Omuz Hastalıklarının Artroskopi Tedavisi İçin Bekleyen Adam

Omuz Hastalıklarının Artroskopi Tedavisi

Ataşehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü uzman doktorları, omuz hastalıklarının tedavisinde kullanılan artroskopi cerrahisi hakkında bilgiler verdi.

Artroskopi Nedir?

Artoskopi, eklemlerin içerisinde bulunan sorunları doktorlara gösteren, ortopedi uzmanları tarafından tanı ve tedavi nedeniyle yararlanılan bir operasyon tekniğidir. Aynı zamanda kelime anlamı olarak da eklem içine bakmak anlamını taşımaktadır. 1960’lı yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte gözde bir yöntem haline gelmiştir ve halen dünya genelinde çokça uygulanan bir yöntemdir. Kapalı ameliyat adıyla da bilinmektedir.

Artroskopi Ameliyatı Hakkında

Günümüzde omuz hastalıklarının tedavilerinde artoskopi ameliyatı, bu alanda deneyimli doktorların elinde başarıyla uygulanmaktadır. Artroskopi cerrahisi sıklıkla diz artroskopisi ve kalça artroskopisi olarak yapılsa da, omuz hastalıklarının da tedavisinde yoğun olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında, artroskopi ayak bileği ameliyatı, artroskopi ön çapraz bağ ameliyatı gibi tedaviler de oldukça popülerdir. Kapalı ameliyat şeklinde yapılması, ameliyat korkusu olanlarda kulağa daha basit geldiği için rahatlatıcı ve teşvik edici de olmaktadır. Omuz ağrısına sebep olan hastalıklar için tanı ve tedavide kullanılan artroskopi, modern tıpın en işlevsel uygulamalarından biri haline gelmiştir.

Artroskopi Nasıl Yapılır?

Günümüzde hastalarımız bu olanakları, teknolojisi uygun hastanelerde, alanında iyi yetişmiş ortopedik cerrahlarla yakalayabilmektedirler. Peki, artroskopi nasıl yapılır? Öncelikle hastanın durumuna göre genel ya da lokal omuz artroskopisinde anestezi yöntemi uygulanır. Omuz Artroskopisi, omuz ekleminde ek bir hasar oluşturmadan, 4 – 5 adet küçük delikten girilerek yapılan kapalı ameliyat yöntemidir. Daha kısa zamanda, etkili bir şekilde ameliyat olanağı sağlaması dışında, hastanede kısa kalma ve hızlı fonksiyon kazanma imkanı da yöntemin üstünlükleridir. Omuz artroskopisi sonrası yapılan egzersiz ve fizik tedaviler ile hasta kısa bir zamanda günlük yaşamına geri döner. Özel Avicenna Hastaneleri olarak bizim hastalarımızdan ricamız, omuz ile ilgili yakınmaları başladığı anda, vakit kaybetmeden hızla doktora başvurmaları ve tedavi olmalarıdır.

Omuz Hastalıkları

Artroskopi tedavisi, çeşitli omuz rahatsızlıkları ve omuz hastalıkları için şifa sağlayan bir tedavi yöntemidir. Omuz hastalıkları genellikle gençlerde daha çok düşmeye, kazaya ya da spor yaralanmalarına bağlı olarak görülmektedir. Yetişkinlerde ve yaşlılarda ise genellikle yıpranma, aşınma, ani ve ters hareketlere ve metobolik olaylara bağlı olarak gelişmektedir. Artroskpi, hangi omuz hastalıkları için bu tedavi yöntemi uygulanabilir? İşte kapalı ameliyatın uygulanabildiği omuz eklem rahatsızlıkları çeşitleri;

  • Rotator kaf yırtığı
  • Omuz sıkışması
  • Biceps kası sorunları
  • Labrum yırtıkları
  • Omuz instabiliteleri
  • Kalsifik tendinit
  • Donmuş omuz
  • Artrit, Kireçlenme
  • Çıkıklar
  • Kemik ve yumuşak doku tümörleri

Omuz Hastalıkları Türleri

Rotator Kaf Yırtığı

Omuzun etrafında, kol kemiğinin üzerinde bulunan bir grup kasın kısmen veya tamamen yırtılması rotator kaf yırtığı olarak adlandırılır. Kendi kendine iyileşmesi mümkün olmadığından, artroskopik cerrahi gerekir ve sonuçları yüz güldürücüdür.

Omuz Sıkışması Artroskopi Tedavisi

Eklemde sıvı toplanması, kemik yüzeyde pürüzlenme, kas yırtılması sonucu oluşan kitle etkisi gibi nedenlerle, rotator kaf grubu kasların hareket ettiği tünelde sıkışma meydana gelir. Hasta özellikle baş üstü hareketlerde zorlanır. Omuz sıkışması artroskopi tedavisi uygulanarak, bu tüneldeki sıkışıklığa neden olan doku ve artıkları temizlenerek sorun giderilir.

Biceps Kası Sorunları

Pazu kası da dediğimiz kasımızın tendonu bazen fonksiyon göremeyebilir. Bu tarz biceps kası sorunları yaşandığı zaman, artroskopik olarak müdahale edilmesi, sorunu giderir.

