Göz sulanması nedeni yaşayan kadın

14 Göz Sulanması Nedeni

Avicenna Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü uzman doktorları, her insanın hayatı boyunca en az bir kez yaşayabileceği göz sulanması problemlerinin detaylarını paylaştı.

Göz Sulanması Nedir?

Gözlerdeki temizliğin sağlanması, toz ve bunun gibi yabancı cisimlerin atılması ve yağ oranının muhafaza edilmesi için vücut tarafından daimi olarak gözyaşı üretilmektedir. Normal koşullarda üretilen gözyaşı gözün olması gerekli olan nem seviyesini korumasını sağlar ve damlamaya neden olmaz. Fakat çeşitli nedenlere bağlı şekilde gözyaşı üretimi arttığında ya da gözyaşının gözlerden drenajı etkilendiğinde göz sulanması sorunu ortaya çıkabilir. Halk arasında bir hayli yaygın şekilde görülen göz sulanması genelde ciddiye alınmamasına karşın bazı göz hastalıkların ya da alerjilerin habercisi olabilmektedir. Gün içerisinde ağlama ya da acı hissetme gibi bir etkene bağlı olmaksızın daimi olarak gözlerden yaş gelmesi sorunu yaşamakta olan fertlerin muhakkak sağlık kuruluşlarına başvurarak detaylı bir göz muayenesinden geçmesi gerekiyor. Sulanmaya sebep olan sorunlar belirlendikten sonra çoğu durumda basit tedaviler yardımı ile bu sorun bütünüyle ortadan kaldırılabilmektedir.

Göz Sulanması Nedenleri Nelerdir?

Gözyaşı, vücutta göz sağlığına çok önemli işlevlerin yerine getirilmesini sağlamayı başaran bir salgı türüdür. Gözyaşı bezlerince üretilen ve salınan bu sıvı, gözleri enfeksiyonlara karşı savunurken, göz kurumasını, dışarıdan gelen cisimlerin gözde kalmasını ve göz tabakalarının sağlıklı olmasını sağlar. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin de bir parçası olan gözyaşı salgısı üst göz kapaklarının derisinin altında bulunan bezler tarafından yapılır. İçerisinde tuz ve su bulunan gözyaşı, göz kırpmalarına bağlı olarak gözün tümünü ıslatır. Gözde bulunan diğer bezler ise gözyaşının çok hızlı buharlaşmasını önleyen ve gözün kendisine has kaygan yapısının elde edilmesini sağlamayı başaran yağlar üretir. Gözyaşı kanalları yardımı ile boşaltılan gözyaşı buharlaşarak kaybolur. Fakat, bir süre daha gözyaşı üretimi devam eder. Herhangi bir nedene bağlı şekilde gözyaşı üretiminin çoğalması durumunda göz sulanması sorunu ortaya çıkar. Göz sulanması sorunu genelde herhangi bir tedavi gerektirmez ve kısa bir zaman içerisinde kendi kendine çözülür. Ancak bu durum zaman içinde iyileşmeyerek kronik bir hal alırsa bir göz hastalığı söz konusu olabilir ve tıbbi destek alınmalıdır. Zahmetli tedavi süreçleri gerektirmeyen bu problemde bir uzmandan destek alındığı takdirde tedavi başarısı da bir hayli yüksektir.

Göz Sulanmasının 14 Nedeni

Bireylerin kendilerini duygusal hissettikleri zamanlarda, aşırı gülündüğünde, öksürüldüğünde, hapşırıldığında, esneme esnasında ve yoğun bir tat alındığı durumlarda gözlerin sulanması normal ve geçicidir. Fakat bu gibi nedenlerin yokluğunda gözden yaş gelmesi, göz sulanması sorunu manasına gelir. Göz sulanmasının en yaygın görülen sebebi göz kuruluğudur. Göz kuruluğunda gözde olması gereken seviyede su, tuz ve yağ olmadığından dolayı ya da bunlar bir denge içerisinde olmadığından devamlı gözyaşı üretilmesi gerekebilir ve bu da sulanmayı birlikte getirmektedir. Bunun haricinde göz sulanmasının en yaygın nedenleri arasında şunlar yer alır:

 1. Gözyaşı kanallarındaki tıkanıklıklar
 2. Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri
 3. Kemoterapi ve radyasyon içeren kanser tedavileri
 4. Gözlerdeki çizilme ve yaralanmalar
 5. Göz kapağının içe ya da dışa dönük olması
 6. Soğuk algınlığı ve sinüzit
 7. Göz yorgunluğu
 8. Tozlu, kirli, rüzgarlı, çok soğuk ya da çok güneşli ortamda bulunmak
 9. Duman ve parlak ışık gibi çevresel faktörler
 10. Konjonktivit
 11. Alerjiler
 12. Gözün içerisine yabancı cisim gelmesi, kimyasal maddelerin ya da gözlerde yaşarmaya sebebiyet verebilecek olan gazların gözle temasta bulunması
 13. Göz kapağı iltihabı
 14. Göze kirpik batması

 

Sıkça Sorulan Sorular

Göz sulanması neye işarettir?

Alerji, soğuk algınlığı, yorgunluk ve enfeksiyonlar gibi daha birçok belirtiye işarettir.

Göz yaşarması hangi vitamin eksikliğinden kaynaklanır?

B12 vitamini eksikliğinin, göz yaşarmasına neden olma payı oldukça yüksektir.

Göz sulanması nasıl geçer?

Doktor tarafından uygulanan ilk tedavi seçenekleri arasında sıcak kompres yer alır.

 

Avicenna Hastanesi Göz Hastalıkları Doktorları

Leave a Reply

Your email address will not be published.