Diş Eksikliği Tedavi Yöntemleri İçin Bekleyen Kadın

Diş Eksikliği Tedavi Yöntemleri

Ataşehir Avicenna Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Uzman Doktorları, eksik diş problemi yaşayanlar için diş eksikliği tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Diş Eksikliği

Dişlerimizi çeşitli sebeplerden dolayı kaybederiz. Bu kayıplar çürük, travma vb. nedenlerle olduğu gibi, dişlerin çevre dokularının etkilenmesiyle de olabilmektedir. Diş kaybedildiğinde çiğneme tam yapılamaz, sindirim sistemi problemleri meydana geldiği gibi, ağız içinde kalan dişlerin eksik diş boşluğuna doğru hareketlenmesi, ağız içinde dengesizlik oluşumu, buna bağlı olarak çene ekleminde sorunlar meydana gelir. Eksik dişler sağlığımızı olumsuz etkilediği gibi estetik olarak da etkilenmemize neden olur; konuşma bozukluğu, gülümsemenin kısıtlanması, özgüvenin azalması gibi etkileri olabilir.

Eksik Diş

Eksik diş boşluklarının tedavisinde bir çok farklı yöntem kullanılmaktadır. Diş eksikliği az ise, hasta tarafından çıkartılamayan sabit protez yapılır. Bu aynı zamanda “Tek diş protez nedir?”, “Boş diş yerine ne yapılır?” ve “Tek diş takılır mı?” sorularının da yanıtıdır. Sabit protezler, diş boşluğunun yanındaki dişlerin kesilerek küçültmesi sonrasında laboratuvarda hazırlanan köprünün dişlere yapıştırılması esasına dayanır. Sabit protezleri basitçe metal destekli porselenler ve metal destekli olmayan zirkonyum gibi estetik protez diş diye ayırabiliriz. Zirkonyum gibi alt yapısında metal olmayan kaplamalar doğal diş gibi ışığı geçirdiğinden daha doğal görünür.

Konjenital Diş Eksikliği

Bir ya da birden fazla diş eksikliği, hastalarda en sık karşı karşıya gelinen, büyümeye bağlı olarak ortaya çıkan problemlerdir. Bu anormal durumları açıklamak için çeşitli terimlere yer verilebilir. Bir ya da birden fazla diş eksikliği eğer büyüme ile birlikte oluşmuş ise buna hipdonti, üçüncü büyük azı dişi dışındaki 6 veya 6’dan fazla konjenital diş eksikliği bulunuyor ise buna oligodonti veya şiddetli hipodonti adı verilmektedir. Eğer bütün dişler gelişimsel süreçte eksikse de buna anodonti adı verilir.

Doğuştan Diş Eksikliği

Bir veya birden çok eksik diş problemi insanoğlunun en çok karşılaştığı problemler arasında yer almaktadır. Doğuştan diş eksikliği ise, bireyin doğum esnasında ağzında diş olmaması olarak tanımlanır. Böyle durumlarda vakit kaybetmeden tedavi, gelişimsel olarak önemlidir.

Diş Eksikliği Yüz Çökmesi

Diş hekimlerine göre, diş eksikliği yüz çökmesi ya da kırışıklık gibi problemlere yol açabilmektedir. Kimi diş hekimleri, “Diş eksikliği hastaların yüzünden tam 10 yıl çalıyor” gibi yorumlarda bulunmaktadırlar. Dişlerin eksik oluşu, yanak bölgesinde çökme ve dudakların ince görünmesi gibi problemlere yol açabiliyor. Yapılacak basit tedaviler ile yanaklar desteklenebiliyor ve yüzün doğal görüntüsünü geri kazanması sağlanabiliyor.

Diş Çıkarma

Bebeklerde diş çıkarma dönemi, hem aile için hem de bebek için zorlayıcı geçmektedir. Peki, bebeklerde ilk diş ne zaman çıkmaktadır? Bu süreç sıklıkla 6. ay itibariyle başlar. Bu süreçte bebeğin ilk dişleri çıkmaya başlar. Bu süreç zaman zaman 9. aya sarkabilir. Hatta bazı bebeklerde 12. aya uzadığı da görülmektedir. Diş çıkarma sürecinde çıkmayan dişler olabilir diş eksikliği görülebilir.

