Donör Bölge Nedir?

Donör Bölge Nedir?

Avicenna Saç Ekimi Merkezi uzmanları, saç ekiminde donör bölge hakkında bilgiler verdiler ve saç ekimi sonrası donör bölgenin iyileşmesi için çeşitli ipuçları paylaştılar.

Saç Ekiminde Donör Bölge

Saç ekiminde her ne kadar vücut kılları donör olarak kullanılabiliyor olsa da, buna mecbur kalınmadıkça tercih edilmemektedir. İki kulak arası ense bölümü, tüm dünyada donör bölge olarak kabul edilmektedir. Çünkü ense, en iyi sonuç veren donör bölge olarak kabul edilir.

Ensesinde yeterince kıl kökü bulunmadığını düşünen insanlar, “Vücut kılından saç ekimi yapılır mı?” sorusunu sorarlar. Bu sorunun yanıtı kişiden kişiye değişiklik gösterebildiği için, kesin ve net bir yanıt vermek mümkün değildir. Saç ekimi kişiden kişiye farklılıklar gösteren özel bir süreçtir. Eğer vücut kılları yeteri kadar greft verebilecekse ve ense bölgesindeki kıllar yetersiz ise, saç ekimi yapmak mümkündür. Fakat vücut kılları da yetersiz ise, başarılı bir sonuç elde etmek pek mümkün değildir.

Saç Ekimi Donör Bölge Yetersizliği

Saç ekimi için vücut kıllarına tam olarak güvenilememesi, donör bölge yoğunluğunu gündeme getirmektedir. Saç ekimi yaptırmaya gidenler, saçlarının döküldüğü bölgeye oldukça yoğun bir ekim isterler. Hasta, hem doğal, hem de yoğun bir saç görüntüsü ister.

Bu aşamada sıra saç analizine gelir. Saç ekimi planının yapılmasından önce hastaya, donör bölgesinin yoğunluğunun yeterli olup olmadığı söylenmelidir. Burada hastaya karşı dürüst olmak, sonradan yaşanacak hayal kırıklıklarının önüne geçer. Bu aşamada donör bölgesi için alınabilecek en uygun greft sayısı belirlenir ve saç ektirecek kişiye bu durum bildirilir. Saç analizi esnasında uzmanlar, donör bölgedeki kık köklerini, saç sıklığını ve yapısını iyice analiz ederler. Bu sayede donör bölge yetersizliği olup olmadığı ortaya çıkar.

 

Ücretsiz Saç Ekimi Muayenesi İçin Tıklayınız

 

Saç Ekimi Sonrası Donör Bölgenin İyileşmesi

Saç ekimi işleminden sonra ense bölgesi bandajlanmaktadır. Genel olarak üç gün boyunca bandajların çıkarılmaması ve bölgenin yıkanmaması istenmektedir. Bandajların çıkarılmasıyla birlikte minik kanamalar görülebilir. İlk yıkamanın ardından bu bölge yeniden pansumanlanır ama bu sefer bandaj takılmaz. Bu süreçte bölgede oluşabilecek kabuklanmalara karşı nemlendirici krem kullanılabilir. İyileşmenin daha hızlı ilerlemesi için tütün ürünlerinden ve alkolden uzak durmak gerekir. Öte yandan, bölgenin iyi korunması gerekir. Gece uykusunda istemsiz zarar vermelere ya da travmalara karşı tetikte olmak, iyileşmenin gecikmesinin önüne geçecektir.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.