Labrum Yırtıkları

Kol kemiğinin yuvalandığı çukurun etrafı, labrum denen kıkırdak bir doku ile kaplıdır. Bu kıkırdak dokunun yırtılması labrum yırtıkları olarak adlandırılır. Yine bu dokunun eklem aralığına girmesi gibi nedenlerle ağrı ve kol hareketi kaybı oluşur. Artroskopik tamir mümkündür ve güzel sonuçlar alınabilmektedir.

Omuz İnstabiliteleri

Omuz büyük ekleminin (glenohumeral eklem) çıkmasının uzun süreli sonucu olarak, omuz ekleminde bir gevşeklik ve sık sık tekrarlayan çıkmalar görülebilir. Ağrı, hareket zorluğu, tekrarlayan çıkıklar ve kol hareketinde güvensizlik çeken omuz instabiliteleri hastaları için, yine artroskopik tedavi şansı vardır.

Kalsifik Tendinit

Kalsifik Tendinit problemi ilerleyici ve oldukça ağrılıdır. Rotator manşetin lifleri arasında kalsiyum kristalleri birikir ve zamanla burada yangıyı arttırıp, ağrı ve tahrişe neden olur. Artroskopik olarak alandaki kalsiyum birikintileri temizlenir ve sorun giderilir.

Donuk Omuz Hastalığı

Genellikle şeker hastalarında, tiroid (hipotiroidi) hastalarında, felç (inme) geçirenlerde, meme cerrahisi sonrası, Parkinson hastalarında ve uzun süreli hareketsiz kalanlarda donmuş omuz problemi görülür. Donuk omuz belirtileri arasında çevreleyen yumuşak dokuların, özellikle kapsülün sertleşmesi sonucu ortaya çıkar. Artroskopik tedavi ve rehabilitasyonla iyi sonuç alınır.

Kireçlenme (Artroz)

Kireçlenme, omuz ekleminin zamanla veya metabolik nedenlerle aşınması sonucu olan değişiklikleri kapsar. Artroskopik olarak doku artıklarının temizlenmesi, serbestleştirme, pürüzlü yüzeylerin tıraşlanması ile eklem rahatlatılır, kireçlenme ortadan kaldırılır.

Çıkıklar

Çıkıklar genel bir tanım yapmak gerekir ise, omuz eklemini oluşturan kemiklerin uç bölümlerinin yerleştikleri yuvadan ayrılmalarıdır. Bölgelerine göre farklı tiptelerdir. Genellikle travma sonucu ortaya çıkarlar, tedavide muayene, röntgen, BT ve MR bulgularına göre artroskopik cerrahi tedavi, sargı-bandaj, egzersizle kas güçlendirme ve rehabilitasyon programları başarılı sonuçlar vermektedir.

Kemik ve Yumuşak Doku Tümörleri

Omuz eklemini oluşturan yapılardan kaynaklı tümörlerdir. Birincil ya da ikincil (metastatik) olabilirler. Biyolojik karakter, biopsi ve evreleme sonuçlarına göre tedavi edilirler. Kemik ve yumuşak doku tümörleri için tanı ve tedavide artroskopi kullanılabilir.

Artroskopi Cerrahi Sonrası

Her ne kadar hastalık başlıkları kolay anlaşılması için ayrı ayrı tanımlansa da, birçok hastada aynı anda bunların birkaçı beraber bulunabilir veya ayrı ayrı hastalıklar da olsalar, aynı belirtileri gösterebilirler. Özellikle artroskopi cerrahisi, omuz hastalıkları tedavisinde bir çığır açmış ve önceden iyi edilemeyen hastalar için büyük olanaklar sağlamıştır. Artroskopi ameliyatı sonrası omuz eklemine yüklenmemek amacıyla 4 haftaya kadar askı kullanmak önemlidir. omuzun stabil kalmasını sağlayarak iyileşme süreci hızlandırılması hedeflenir. Aynı zamanda omuz ameliyatı sonrası fizik tedavi işlemleri için fizyoterapistle bir görüşme yapmanız gerekecektir. Görüşmelerinizde fizik tedavi planı ve egzersizleri belirlenip yaklaşık1.5 ay devam eden tedavileri tamamlamanız önemlidir. Artroskopik cerrahi sonrasında omuz ağrısı sebebiyle hareket kısıtlaması ortadan kalkacak, eski omuz kası kuvvetinize kavuşabileceksiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Omuz hastalıkları ağrı yapar mı?

Başlangıç evresinde olan omuz hastalıkları ağrı belirtisi göstermeyebilir. Ancak orta ve ağır seyreden omuz hastalıklarında ağrı kaçınılmaz bir belirti olark karşımıza çıkmaktadır.

Omuz artroskopi ameliyatı kaç saat sürer?

Artroskopi ameliyatı sırasında yapılacak işleme göre süre değişiklik gösterecektir ancak süre genellikle 45 dakika ila 2 saat arasında sürmektedir.

Omuz artroskopi ameliyatı sonrası askı kullanımı şart mı?

Omzunuzun eski gücüne kavuşana kadar omuz askısından destek alması ve eklemin zorlanmaması adına 4 hafta kadar askı kullanılması uygundur.

 

Avicenna Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Doktorları

Ortopedi bölümü doktor listemiz aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.