Donör Bölge Nedir?

donör bölge örneği

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Avicenna Saç Ekimi Merkezi uzmanları, saç ekiminde donör bölge hakkında bilgiler verdiler ve saç ekimi sonrası bölgenin iyileşmesi için çeşitli ipuçları paylaştılar.

Saç Ekiminde Donör Bölge

Saç ekiminde her ne kadar vücut kılları donör olarak kullanılabiliyor olsa da, buna mecbur kalınmadıkça tercih edilmemektedir. İki kulak arası ense bölümü, tüm dünyada donör bölge olarak kabul edilmektedir. Çünkü ense, en iyi sonuç veren donör bölge olarak kabul edilir. Ensesinde yeterince kıl kökü bulunmadığını düşünen insanlar, “Vücut kılından saç ekimi yapılır mı?” sorusunu sorarlar. Bu sorunun yanıtı kişiden kişiye değişiklik gösterebildiği için, kesin ve net bir yanıt vermek mümkün değildir. Saç ekimi kişiden kişiye farklılıklar gösteren özel bir süreçtir. Eğer vücut kılları yeteri kadar greft verebilecekse ve ense bölgesindeki kıllar yetersiz ise, saç ekimi yapmak mümkündür. Fakat vücut kılları da yetersiz ise, başarılı bir sonuç elde etmek pek mümkün değildir.

Saç Ekimi Donör Bölge Yetersizliği

Saç ekimi için vücut kıllarına tam olarak güvenilememesi, donör bölge yoğunluğunu gündeme getirmektedir. Saç ekimi yaptırmaya gidenler, saçlarının döküldüğü bölgeye oldukça yoğun bir ekim isterler. Hasta, hem doğal, hem de yoğun bir saç görüntüsü ister. Bu aşamada sıra saç analizine gelir. Saç ekimi planının yapılmasından önce hastaya, donör bölgesinin yoğunluğunun yeterli olup olmadığı söylenmelidir. Burada hastaya karşı dürüst olmak, sonradan yaşanacak hayal kırıklıklarının önüne geçer. Bu aşamada donör bölgesi için alınabilecek en uygun greft sayısı belirlenir ve saç ektirecek kişiye bu durum bildirilir. Saç analizi esnasında uzmanlar, donör bölgedeki kık köklerini, saç sıklığını ve yapısını iyice analiz ederler. Bu sayede donör bölge yetersizliği olup olmadığı ortaya çıkar.

Ücretsiz Saç Ekimi Muayenesi İçin Tıklayınız

Saç Ekimi Sonrası Donör Bölgenin İyileşmesi

Saç ekimi işleminden sonra ense bölgesi bandajlanmaktadır. Genel olarak üç gün boyunca bandajların çıkarılmaması ve bölgenin yıkanmaması istenmektedir. Bandajların çıkarılmasıyla birlikte minik kanamalar görülebilir. İlk yıkamanın ardından bu bölge yeniden pansumanlanır ama bu sefer bandaj takılmaz. Bu süreçte bölgede oluşabilecek kabuklanmalara karşı nemlendirici krem kullanılabilir. İyileşmenin daha hızlı ilerlemesi için tütün ürünlerinden ve alkolden uzak durmak gerekir. Öte yandan, bölgenin iyi korunması gerekir. Gece uykusunda istemsiz zarar vermelere ya da travmalara karşı tetikte olmak, iyileşmenin gecikmesinin önüne geçecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Saç ekimi ameliyatı öncesi sigara içmek tehlikeli mi?

Operasyon öncesinde sigara ve tütün ürünleri tüketmek tehlikelidir. Damarların sertleşmesi ve kanamanın artmasına neden olabilen sigara kullanımı nedeniyle ameliyat öncesi bırakmanız önerilir.

Saç ekimi öncesi sigara içmeye ne kadar süre ara verilmeli?

Saç ekimi operasyonu öncesinde en az 1 hafta öncesinde tütün kullanımını bırakmanız önerilir. Birkaç hafta öncesinden sigara kullanmayı bırakarak olası risklerin önüne geçebilirsiniz.

Paylaş:

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği(Pembe Estetik)

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan bir işlemdir. Estetik bir gülüş

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

Lazerle Vajina Daraltma

Lazerle Vajina Daraltma Kalıcı Mı?

Lazerle Vajina daraltma işlemi diğer adıyla vajina yenileme işlemi olarak da bilinmektedir. Bu işlem Vajinanın çeşitli nedenlerden dolayı genişlemesi sonucunda uygulanan bir işlemdir. Vajinanın eski

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