Hareketli Protezler

Sabit protez yapılamayacak kadar çoklu diş eksikliği bulunuyorsa veya tamamen dişler kaybedildiyse, hasta tarafından takıp çıkartılabilen hareketli protezler yapılır. Bazı dişler varsa eğer ya klasik parsiyel protez yapılır ya da metal dökümden iskelet protez yapılır. Parsiyel protezler tutuculuğu protezin yerleştiği kemik dokusu ve dişlere gelen kroşe denilen tellerden sağlar. Dişlerin ön bölgesinde bu metal kroşe tellerin gözükmesi istenmez ise, daha estetik olan hassas bağlantılı protezler tercih edilir.

Diş Protezi Ne Kadar Sürer?

Diş protezi taktırmak isteyen hastalar, “Diş protezi ne kadar sürer?” ve “Geçici dişler ne kadar dayanır?” gibi soruların yanıtlarını merak etmektedirler. Diş protezlerinin yenilenme süresi ortalama 4 yıl olarak belirlenmiştir.

Protez Diş Takıldıktan Sonra Ağrı Olur Mu?

Hastaların bir kısmı “Protez diş takıldıktan sonra ağrı olur mu?” diye sorarlar. Aksine protez dişler sayesinde hastaların var olan ağrılarının dindiği görülmektedir. Protez diş takımı sonrasında belli bir alışma evresi elbette yaşanır fakat, doğru yapılacak bir tedavi sonrasında ağrı görülmemektedir.

Takma Diş

Hiç dişi olmayan hastalara, halk arasında takma diş olarak da bilinen total protez yapılır. Total protezler tutuculuğu, protezin yerleştiği kemik dokusu ve çevre dokudan sağlar.

İmplant Diş

Peki, implant diş ne işe yarar? Diş eksikliği implant destekli sabit veya hareketli protezlerle de tedavi edilir. İmplant diş, çene kemiğine yerleştirilen, kaybedilen diş kökünün yerine geçen titanyum esaslı maddelerdir. İmplant tedavilerinde, sabit protez yapımındaki gibi diş boşluğunun yanındaki dişler kesilerek zarar görmez. Ayrıca, implantlar kendi dişimiz gibi çiğneme kuvvetini çene kemiğine ilettiğinden kemik rezorpsiyonu yani kemikte yatay ve dikey erimeler çok fazla olmaz.

Çekilen Diş Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş çektirecek olan hastaların sıklıkla sorduğu bir soru da şudur: Çekilen diş yerine implant ne zaman yapılır? Eskiden bunun için 3 ay beklenmesi gerekirdi. Günümüz teknolojileri ile birlikte artık dişin çekildiği seansta implant yapılabilmektedir.

İmplant Yaparken Ağrı Olur Mu?

İmplant tedavisi görecek olan hastalar genellikle “İmplant yaparken ağrı olur mu?” diye sormaktadırlar. İmplant tedavisinde, hastanın isteğine ve doktorun önerisine göre lokal ya da genel anestezi yapılır. Anestezi ile birlikte işlem esnasında ağrı hissedilmez.

İmplant Diş Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İmplant tedavisi görecek olan hastaların merak ettiği bir diğer soru ise, “İmplant diş tedavisi ne kadar sürer” sorusudur. İmplant diş tedavisi genellike 10 dakika ile yarım saat arasında değişen sürelerde yapılır. Bazı hastalarda çene yapısına bağlı olarak bu süre birkaç saate çıkabilmektedir.

İmplant Diş Tedavisi Sağlıklı Mıdır?

Kimi zaman suyun ya da sporun bile zararlı olabildiği insan bedeni için elbette implant tedavisinin de zararlı olabileceği nadir durumlar olabilmektedir. “İmplant diş tedavisi sağlıklı mıdır?” diye araştırmalar yapan hastalarımız için söylemek gerekir ki, implant tedavilerinin yüzde 98’i kesin cerrahi başarı ile tamamlanmaktadır.

