Doğurganlık yaşı

Doğurganlık Yaşı: Gebelik İçin İdeal Yaş

Kadınlarda doğurganlık yaşı, 21 ve 30 yaş arasındadır ve bu yaş aralığı doğurganlıkların en yüksek olduğu dönemdir. Bundan dolayı daha rahat bir şekilde hamile kalınır. Ancak 35 yaşından sonra hamile kalabilme şansı, yumurta olgunlaşma sürecinin bozulmasından dolayı azalmaktadır. 40 yaşından sonra da bu azalma oranı daha da belirginleşir. 20 ile 30 yaş aralığında olan bir anne adayı, 30 ile 34 yaş aralığında hamile kalamama sorunu yaşayabilir. Bu oran 35 ile 40 yaş arasında her 5 kadından birinin hamile kalamama sorunu olur. Peki doğurganlık yaşı kaçtır? Doğurganlık kaç yaşında biter? gibi soruların yanıtını Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazıdan öğrenebilirsiniz.

Doğurganlık Yaşı Kaçtır?

Kadınlar adet dönemlerine başladıklarında ergenlik döneminden menopoza girene kadar hamile kalabilir ve çocuk sahibi olabilirler. Ortalama bir kadının doğurganlık yaşı 12 ile 51 yaş arasındadır. Tabii ki yaş ilerledikçe doğurganlık azalır ve gebe kalmak zorlaşır. Ve bu şekilde hamilelik komplikasyonları için daha büyük riskler meydana gelebilir. Uzmanlar, hamile kalmak için en uygun yaşın 20’li yaşların sonu ile 30’lu yaşların başı arasında olduğunu söyler. Bu yaş aralığı hem kadın hem de çocuk için en iyi sonuç ile ilişkilendirilir. Öte yandan hamile kalma kararını etkileyen faktörlerden biri yaştır.

20’li Yaşlar

20’li yaşlar, kadınlar için en doğurgan zamanlardır ve hamile kalmak için en iyi dönemdir. En yüksek sayıda kaliteli yumurtalara sahip olunmasının yanı sıra, hamilelik riskinin de en düşük olduğu zamanlardır.

30’lu Yaşlar

Doğurganlık, 32 yaş civarında kademeli olarak azalır ve 35 yaşından sonra bu düşüş daha da hızlanır. Kadınlardaki yumurta sayısı zaman geçtikçe yavaş yavaş azalmaya başlar. Bu yumurtalar başlarda 2 milyona yakınken, 37 yaşında ise 25 bine kadar düşer. Öte yandan 35 yaşına kadar 3 aylık denemeden sonra hamile kalma olasılığı yaklaşık %12’dir. 35 yaşından sonra ise, düşük yapma ve genetik anormallikler riski artmaya başlar. Hamilelikte ya da doğum esnasında daha çok komplikasyon ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden hem ek tarama hem de testler önerilir.

40’lı Yaşlar

Bir kadının 40’lı yaşlarında hamile kalma olasılığı azalmaktadır. Örneğin; 40 yaşında, 3 aylık denemeden sonra hamile kalma olasılığı %7’dir. Çünkü zamanla yumurtaların miktarı ve kalitesi düşmeye başlar ve daha yaşlı yumurtalarda daha çok kromozom problemi yaşanır. Ancak 40 yaşında doğurganlık her zaman kötü sonuçlar vermez. 40’lı yaşlarındaki kadınların çoğu, sağlıklı bir hamilelik geçirebilir ve bebek sahibi olabilir. Tabii ki bu süreçte riskler büyük ölçüde artar. Bu riskler;

 • Sezeryan ameliyatı
 • Erken doğum
 • Düşük doğum ağırlığı
 • Ölü doğum
 • Doğum kusurları

40 yaşından sonra doğurganlık için doktor olası yan etkileri araştırmak adına ekstra testler ve gözlemeler yapmaktadır. Genellikle 40 yaşından sonra hamile kalma olasılığı, düzenli cinsel ilişkiye ve sağlık sorunlarının olmamasına rağmen düşüktür. İdeal gebelik yaşı için anne adayının yaşının çok fazla geçmemesi daha faydalı ve sağlıklıdır. Hamile kalmak kolay gibi görünür ancak belli yaşlar göz önünde bulundurmalı.

