıkların tedavi yöntemleri çok çeşitli olup, genellikle nedene yönelik tedaviler uygulanmaktadır. Parkinson ve benzeri, yaşam kalitesini büyük ölçüde düşüren hastalıkların tedavisinde çoğunlukla hastalara beyin pili takılmaktadır. Bununla birlikte medikal tedavilerle önlenemeyen epilepsi (sara) hastalığında ise cerrahi tedavilere başvurulur. Bu tür fonksiyonel hastalıkların tamamı için cerrahi yöntemlerin uygulanmasına gerek olup olmadığı ise multidisipliner bir yaklaşım ile kararlaştırılmaktadır.

 • Omurga Hastalıkları: Kaza veya travmatik bir yaralanma sonucu hasar gören omurganın tedavisinde genellikle cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Bununla birlikte omurilik kanalı daralması, bel ve boyun fıtıkları ile belde kayma gibi hastalıklar için de cerrahi tedaviler tercih edilmektedir. Bu hastalıkların tedavisi beyin ve sinir cerrahları tarafından gerçekleştirilmektedir.
 • Beyin Damar Hastalıkları: Bu hastalıkların tedavisi genellikle girişimsel yöntemlerle yapılmaktadır. Bununla birlikte hafif vakalar ilaç tedavileri ile kontrol altına alınabilmektedir. Uygulanan girişimsel yöntemler içinde cerrahi tedaviler ve nöroradyolojik uygulamalar bulunmaktadır. Nöroradyolojik uygulamalar damar lümeninin açmak için stentleme şeklinde yapılan girişimlerdir.
 • Beyin ve Omurilik Tümörleri: Yaş grubu fark etmeksizin beyin tümörlerinin tedavisinde mikrocerrahi ve endoskopik cerrahi girişimler uygulanmaktadır. Hastan için hangi tedavi yönteminin uygun olduğuna ise, hekim hastanın genel sağlık durumu ve hastalığın derecesine göre karar vermektedir.
 • Çocuk Beyin Cerrahisi: Çocuk beyin ve sinir cerrahisi hastalıklarında çok kapsamlı ve ayrı uzmanlık alanı gerektiren operasyonlar yapılmaktadır. Bu yaş grubunda meydana gelen hastalıkların tedavisi için çocuk beyin ve sinir cerrahisi hastalıkları alanında uzmanlaşmış bir cerrah olması gerekmektedir.

Avicenna International Hospital Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirurji) bölümünde bu alanı kapsayan tüm hastalıkların tanı ve tedavileri ileri teknoloji cihazlar ve uzman hekim kadrosuyla başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte beyin cerrahisi randevu saatleri verilen poliklinik hizmetlerine göre düzenlenmektedir. BU bölümden randevu almak için online randevu sayfamızdan form doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Beyin ve Sinir Cerrahisi Hastalıkları Hakkında Sık Sorulan Sorular

Beyin ve sinir cerrahisi hangi hastalıkları kapsar?

Bu bölümün içine giren beyin ve sinir hastalıkları genel olarak beyin, omurilik ve periferik cerrahiyi kapsayan hastalıklar olmak üzere üç dalı kapsamaktadır. Beyin kanamaları, travmalar, inme, skolyoz, bel ve boyun fıtıkları ve epilepsi gibi hastalıklar bu bölümün ilgi alanına girmektedir.

Nöroloji ve Nöroşirurji arasındaki fark nedir?

Nöral sistem olarak tanımlanan beyin ve omurilik hastalıların teşhis ve tedavi süreçleri cerrahi yöntemler dışında tedavi edildiği tıp dalına ‘nöroloji2 adı verilmektedir. Bu hastalıkların cerrahi tekniklerle tedavi edildiği alana ise ‘nöroşirürji’ yani beyin ve sinir cerrahisi denilmektedir.

Beyin ve Sinir Cerrahisi ne yapar?

Bu tıbbi birimde genel olarak tümörlerin çıkartılması, damar bozuklukları, yaralanmalar, kronik ağrılar ve epilepsi gibi hastalıkların cerrahi yöntemlerle tedavi edilmesi sağlanmaktadır. Bununa birlikte beyin, omurilik ve periferik sinirlerde meydana gelen hasarların tedavisi de beyin ve sinir cerrahları tarafından yapılmaktadır.

 

Avicenna Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Doktorları

Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.