Diş Sağlığı

Dişlerinin tamamını kaybeden hastalara, diğer bir tedavi yöntemi olarak, kullanımı kolay ve tutuculuğu çok iyi olan implant destekli sabit veya hareketli protezler yapılabilinir. İmplant destekli hareketli protezler tutuculuğu implantlardan sağlandığından hasta protezini rahat kullanır. Dişlerini komple kaybetmiş ve hareketli protez kullanmak istemeyen hastalara, implant destekli sabit protez yapılarak memnuniyet arttırılır. Diş eksikliklerinin giderilmesi ve diş hizmetleri ile diş sağlığı sağlanır ve daha estetik ve daha özgüvenle gülümsemenin yanında dengeli ve sağlıklı çiğneme yaparak bazı sistemik hastalıkların oluşumu engellenir.

Eksik Diş Tamamlama Yöntemleri

Eksik diş tamamlama yöntemleri, eksik diş sayısına bağlı olarak değişebilir. Hastada tek bir diş eksik ise 1 adet implant ya da 3 dişten oluşmakta olan bir eksik diş tedavisi köprü ile tamamlama yapılabilir. Eğer hastanın ağzında hiç diş yoksa, tek bir çene için 6 implant yaparak, sabit porselen dişler yardımıyla bütün eksik dişler sorunu çözülebilir.

Köprü Diş Temizliği

Gıda ve plak birikiminin engellenmesi için, köprü gövdesi altının ve ayak diş çevresinin mutlaka temizlenmesi gerekir. Köprü diş temizliği yeterli oranda yapılmaz ise, ayak dişlerde çürükler ve diş eti problemleri görülebilir.

Diş Eksikliği Tedavisi

Diş eksikliği tedavisi kendi içerisinde üçe ayrılır. Hastalar genellikle “Yeri boş olan diş yerine ne yapılır?” diye sorarlar. Tek eksik diş tedavisi, çoklu eksik diş tedavisi ve tüm dişlerin eksikliği tedavisi şeklinde oluşmaktadır. Diş eksikliği tedavisi sürecinde modern teknolojiler ile birlikte çok çeşitli yöntemler bulunur. Bu tedavi yöntemleri arasında en doğru ve sağlıklı olanı, diş hekimleri tarafından hastalarına uygulanır. Burada eksik diş konumu, sayısı ve diş etinin durumu etkili olur. Hastanın genel sağlık durumu da dikkate alınmaktadır.

Eksik Diş Tedavisi Fiyatları

Eksik diş tedavisi fiyatları belirlenirken çok sayıda değişken faktör rol oynamaktadır. Eksik diş tedavisi fiyatları, rekabet kuralları ve Sağlık Bakanlığı şartları gereği internet üzerinden paylaşılamamaktadır. Diş hekimi ile muayene sonrası, tedavi süreci ve fiyatları belirlenmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Yeri boş olan diş yerine ne yapılır?

Kaybedilmiş ya da dişlerine yerine uygulanan suni dişlere diş protezi denir ve üç sınıfa ayrılır. Bunlar sabit protezler, hareketli protezler ve implant üzeri protezlerdir.

Çekilen dişin yerine diş yapılmazsa ne olur?

Boş kalan diş kökü kemik dokusunu kaybetmeye başlar ve özellikle 24 saatte kaybolan doku yerini, eskisinden daha fazla miktardaki boşluğa bırakır.

Diş neden çıkmaz?

Gömük kalmış olabilir, doğumsal diz eksikliğinden kaynaklanabilir, dişin süreceği alanda sıkışıklık olabilir ve dişeti çok kalınlaşmış olabilir.

Tek bir yamuk diş nasıl düzeltilir?

Kısa süreli ortodonti tedavisi ile düzelir. Aynı zamanda diş telleri veya şeffaf plaklar ile telsiz bir şekilde de uygulanabilir.

 

Avicenna Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.