Diş Eti Çekilmesi

Diş eti çekilmesi işlemi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

 • Nedir

  Diş eti çekilmesi, dişleri saran dokunun zamanla gerilemesi ve hatta yok olması durumudur.
 • Belirtileri

  Hem gözle görülür belirtiler ile ortaya çıkar hem de hassasiyet, ağrı gibi belirtilerle kendisini gösterir.
 • Nedenleri

  İltihap, kötü alışkanlıklar, hatalı diş fırçalama yöntemleri, yaşlanma ve bazı tedavilerin ardından görülebilir.
 • Tedavisi

  Diş eti çekilmesi tedavi kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Detaylı bir muayeneden geçirilen hasta, doktorun kararına göre farklı tedavi yöntemleriyle tedavi edilebilir.
Bir diş eti hastalığı olan diş eti çekilmesi (periodontitis), Ataşehir Avicenna Hastanesi’nde tedavi edilmektedir. Bu hastalığın başlıca sebepleri şu şekilde sıralanabilir:
 • Diş eti iltihabı
 • Kronik travma (Kötü alışkanlıklar, hatalı diş fırçalama)
 • Diş dizisindeki bozukluklar
 • Yüksek kas ataşmanı
 • Yaşlanma
 • Ortodontik tedavi
 • Periodontal tedavi
 • Hatalı dental tedaviler

Diş Eti Hastalığı

Bir diş eti hastalığı olan diş eti çekilmesi hastanın kolaylıkla fark edebileceği bir durumdur. Halk arasında diş eti kalkması olarak da anılmaktadır. Bu sağlık sorunu hem görsel olarak hastayı rahatsız etmekte, hem de bazı yiyeceklere karşı (soğuk, eksi) aşırı bir hassasiyet oluşturmaktadır. Mevcut olan diş eti çekilmesindeki hassasiyete bağlı hasta dişlerini fırçalamaktan çekinmekte ve bu da hastalığın daha da ilerlemesine sebep olmaktadır. Bununla birlikte bu hastalığın sonrasında açığa çıkmış olan kök yüzeyi o bölgede daha fazla plak birikmesine neden olur. Aynı zamanda o bölgede yetersiz bulunun diş eti de diş fırçalamayı zorlaştırmaktadır.

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

Bu hastalık ile başı dertte olanlar genel olarak diş eti çekilmesi neden olur diye araştırmalar yaparlar. Genellikle dişlerin diş arkının dışında yer alması, alveol kemiğinin ya da diş etinin çok ince olması bu hastalığa sebep olurken, yüksek kas ataşmanları konuşma ve yemek yeme gibi dudak hareketleri sırasında diş eti kenarı hareketlendirilerek diş eti çekilmesine sebep olurlar. Aynı zamanda kürdanla ya da tırnakla dişleri kurcalamak, dişleri yanlış hareketlerle fırçalamak da bu hastalığa yol açan diğer nedenlerdir.

Diş Eti Çekilmesi Nedeni

Nedenleri araştırıldığı zaman diş eti açılmasına sebep olan birçok faktör olduğu anlaşılmaktadır. Genel olarak diş eti ile uyumlu yapılmamış ve hatalı olan dolgu ve kaplamalar sonucunda da bu hastalık  ortaya çıkabilmektedir. Kontrolsüzce uygulanan ortodontik tedavilerin sonucunda da alveol kemiğinin ya da diş etinin ince olduğu bölgelerde bu hastalık görülebilmektedir. Bununla birlikte periodontal hastalığa bağlı aşırı şiş ve ödemli olan diş etlerinin cerrahi veya cerrahi olmayan işlemlerle tedavisinden sonra da , iltihabın ortadan kalkmasına bağlı da dişeti çekilmesi meydana gelmektedir.

Diş Eti Çekilmesi Belirtileri

Normal işleyişte sağlıklı diş etleri soluk pembe renginde ve dişin etrafına tam olarak oturmuş bir halde bulunmaktadır. Periodontitis hastalığında ise genellikle şu belirtiler izlenmektedir:
 • Kabarık görünümlü diş eti,
 • Dişlerin arasında boşluklar,
 • Ağızda kötü koku,
 • Diş fırçalama esnasında kanama,
 • Mor renkli veya parlak kırmızı diş eti,
 • Diş etlerinde hassasiyet,
 • Yeme içme esnasında hissedilen ağrı ve hassasiyet,
 • Gevşek diş yapısı,
 • Hafif nedenlerle bile kanayan diş etleri.
Periodontitis sorununun yaşanmaması için rutin diş hekimi muayenesi şarttır. Aynı zamanda her bireyin normal şartlarda altı ayda bir diş hekimini kontörlünden geçmesi gerekmektedir.

Yaşlanma ve Diş Eti Hastalığı

Diş eti hastalığı ve yaşlanma birbirleriyle orantılı ilerleyen süreçlerdir. Bir diğer deyiş ile, yaşlanma beraberinde diş eti çekilmesi getirebilmektedir. Nasıl vücudumuzun her yerinde yaşlanmaya bağlı fizyolojik değişiklikler meydana geliyorsa diş etlerinde de çekilme görülmektedir. Bu hastalığa bağlı oluşan hassasiyetin ortadan kalkması için kesin bir tedavi olmaması ile birlikte diş eti çekilmelerini tedavi etmenin farklı metotları bulunmaktadır. Bu da hassasiyetin ortadan kalkmasını yardımcı olmaktadır.

