Diş Eti Estetiği (Pembe Estetik)

Diş Eti Estetiği

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan bir işlemdir. Estetik bir gülüş elde etmek için dişlerle beraber diş etlerinin de düzenlenmesi, kişilerin kendilerine olan güvenini arttırmaktadır.

Diş Eti Estetiği(Pembe Estetik) Nedir?

Diş ve diş eti rahatsızlığı olan kişiler için bir tedavi yöntemidir. Oluşan asimetrik bozukluklar, çekilmeler, etlerinin farklı renk olması ve kapatması gibi sorunlar yaşayan kişiler için tedavi yöntemidir. Dişlere ve diş etlerine daha estetik bir görünüm kazandırmayı amaçlar. Bunun için en uygun teknik ve malzemeler kullanılmaktadır. Pembe estetik olarak da bilinen diş eti estetiği, daha sıkı ve pembe tonlu diş etleri elde edilmesini sağlamaktadır. pembe estetiğin tıbbi adı ise gingivoplasti dir. Gingivoplasti, diş eti çizgilerinin daha düzenli ve simetrik görünüm kazanmasını sağlamak amaçlı yapılan tıbbi bir yöntemdir.

Pembe Estetik Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Pembe estetik de farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Hangi tedavi yöntemlerinin kullanılacağına kişinin hedefleri, ağız yapısı ve sağlığına ve diş hekiminin becerilerine bağlı olarak değişmektedir.

Diş Eti Pembeleştirme (diş eti peelingi)

 Bu işlem genellikle diş etlerinin doğal pembe rengine daha yakın bir rengine kavuşturulması hedeflenmektedir. Çoğunlukla sigara kullanan ve ya esmer bireylerin diş etlerindeki lekelenmeleri gidermek için tercih edilen bir işlemdir.

Diş Eti Şekillendirme (gingivoplasti)

Diş eti çizgilerinin daha düzenli ve simetrik görünmesini sağlayan bir operasyondur.

Gingivektomi Operasyonu

Diş eti gereğinden fazla uzun olan kişilerde, diş etrafındaki etlerin alınması işlemidir. İşlem sonunda dişler daha sağlıklı ve estetik bir görünüm kazanmış olurlar.

Kuron Boyu Uzatma Operasyonu

Gülümsediği zaman diş etleri olması gerekenden daha fazla görünen bireylerin, diş etrafında etlerin ve bir miktar kemiğin alınması işlemidir.

Ortodonti Tedavileri

Şeffaf plak ve diş teli gibi çeşitli malzemelerin kullanılmasıyla yapılan tedavilere ortodonti tedavileri denilmektedir.

Diş Eti Hastalıkları Nelerdir?

Diş eti hastalıkları, diş etlerini doğrudan etkileyen çeşitli sağlık sorunlarını içermektedir. Bazı yaygın diş eti hastalıkları şu şekildedir.

  • Diş Eti İltihabı(gingivitis): Diş eti iltihaplanması genellikle plak birikimi ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Diş etlerinde şişlik, kızarıklık ve kanama gibi belirtilerle ortaya çıkar.
  • Periodontitis: Diş eti iltihabı tedavi edilmediği takdirde peridontitise dönüşebilmektedir. Böyle bir durumda diş etleri çekilmektedir ve çene kemiği kaybı meydana gelmektedir.
  • Diş Eti Çekilmesi: Diş eti çizgisinin geri çekilmesi, diş köklerinin açığa çıkmasına neden olmaktadır. Diş eti çekilmesinin bir kaç nedeni olabilmektedir, ancak bunlardan en yaygını peridontal hastalıklardır.
  • Abseler: Diş eti cephelerinde bakterilerin birikmesi ve enfeksiyon oluşumu, ağız içinde apselerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle ağız sağlığına özen gösterilmelidir.
  • Diş Eti Kanseri: Ne kadar nadir görülen bir durum olsa da diş eti kanseri, çok ciddi bir problemidir. Ağızda ve ya diş etlerinde anormal hücre büyümesi analmına gelmektedir. İyi bir ağız hijyeni uygulamak ve düzenli diş kontrollerini yaptırmak, bu tür hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilmektedir.

Diş Eti Estetiği Nasıl Yapılır?

Pembe estetik de öncelikle hastaya en uygun tedavi yöntemine karar verilmelidir. Diş eti estetiği kişinin yaşamış olduğu problemlere göre değişmektedir. Uzman doktor kişinin ağız yapısına ve problemine uygun bir tedavi yöntemi uygular. Gigivektomi, gingivoplasti, kron boyu uzatma gibi tedaviler mevcuttur.

Gingivoplasti Nasıl Yapılır?

Ağız sağlığını iyileştirmek ve güçlendirmek için uygulanan bir diş eti estetiği tedavi yöntemidir. Gereğinden fazla olan diş eti dokusu yeniden şekillendirilmektedir. Bunun öncesinde uzman hekimle konuşularak tedaviyi netleştirmek gerekmektedir. Tedavi için uygun olup olmadığınız belirlendikten sonra randevu tarihi verilmektedir. Operasyona hazırlıklı bir şekilde randevu tarihinde klinikte olanız gerekmektedir. İşlem sırasında rahatsızlık duymamanız için lokal anestezi uygulanmaktadır. Uzman hekim özel aletler kullanarak diş eti dokusunu kaldırır. Sonrasında lazer yardımı ile daha iyi bir görünüm sağlamak için lazer çizgisini oluşturur.

