Organik Saç Ekimi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

organik saç ekimi yapılan erkek

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Organik saç ekimi, hastanın kendisine ait yağ dokusundan hazırlanan bir kök hücre enjeksiyonu olarak tanımlanmaktadır. Kimi kaynaklarda kök hücre saç ekimi olarak da bilinmektedir.

Organik Saç Ekimi Nedir?

Saç ekiminde başarısızlığı getiren en önemli faktör, saç ekilecek olan alanın ekime hazır hale getirilmemesidir. Eğer saç ekilecek alan ekime hazır hale getirilmezse, saç kökleri yeni yerlerinde tutunamamakta ve ölmektedir. Transferin yapıldığı alan ne kadar kaliteli olursa, saç ekimi de bir o kadar başarılı olur. Organik saç ekimi, hastadan alınan kendisine ait dokunun kök hücre enjeksiyonu yapılarak saçsız deriye verilmesidir. Bu sayede hastanın saç ekimi yapılacak olan bölgesi, ekime çok daha hazır hale gelir.

Organik Saç Ekiminin Farkları

Organik saç ekiminde kullanılmakta olan kök hücre saç ekimi, hastaya büyük faydalar sağlamaktadır. Organik saç ekimi tekniğinin diğer tekniklere göre farkları ve avantajları şunlardır:

 • Saç ekimi yapılacak olan bölge ekime hazır hale getirilir
 • Kolay ve rahat bir saç ekimi operasyonu olması sağlanır
 • Kimyasallardan uzak bir işlem yapılmış olur
 • Yeni ekilen saç köklerinin hayatta kalma ve tutunma oranları artış gösterir
 • Saç ekiminin başarı oranını yüzde 96 seviyesine çıkartır
 • Daha sağlıklı, gür ve canlı saçların çıkmasını sağlamaktadır
Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Neden Organik Saç Ekimi Tercih Edilmeli?

Bilinen saç ekimi işlemlerinde, hastanın sadece donör bölgesine odaklanılır. Oysa hastanın bir saç dökülme problemi vardır. Yani saçların döküldüğü bölgelerde bir besleme problemi vardır. Bu alanlar incelendiği zaman, saçları yeteri kadar besleyecek yağ bulunmadığı gözlemlenir. Dikkatli incelendiği zaman derinin kemiğe çok daha fazla yaklaştığı ve içinin boşaldığı görülür. Saç kökünü besleme açısından yetersiz hale gelen deriye ne kadar saç kökü ekilirse ekilsin, tam bir başarı sağlama şansı düşük kalacaktır.

Saçları kelleşen hastaların sağlıklı kalan saç kökleri, onlar için oldukça değerlidir. Eğer geriye kalan az sayıda sağlıklı saç kökü yanlış uygulamalar ile öldürülür ise, problem daha da büyümüş olacaktır. Öte yandan, greftlerin çok daha kolay bir şekilde toplanması için, donör bölgeye verilen kimyasal solüsyonların, saç köklerine zarar verdiği de bilinmektedir. Organik saç ekimini öne çıkartan en büyük özellik budur. Hastanın kendi vücut yağından elde edilen kök hücreden zenginleştirilen yağ dokusu enjekte edildiği zaman, hem saç ekimi çok daha rahat yapılır hem de saçların dökülmesine neden olan kel bölgeler çok daha sağlıklı ve yeni kökleri beslemeye hazır hale gelir.

Saç Dökülmesinin En Büyük Nedeni

Kelleşmiş bölgeler, organik saç ekimi enjeksiyonları ile daha verimli hale getirilebilir. Bu bölgelerde saç dökülmesinin sebeplerinden birisi, cildin kendi yağlı dokusunu kaybetmesi ve kemiğe yaklaşmasıdır. Organik saç ekiminin en büyük faydası, cildin yeniden yağlı dokusuna kavuşmasını sağlamasıdır. Bu sayede de ekilen greftler, nasıl eski donör bölgelerinde sağlıklı biçimde yaşıyorlarsa, yeni ekildikleri yerde de kolay şekilde yaşamaya devam edeceklerdir. Zamanla daha da güçlenecek olan kök hücreler, eskisinden daha gür ve sağlıklı biçimde yeni yerlerinde çıkacaklardır.

Organik Saç Ekimi Uygulaması ve Sonrası

Hastanın kendi vücudundan alınan yağ, kapalı lipokid sisteminin de yardımıyla, kök hücreden zengin hale getirilmiş şekilde toplanmaktadır. Organik saç ekiminin yapılacağı bölge önce steril hale getirilir. Daha sonra da deri altına hastanın kendi dokularından hazırlanan yağ enjekte edilecektir. Alanın biraz olsun şişmesiyle birlikte beslenme anında başlar. Bu yağ yeni dokuya oldukça hızlı şekilde bağlanır ve adapte olur. Bu süreçte donör alandan eş zamanlı olarak saç kökleri alınır. Çıkarılan kökler özelliklerine göre sınıflandırılırlar ve saç ekimine hazır hale getirilirler. Sağlıklı olan saç kökleri, yeniden sağlıklı hale getirilen kel bölgelere ekilmeye başlanır. Saçın çıkış yönüne bu süreçte oldukça dikkat etmek gerekmektedir. Saç ekimi yapılan yerler açık, donör bölge bandajla kapalı hale getirilir.