Yaş Doğurganlığı Nasıl Etkiler?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kadınlar sahip olabilecekleri tüm yumurtalar ile doğarlar. Yaklaşık 2 milyon olan bu yumurtalar, yıllar geçtikçe yavaş yavaş azalmaya başlar. 37 yaşa kadar 25 bin, 51 yaşa gelindiğinde ise geriye sadece bin yumurta kalır. Çünkü yaşlandıkça yumurtaların kalitesi düşer.

Aynı zamanda doğurganlığı olumsuz etkileyecek koşullarda ortaya çıkabilir. 32 yaş civarında azalmaya başlayan doğurganlık, 35 ve 37 yaş aralığında daha da hızlı azalmaya başlar. Kısacası yaşlandıkça hamile kalma şansı azalır. 3 aylık denemeden sonra hamile kalma olasılığı, 25 yaşında %18, 30 yaşında %16, 35 yaşında %12 ve 40 yaşında %7’dir. Sigara içmek, radyasyon ve kemoterapi gibi kanser tedavileri dahil olmak üzere diğer faktörler hamile kalma şansını azaltır.

Doğurganlık Hangi Yaşta, Hangi Oranda Azalır?

 • Kadınlarda yumurta sayısı azaldığı için 30 – 33 yaşlarında doğurganlık oranı düşer.
 • Yumurta sayısı, 35 – 38 yaşlarında daha da hızlı bir şekilde azalır.
 • 30 yaşındaki bir kadının, her ay gebe kalma olasılığı %20’dir.
 • 38 yaşında canlı doğum oranı %50 azalır. 40 yaşında ise bu oran %75’e çıkar.

Küçük Yaşta Çocuk Sahibi Olmanın Faydaları

Genç yaşta anne olmak, bebeğin sağlığı için çok daha faydalıdır. 20’li yaşların sonlarında ya da 30’lu yaşların başında hamile kalma şansı artar ve bu süreçte hamile kalmak, hamile komplikasyonu yaşama riskini de azaltır.

35 Yaşında Hamile Kalmanın Riskleri

 • Gestasyonel diyabet
 • Yüksek kan basıncı
 • Düşük
 • Erken doğum
 • Preeklampsi
 • Plasenta
 • Ölü doğum
 • Sezaryen doğum ihtiyacı
 • Doğumdan sonra ağır kanama
 • Bebek düşük doğum ağırlığı
 • Down sendromu gibi kromozoma anormallikler

Yaş İlerledikçe Neler Olur?

 • Yumurta sayısı ve kalitesi azalır.
 • Yumurtalık kalitesinde azalma olduğu için gebelik şansı azalır ve düşük riski artar.
 • Rahmin embriyo tutma yeteneği azalır.
 • Rahimde myom gibi yapısal sorunlar ortaya çıkar ve rahme giden kan akımı azalır.
 • Hipertansiyon ve diyabet gibi hastalıklar gebelik riskini artırır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

46 yaşında normal yolla hamile kalınır mı?

Kadınlarda yaş faktörü hamile kalmayı etkileyen önemli unsurlardan biridir. En doğurgan çağ 22 – 30 yaşlar arasındayken, 35 yaşından sonra hamile kalma olasılığı düşer. Özellikle 40 yaşından sonra oldukça zorlaşır. Teorik olarak 45’inden sonra pek mümkün olmayabilir.

45 yaşında hamile kalma olasılığı nedir?

40 yaşında hamile kalma olasılığı hala vardır ancak aynı durum 45 yaş için geçerli değildir. Çünkü 20 yaşındaki bir kadının hamile kalma şansı %25 iken, bu oran 35 yaşında %9, 40 yaşında %6 ve 45 yaşında ise neredeyse 0’a yakındır.

Yumurtlama kaç yaşına kadar sürer?

Kadının doğurganlığı 35 yaşına kadar devam eder ve sonra azalmaya başlar. Hatta 43 – 44’lü yaşlar aralığında sona erer diyebiliriz.

Kaç yaşından sonra gebelik riskli?

35 yaşından sonraki gebelikler, ileri anne yaşı olarak adlandırılır. Bu yaştan ve 40 yaştan sonraki gebelikler ise riskli gebelik olarak bilinir.

40 yaş sonrası doğurganlık nasıl artırılır?

40 yaşından sonra doğurganlığı artırmak için, hem karaciğeriniz hem de böbreğiniz sağlıklı olmalı. Sigara ve alkol tüketmemeli, kafeinden uzak durmalısınız. Ayrıca bazı reçeteli ilaçlar da doğurganlığa engel olabilir.

 

Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.