Doğum Sonrası Emzirme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

doğum sonrası emzirme

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Emzirmek, bir anne için hayatı boyunca yaşayacağı en doğal süreçtir. Öte yandan, bu doğal ve mucizevi süreç, her anne için kolay geçemeyebilir. Emzirme, binlerce yıldır var olan bir zorunluluk olsa da, her anne bebeğini ilk kez kucağına aldığında ve doğum sonrası ilk emzirme anını yaşadığında, biraz da olsa zorlanabilmektedir. Avicenna Ataşehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Kevser Beşbenli, doğum sonrası emzirme hakkında bilgiler verdi.

Doğum Sonrası İlk Emzirme

Doğum sonrası ilk emzirme için yapılması gereken ilk iş, en doğru pozisyonu almaktadır. Bunun için öncelikle rahat ve size uygun bir koltuğa, kanepeye ya da yatağa oturmak gerekir. Sonrasında ayakları yukarı kaldırarak pozisyon almak da yararlı olacaktır. Bu noktada annelerin, rahat ve sakin olması büyük önem taşımaktadır. Bebeğe göğüs ucunu verme esnasında anneler, parmaklarını kullanarak kendi göğüslerini destekleyebilirler. Fakat annenin parmaklarının, bebeğin göğüs ucunu emmesine engel olmamasına dikkat edilmesi gerekir.

[/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row]

Hareketli Bebek ve Doğum Sonrası Emzirme

Anneler, doğum sonrasında bebeklerinin çok hareketli ve enerjik olduğunu fark edebilir. Böyle bebekler kafalarını sürekli oynatabilirler. Annenin nazikçe bebeği, göğüs ucuna doğru yönlendirmesi gerekmektedir. Ağzını açmayan bebekler için ise en kritik hareket, göğüs ucunu bebeğin ağzına yaklaştırıp – uzaklaştırmaktır. Bebek halen ağzını açmıyor ise, alt dudak ve dilin göğüs ucuna değdiğinden emin olmak gerekir. Eğer bebek göğüs ucunu tutmuş ise, bu andan itibaren bebeği hafifçe ama sağlam bir şekilde göğüs ucuna doğru tutmak gerekir. Zira, bebeğin göğüs ucunu ve arkasındaki alanı tümüyle emebilmesi çok önemlidir. Göğüs değiştirmek istendiği zaman ise, bebeğin ağzını göğüs ucundan çekerken ağzına parmak verilir ve hemen diğer göğüs ucuna götürülür. Bu şekilde küçük inceliklerle hareketli bebek ve doğum sonrası emzirme süreci atlatılabilir.

Sezaryen Doğumdan Sonra Süt Ne Zaman Gelir?

Sezaryen doğum yapan annelerin en merak ettikleri soru, sütlerinin ne zaman geleceği üzerinedir. Doğum sonrası süt gelmesi için, doğum sonrası süt yapan yiyecekler ile aranın sıkı tutulması bir nebze de olsa önemlidir. Öte yandan, ağrısız doğum sonrasında süt gelmese bile emzirmek çok önemlidir. Özellikle sezaryen sonrası süt gelmemesi durumunda mutlaka emzirmeye devam edilmelidir. Anne sütü sezaryen doğumdan 6 saat sonra ağız sütü (kolostrum) olarak gelmektedir. Devamında ise, problem yaşayan annelerin en geç 2 gün içerisinde sütü akıcı hale gelecektir. Bu süreçte bebeğin emmesi, annenin süt kanallarını açacağı için, emzirmeye devam edilmelidir. Yine de süt gelmiyorsa, bebeğin özel mamalarla geçici olarak beslenmesi sağlanmalıdır. Annelerin bu süreçte kendisini motive etmesi ve bebeğini besleyeceği sütünün geleceğini düşünmesi gerekmektedir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