Ekim işleminin tamamlanmasıyla birlikte eve gidilebilir. Donör alanın ve ekim alanının travmalardan korunması adına dikkatli olmak gerekir. Şapka, bere gibi sürtünme yaratacak olan giysilerden uzak durmak gerekir. Tişört gibi giysileri çıkartırken ya da giyerken dikkatli olmak, yaka kısmı bol ya da gömlek türü kıyafetleri tercih etmek fayda sağlar. Saç ekiminden sonraki süreçte 2 gün boyunca uyurken de dikkatli olmak gerekir. Saç ekilen bölgenin yastıkla temas etmemesi için özel ve kendi rahatınıza göre önlem alabilirsiniz. Hastaya doktoru tarafından reçete edilen ilaçlar dışındaki ilaçlardan uzak durmak gerekir.

Saçın ilk yıkama ve sonrasındaki süreci hakkında detaylı bilgi için saç ekimi merkezine çağrılırsınız. Daha sonraki süreçte gün aşırı saçları yıkamalısınız. Saç ekimi sonrasındaki süreçte şok dökülme denilen ani saç dökülmesinden korkmamalı, bunun normal ve beklenen bir durum olduğunu bilmelisiniz. Saç derisinde oluşan kabuklanmalara karşı kabullenici olmalı ve kabukları kesinlikle soymamalısınız. Kabukların yıkama esnasında kendiliğinden dökülmesini beklemek en doğru harekettir. Donör bölgenin iyileşmesi en fazla 3 ile 4 gün arasında sürmektedir. Yeni saçlar güçlü şekilde en az 3 ay sonra çıkmaya başlar ve net sonuçlar 6 ay ile 1 yıl arasında kendisini gösterir.

Organik Saç Ekimi Tercihinin 10 Nedeni

 • Saç ekilen bölgenin verimini arttırır: Organik saç ekiminde yapılan enjeksiyon sayesinde, ekim yapılacak alanın verrimliliği arttırılır ve yeni saç kökleri bu bölgeye çok daha güçlü şekilde tutunur.
 • Plastik cerrah eşliğinde gerçekleştirilir: Saç ekimini ya doktorlar ya da saç ekimi teknisyenleri yaparken, organik saç ekimi işleminde uygulamaya plastik cerrahi doktoru da eşlik eder.
 • Kök hücre saç köklerini canlandırır: Organik saç ekiminde sadece bölge güçlendirilmiş olmaz, ekilen kökler de güçlendirilir. Yeni ekilen kökler, zamanla donör bölgedekinden de güçlü ve gür hale gelir.
 • Hastanın kendisine ait organik vücut yağı kullanılır: Yapılacak olan enjeksiyon işleminin vücuda herhangi bir zararı yoktur. Bugüne kadar bir yan etkisine de hiç rastlanmamıştır. Bunun sebebi, enkeksiyon edilen şeyin hastanın kendi hücreleri olmasıdır.
 • Saç ekimini doktor için daha kolay hale getirir: Organik saç ekiminde, FUE saç ekiminde donör bölgeye verilen solüsyon verilmez. Bunun yerine kök hücreden zenginleştirilen organik yağ verilir. Bu yağ, donör bölgeden greftlerin toplanmasını kolaylaştırır.
 • Tutunma oranını arttırır: Yeni ekilen saç kökleri, enjekte edilen yağ kokteyli sayesinde çok daha hızlı ve güçlü şekilde yeni yerine tutunacaktır.
 • Çabuk iyileşme: Organik saç ekimi yağı ile hastanın saç ekilen bölgesi ve donör bölgesi, çok daha hızlı biçimde iyileşme gösterecektir.
 • Daha gür saçlar: Hem ekim yapılan yer hem de donör bölgede bundan böyle çok daha gür ve sağlıklı saçlar çıkacaktır.
 • Saç dökülmesinde azalma: Organik yağ, kafa derisinin bütününe enjekte edildiği için, var olan saçlar da beslenecek ve dökülmemeye başlayacaktır.
 • Doğal görüntü: Diğer tekniklere göre çok daha sağlıklı ve doğal bir teknik olduğu için, başarı şansı daha yüksektir ve buna bağlı olarak da çok daha doğal bir görüntü elde edilir. Doğal görüntü elde etmek, bütün saç ektirmek isteyen insanların ortak isteğidir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Saç ekimi sonrası ne zaman güneşe çıkabilirim?

Saç ekimi operasyonundan sonra dilediğiniz zaman güneşe çıkabilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken husus işlem yapılan bölgeyi direkt güneş ışığından korumak ve kafayı sıkmayan bir şapka ile gölge sağlamaktadır.

Saç ekimi yapılan bölgeye güneş kremi uygulanır mı?

Saç ekiminden sonra kesi izleri ve saç köklerinde yaralar oluşabilir. Operasyon sonrası 15 günlük sürede yaraların kapanması beklenmeli ve güneş kremi kullanılmamalıdır. İyileşme sağlandığında sprey şeklinde güneş kremleri kullanılıp, nazik hareketlerle kafa derisine yedirilebilir.

 

Paylaş:

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