Doğal ve sağlıklı burun estetiği

Doğal ve Sağlıklı Burun Estetiği: Neden Önemli?

Burun estetiği (rinoplasti), son yılların en çok yapılan estetik operasyonlarından biridir. Artan ameliyat sayısıyla beraber estetik operasyonlarda doğal ve sağlıklı burun estetiği talebi artmakta, natürel görünüm yakalamak önem kazanmaktadır. Doğal burun estetiği öncesi bilmeniz gerekenler, nurun ameliyatı sonrası nefes alma ve daha fazlasını içeriğimizde keşfedebilirsiniz.

 • Doğal Burun Estetiği Nedir?
 • Doğal ve Sağlıklı Burun Estetiği Unsurları Nelerdir?
 • Doğal Burun Estetiğine Ulaşmanın İpuçları
 • Sağlıklı Burun Estetiği İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğal Burun Estetiği Nedir?

Doğal ve sağlıklı burun estetiği, burundaki sağlık sorunlarını giderirken bir andan normal anatomisi dışına çıkmayarak görüntüyü iyi hale getiren operasyonlardır. Estetikle tamamen değişen burnumuzun dış görünüşü kadar, doğal ve sağlıklı estetik çerçevesinde olması da önemlidir. Burnu yeniden şekillendiren ameliyatlarda en önemli unsur nefes almayı iyileştirmek ve doğal görüntüyü sağlamak olacaktır. Bu hususlara dikkat ederek doğal ve sağlıklı buruna sahip olmak için gerekli olanları yazı içeriğimizde inceleyebilirsiniz.

Doğal ve Sağlıklı Burun Estetiği Unsurları Nelerdir?

Rinoplasti ameliyatı olmaya karar verdiğinizde, burnunuzu eski halinden daha iyi hale dönüştürebilmek adına bir estetik cerrahi uzmanına gözükmeniz gerekir. Sağlıklı bir rinoplasti ameliyatının en önemli belirtisi, ameliyat sonrasında nefes alma yetinizin daha iyi gelmesiyle anlaşılabilir. Bunun dışında da sağlıklı ve doğal rinoplasti unsurları arasında;

Hassas ve İzsiz Kesiler Yapmak

Burun estetiği doğal ameliyatı olurken açık rinoplasti ameliyatı ve kapalı rinoplasti ameliyatı olarak iki seçenek bulunuyor. Açık rinoplasti işleminde dıştan oluşan yara izleri daha belirgin olurken, kapalı rinoplastide işlemler deri altından, burun içerisinden tamamlanıyor. Doğal rinoplasti ameliyatı yaptırmak istediğinizde, kapalı cerrahi yöntemi seçerek, izsiz rinoplasti işlemine sahip olabilirsiniz.

Sağlıklı Nefes Alabilme

Doğal ve sağlıklı burun estetiği unsurları arasındaki en önemli nokta, nefes almanın daha kolay hale gelmesidir. Septum deviasyonu yani burun eğriliği sorunu olan hastalarda, iki burun deliğinden de eşit ve tam nefes alabilme durumu oluşturması oldukça önemlidir. Burnun doğal görünümü kadar burun ameliyat sonrası sağlıklı işlevine devam edebilmesi, başarılı bir burun estetiğinin sonucudur.

Burun Estetiği Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Doğal Burun Estetiğine Ulaşmanın İpuçları

Doğal rinoplasti teknikleri, burun görünümünü iyileştirirken eski halinden çok uzaklaştırmadan sağlığı ve iyi görünümü sağlamayı amaçlar. Bunun dışında doğal ve sağlıklı estetik ipuçları arasında;

 • Anatomik pozisyonun korunması

Rinoplasti ameliyatlarında, hasta isteğine göre bazen burun görüntüsünde normalin çok dışına çıkılabilir. Keskin vbe aşırı kalkık burunlar, doğal rinoplasti tekniğine uymamaktadır. Doğal burun estetiği için burun ucuyla oynamanın en aza indirilmesi ve normal anatomik pozisyonun korunması önemlidir. İşlem esnasında asimetriler giderilip, burun ameliyatı sonrası nefes alma sağlanmaktadır.

 • Burun deliğinin çok gözükmesini engelleme

Burun ucuyla fazla oynanması ve havaya kalkması durumunda sağlıklı burun estetiği görünümünden uzaklaşılır. Aşırı burun deliği gösterilmesi, zarif bir görüntü yakalanmasını engelleyecektir.

 • Yara izlerini önlemek

Doğal rinoplasti unsurları arasında yara izlerinin belirgin şekilde gözükmemesi unsuru yer alıyor. Cilt üzerinde yapılan kesiler zamanla iyileşse de izi kaldığı için kapalı rinoplasti işlemi tercih edilebilir.

Bahsettiğimiz ipuçları sayesinde, estetik cerrahıyla görüşerek doğal ve sağlıklı burun estetiği sonuçları alabilirsiniz. Burun ameliyatı sonrası nefes alma sorunu yaşamadan sağlıklı bir operasyon geçirmek için ameliyat önce yapılması ve yapılmaması gerekenleri incelemeyi unutmamalısınız.

Sağlıklı Burun Estetiği İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun estetiği sonrası nefes sorunu yaşamamak ve henüz iyileşmemiş dikişlere zarar gelmemesi adına dikkat edilmesi gerekenler vardır. Bunlar arasında;

Ameliyattan bir ay önce;

 • Alkol ve sigara içmemeye özen gösterin
 • Güneşte fazla kalmamaya dikkat edin
 • Doktorunuza sormadan yeni ilaç almayın
 • Kahve alımınızı sınırlandırın

Ameliyattan sonra;

 • Burun alçınızla fazla oynamayın
 • Diş fırçalarken, yemek yerken burnunuza çarpmamaya dikkat edin
 • Sert nefes alıp vermeyin
 • Dinlenmenize özen gösterin

Bu hususlara dikkat ederek, normal aktivitelerinize yavaş yavaş dönebilirsiniz. Yeni burnunuza alışana kadar onu hasarlardan korumanız oldukça önemlidir. Burun ameliyatı sonrası nefes alma sorunu yaşarsanız, doktorunuzla görüşmeniz ve yaşanan sorunlardan haberdar etmeniz oldukça önemlidir.

Aynı zamanda burun ameliyatına dair tüm soruların cevabını ’’Burun Estetiği (Rinoplasti Ameliyatı)’’ yazımızdan inceleyebilirsiniz. Doğal ve sağlıklı burun ameliyatı için Avicenna Hastanesi Estetik ve Plastik Cerrahi uzmanlarımıza randevu alıp,muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Doğal burun estetiği nasıl olmalıdır?

Doğal burun estetiği, burun ucuyla çok oynanmadan, fazla kalkık ve kavisten uzak natural görünümün korunduğu estetik modelidir.

Burun estetiğinde ölüm riski var mı?

Her ameliyatta ölüm riski bulunabilir ancak genel anestezi altında yapılan burun estetiklerinde ölüm oranları yok denecek kadar azdır. Tehlike oluşturabilecek durumlar ameliyat öncesinde kontrol edilmektedir.

Burun estetiğinde revizyon ameliyatı nedir?

Revizyon işlemi, daha önceden yapılan burun estetiğindeki sağlık veya görüntü bozukluklarını düzeltmek için tekrardan estetik operasyon yapılmasıdır.

 

Avicenna Hastanesi Estetik ve Plastik Cerrahi Uzman Doktorlarımız


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.