Periodontal Hastalıklar

Periodontal hastalıklar muayenesi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

 • Periodontal hastalıklar, diş eti ve dişi destekleyen alveol kemiği ve ligamentleri etkileyen iltihap hastalıkları olarak tanımlanabilir.
 • Belirtileri

  Diş kanaması, şişlik, ağız kokusu, diş eti çekilmesi, hassasiyet gibi çok sayıda belirti, periodontal hastalıkların habercisi olabilir.
 • Nedenleri

  Periodontal hastalıklar, genellikle ağız bakımının yetersizliği ile görülebildiği gibi, kısmen genetik sebeplerle de ortaya çıkabilir.
 • Tedavisi

  Periodontal hastalıkların tedavisinde öncelikle doğru ağız bakımı tavsiye edilir. Buna rağmen iyileşme görünmez ise, cerrahi müdahale gerekebilir.
Avicenna Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü tüm periodontal hastalıklar ile mücadelede uzman doktor kadrosu ile hizmet vermektedir.

Diş Eti Hastalıkları Nedir?

Diş eti hastalıkları yani periodontal hastalıklar, diş eti, dişi destekleyen alveol kemiği ve ligamentleri etkileyen iltihabi hastalıklardır. Yetişkin bireylerde diş kaybının en büyük sebeplerinden biridir. Periodontal hastalıklarda ilk belirti ağrı olmadığı için hastanın kendindeki rahatsızlığı fark etmesi çok da kolay değildir. Diş etlerinde fırçalarken meydana gelen kanama, diş eti hastalığının ilk belirtisidir. Diş etlerinin rengi normalden daha kırmızıdır ve bazı bölgeler de şiştir. Bu aşamada hastalık teşhis edildiğinde tedavisi kolay ve başarılı bir şekilde tamamlanabilir. Üstelik diş etlerindeki iltihap henüz daha derinlerdeki alveol kemiğini etkilemediğinden, hastalık ilerlemeden tamamen durdurulmuş olunur.

Periodontal Hastalıkların Belirtileri

Erken dönemde hastalık tedavi edilmediğinde diş etlerindeki iltihap dişleri destekleyen alveol kemiği ve ligamanetleri de etkileyerek, geriye dönüşü olmayan hasarlar oluşturur. Dolayısıyla hastanın aşağıdaki belirtileri görmesi halinde mutlaka bir diş doktoruna gitmesi gerekmektedir.
 • Dişleri fırçalarken ya da spontane olarak ortaya çıkan diş eti kanaması
 • Diş etlerinde şişlik (ödem)
 • Ağız kokusu
 • Diş eti çekilmesi
 • Dişlerde hassasiyet
 • Dişlerden kolaylıkla ayrılabilen diş etleri
 • Mevcut protezin uyumunda bozukluk
 • Dişlerde sallanmanın artması (kendiliğinden düşen dişler)
 • Dişler arasındaki boşlukların açılması
 • Diş ile diş etleri arasında iltihabi akıntı

Periodontal Hastalıkların Nedenleri

 • Sigara
 • Ergenlik
 • Hamilelik
 • Menopoz
 • Sistemik hastalıklar
 • İlaçlar
 • Stres
 • Yetersiz beslenme

Periodontal Hastalıkların Tedavisi

Diş eti hastalıklarının tedavisinde başlangıç periodontal hastalıkların tedavisi yani, diş taşı temizliği ve ağız hijyen eğitiminin esastır. Buna ilaveten ağzın genel durumu da değerlendirilip hastalığa sebep olacak diğer etkenlerin ortadan kaldırılmasını da içerir. Periodontal hastalıklarda, başlangıç periodontal tedavisi tek başına yeterli olabileceği gibi bazı durumlarda cerrahi tedaviye de hazırlık aşamasıdır. Eğer hastalık sadece diş etini etkilemişse yapılan bu tedavi yeterli olacaktır. Fakat iltihap daha alt dokulara geçip kemiği de etkilemiş ise periodontal cerrahi işlemlere de gereksinim duyulacaktır. Diş eti hastalıklarında temel etken mikrobiyal dental plaktır. Mikrobiyal dental plak mekanik olarak uzaklaştırıldığında diş etlerinde iltihap olmaz. Fakat bazı durumlarda genetik faktörlerde hastalığın başlamasını ve ilerleme hızını etkilemektedir. Bu sebep ile en az yılda 1 kere diş hekimine gidip, muayene olmakta ve eğer bir hastalık varsa erken dönemde teşhis edilip, tedavi edilmesinde fayda vardır.

Periodontal Hastalıklar ve Diş Eti Bakımı

Periodontal tedavilerin başarısında hekim kadar, hastanın tedaviye aktif katılımı da çok önemlidir. Vücudumuzda en çok mikroorganizmayı içeren ağzın periodontal tedavi sonrasında bakımı bu noktada öne çıkmaktadır. Sadece günde iki kere dişleri fırçalamak yeterli olmazken bunun yanına hastaya uygun diş ipi, ara yüz fırçası gibi yardımcı araçların kullanılması tedavi sonrasında elde edilen sağlığın idamesinde çok önemlidir. Diş eti hastalıklarının teşhis ve tedavi edilip önlenmesi doğal dişlerin korunmasının yanı sıra, daha rahat çiğnemenin yapılabilmesi ve daha iyi bir sindirimin sağlanması gibi diğer faydaları da beraberinde getirir.

Sıkça Sorulan Sorular

Periodontal dokular nelerdir?

Periodonsiyum, dişi çevreleyen ve destekleyen dokular olan periodontal membran, alveol kemiği, sement tabakası ve diş etini kapsayan kısımdır.

Diş eti hastalığının nedeni nedir?

En önemli nedenlerinden biri bakteriyel diş plağıdır. Bu dişler üzerinde biriken hem yapışkan hem de renksiz bir film tabakasıdır. Günlük fırçalama ve diş ipliği kullanımı sayesinde diş plağı uzaklaştırılır ve sağlıklı bir ağız ve dişlere kavuşulur.

Periodontal operasyon nedir?

Tedavi ile iyileşmeyen veya yeni diş eti-kemik oluşumunun mümkün olduğu vakalarda uygulanan cerrahi işlemlere denir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi, aşık olma korkusu veya duygusallık korkusu olarak da bilinen bir sorundur. Derin ve anlamlı hisler beslemekten ve duygusal ilişkiler kurmaktan kaçınan kişilerin yaşadığı bir

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik inflamatuar hastalık, kadın üreme organlarının iltihaplanması anlamına gelmektedir. Pelvik enfeksiyonu, genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya diğer bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu enfeksiyonlar,

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