Kuron Boyu Uzatma Nasıl Yapılır?

Kuron boyu uzatma işlemi, Diş eti yapısını kısaltarak dişlerin daha uzun ve sağlıklı görünmesini sağlayan bir tedavi yöntemidir. Özellikle üst çene dişlerinde bu işlem sıklıkla uygulanmaktadır. Bu tedavi için uygun aday olduğunuz belirlendikten sonra randevu tarihi verilmektedir. Verilen tarihte klinikte olmanız gerekir. İşlem sırasında hastaya tedaviye uygun olarak lokal anestezi verilmektedir. Anestezi etkisini gösterdikten sonra diş eti kaldırılır ve lazer yardımı ile diş eti dokusu çıkarılır. İşlem bittikten sonra diş eti dokusunun sabitlenmesi için doktor diş etine dikiş atabilmektedir. Bu işlemler için deneyimle bir diş hekimine olunmalıdır.

Lip Repositioning Nasıl Yapılır?

Lip Repositioning dudağın tekrardan konumlandırılması anlamına gelmektedir. Bu tedavi yöntemi gülümsediğinizde daha iyi ve sağlıklı bir görünüm elde etmenizi amaçlamaktadır. İlk olarak tedaviye uygun olup olmadığının kontrol edilmesidir. Tedaviye uygunluğunuz doğrultusunda bir tedavi planı oluşturulmaktadır. İşlemden önce bölgeye lokal anestezi uygulanmaktadır. Dudağı diş etinden ayırabilmek için küçük bir kesi atılır ve dudak istenilen konuma getirilir.

Gummy Smile Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Gummy simile tedavisi, diş eti estetiği tedavisinde en yaygın olan yöntemlerden biridir. Diş etinin gereğinden fazla olan diş eti çizgilerini düzeltmek amacı güden bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem sayesinde diş boyları daha uzun gözükür ve diş eti simetrik hale getirilmektedir. Bir takım kontroller sonunda tedavi tarihi belirlenmektedir. Tedaviden önce bölgeye anestezi uygulanmaktadır böylelikle işlem sırasında herhangi bir rahatsızlık hissedilmemektedir. Sonrasında uzman bir hekim tarafından yeni bir diş eti çizgisi oluşturulmaktadır.

Gingivektomi Nasıl Yapılmaktadır?

Pembe estetik tedavi yöntemleri arasında peridontal cerrahi gerektiren tek tedavi yöntemidir. Gingivektomi tedavisi, hastalıklı diş dokusunu çıkararak yeniden şekillendirilmektedir. Bu işlem deneyimli bir hekim tarafından uygulanmalıdır. Tedavi öncesinde lokal anestezi uygulanır. Sonrasında uygun teknik ve ekipmanlar kullanılarak diş eti dokusu çıkarılmaktadır ve yeniden şekillendirilmektedir. Diş etinin sabitlenmesi için dikiş atılması gerekmektedir.

Diş Eti Estetiği Uygulama Sonrası Ne Yapılmalıdır?

Pembe estetik sonrası oluşan kanamanın durması ve yaraların iyileşmesi için ağız suyla çalkalanmamalıdır. Sigara kullanılmamalıdır. Ağız ve diş sağlığına çok dikkat edilmelidir. Diş eti estetiği sonrasında beslenmeye de dikkat edilmelidir. sulu yiyecekler özellikle ılık gıdalar tercih edilmelidir. Çorba ve ya püre tarzı yiyecekler tercih edilebilmektedir. Diş eti hastalıkları, sorunları günlük yaşamı oldukça olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu rahatsızlıklardan olabildiğince korunmak için ağız ve diş sağlığına dikkat etmek gerekmektedir.

Diş Eti Estetiği Fiyatları

Diş eti estetiği hakkında kesin bir fiyat söylemek mümkün değildir. Bunlar kişinin diş ve diş eti yapısı, diş hekiminin deneyimi, uygulanacak tedavi yöntemleri ve ödeme seçenekleri gibi pembe estetik fiyatlarını etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Pembe estetiğinde yapılacak olan işlem sayısına göre fiyat artışı da görülebilmektedir. Eğer sizde diş eti görünümünüzden memnun değilseniz ve daha sağlıklı bir görünüme sahip olmak istiyorsanız. Sayfamızdaki iletişim bilgileri kısmından bize ulaşarak randevu oluşturabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Diş Eti Estetiği Zararlı Mı?

Diş eti estetiği işlemi uzman bir hekim tarafından yapıldığı takdirde güvenli bir işlemdir.

Pembe Estetik İyileşme Süreci Ne Kadardır?

Pembe estetik sonrasında iyileşme süreci uygulanan tedaviye göre değişmektedir. Kişinin sağlık durumu ve ya diş hekiminin kullandığı tekniklere göre de değişim gösterebilmektedir.

Diş Eti Kesimi Ömrü Ne Kadar Sürer?

İşlem sonrasında ağız bakımına dikkat edildiği, iyi bir bakım yapıldığı takdirde diş eti estetiğinin ömrünü arttırmaktadır.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