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Diş eti çekilmesi tedavisi için öncelikle hastanın detaylı muayene edilmesi gerekmektedir. Mevcut diş eti miktarının durumu ve bu soruna sebep olan faktör ya da faktörler belirlenmektedir. Hastadaki mevcut diş eti miktarı yeterli ise, kronik travma ve bir kas ataşmanı yoksa ve hasta ağız hijyenini yeterli sağlayabiliyorsa 6 aylık kontrollerde yapılan ölçümler ve fotoğraflar ile diş eti kenarındaki konum değişikliği kontrol edilir. Diş eti miktarı yetersiz ve ağız hijyenini sağlayamıyorsa hasta çeşitli plastik periondal işlemler ile tedavi edilmektedir. Bunlarla birlikte genel olarak uygulanan diş eti çekilmesi tedavi yöntemleri ise şöyledir:
 • Serbest diş eti grefti operasyonu
 • Kuronale kaydırılan flep operasyonu
 • Serbest bağ dokusu grefti operasyonu
 • Yana kaydırılan flep operasyonu
 • Tünel tekniği
Yapılan bu diş eti çekilmesi tedavisi yöntemleri ile dişlerin etrafında dişler için çok kıymetli olan keratinize diş eti oluşturulmaktadır. Periodontal sağlığın devamlılığı için keratinize diş eti gerekli olur. Dişin boyun bölgesini çepeçevre ve sıkıca saran keratinize bir diş eti koruyucudur. Aynı zamanda mekanik ve bakteriyel travmalara karşı dayanıklılık sağlamaktadır. Bununla birlikte hastanın ağız hijyenini sağlamasını kolaylaştırırken, proteze destek olacak dişler için de önem taşımaktadır. Ayrıca total dişsiz vakalarda da yeterli keratinize dokunun varlığı protezin tutuculuğunun artması ve vuruk miktarının azalması açısından da çok önem taşımaktadır. Total dişsiz hastalarda özellikle alt çene de tutuculuğu az olan protezin hareketlenmesi, protezin kullanımını negatif olarak etkilemektedir.

İmplant Tedavisi

Dişlerin etrafında yer alan bu çok kıymetli keratinize diş eti dokusu, aynı zaman dişlerin kaybı sonrasında yapılan dental implantlar için de büyük önem taşımaktadır. Bu sağlık sorunu tedavi edilmezse diş kaybına sebep olur. Bu nedenle dental implantlar etrafında da yetersiz keratinize doku varlığı benzer sonuçlara yol açacaktır. Kemik ile kaynaşabilmesi için özellikle pürüzlü üretilen dental implantlar, kemiğin içerisinde yer almalı ve sağlıklı keratinize doku ile örtülmelidir. Eğer yeterli keratinize doku yoksa bu bölgedeki diş eti dokusu da çekilip, implant yüzeyi açığa çıkacaktır. İmplantın metal yivlerinin ağız ortamına açılması uzun dönemde implantın sağlığını da tehdit etmektedir. Bu pürüzlü yüzeyde plak daha kolay birikmekte ve bu bölgede enflamasyon oluşmaktadır. Aynı zamanda açığa çıkmış olan metal görüntüsü hastayı estetik açıdan da rahatsız etmektedir. Bu sebeplerden dolayı dental implantlar yapılmadan önce implantın yapılacağı dikey ve yatay kemik miktarı nasıl detaylı bir şekilde inceleniyorsa, implantın yapılacağı bölgedeki diş etinin kalitesi ve miktarı da mutlaka incelenmelidir. Ancak bu şekilde yapılan bir dental implant ömür boyu sağlıklı kalabilir.

Diş Eti Çekilmesi Ameliyatı

Günlük ağız bakımının yetersiz yapılması ve diğer kalıtımsal nedenlere bağlı olarak oluşan periodontitis sorunlarının farklı tedavi seçenekleri mevcuttur. Bununla birlikte ileri vakalarda kesin tedavi için cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Kendi içinde farklı türlere ayrılan cerrahi yöntemlerin hangisinin hasta için uygun olacağına ise diş hekimi detaylı bir muayene ve tetkik sonrasında karar vermektedir. İşlem esnasında öncelikle diş etlerinin uyuşturulması için lokal anestezi uygulanmaktadır. Daha sonra diş etleri kesilerek belli bir seviyeye getirilir. Bu işlemler iki şekilde yapılmaktadır. İlkinde hastanın damağından alınan dokular eksik diş etlerine tamamlanarak güzel bir görünüme kavuşması sağlanır. İkincisinde ise, çekilme olan bölgede sağlam dokunun olması halinde o dokunun eksik bölgeye kaydırılması ile diş eti tamamlanır.

Sıkça Sorulan Sorular

Diş eti çekilmesi tedavisi ne kadar sürer?

Cerrahi olarak yapılan tedavilerin ne kadar süreceği genellikle belli olmamaktadır. Bunun en belirleyici faktörleri; onarılarak dişlerin sayısı ve diş etlerinin genel sağlık durumudur. Tüm bunlara göre süreler farklılık göstermektedir. Bununla birlikte yalnızca tek diş operasyonları ortalama 15 dakika sürmektedir. Diş sayısının artması halinde bu süre doğal olarak artmaktadır.

Diş eti çekilmesine ne iyi gelir?

Bu probleme karşı alınabilecek baz doğal tedbirler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları hardal yağı, misvak, limon yağı ve karbonatla gargara yapılması diş eti sağlığına iyi gelmektedir. Aynı zamanda evde uygulayacağınız her türlü yöntem için diş hekimi uzmanından onay almanız gerekmektedir.

Diş eti çekilmesi durdurulabilir mı?

Henüz tam olarak çekilmemiş periodontitislerde medikal tedaviler ve uygulamalı bazı pratikler çekilmenin ilerlemesini durdurabilmektedir. Ancak bunun için diş etlerinde açılma veya çekilme olduğunu fark ettiğiniz anda bir diş hekimine başvurmanız önemlidir. Bu sayede soruna erken evrede müdahale edilerek ilerlemesi önlenebilir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