Dünya Sağlık Günü – Sağlık Haftası

Dünya Sağlık Günü – Sağlık Haftası

Dünya Sağlık Günü ve Dünya Sağlık Haftası her yıl 7 Nisan ile 13 Nisan tarihleri arasında kutlanmaktadır. Bu özel haftada, hangi dinden, dilden ya da ırktan fark etmeksizin insanlığın canını emanet ettiği sağlık çalışanları anılmaktadır.

Dünya Sağlık Haftası

Dünya Sağlık Haftası olarak da kutlanan bu özel hafta, her yıl olduğu gibi bu yıl da 7 – 13 Nisan tarihleri arasında kutlanıyor. Bu özel haftada sağlık çalışanlarına özel ve güzel mesajlar gönderiliyor. Peki, bu özel gün ne zaman ortaya atıldı? Hangi ülkeler harekete geçti? Önemi nedir? Her sene hangi etkinlikler düzenlenir?

Ne Zaman?

Dünya Sağlık Günü her yıl 7 Nisan tarihinde, Dünya Sağlık Haftası ise 7 – 13 Nisan tarihlerinde anılmaktadır. Bu özel haftanın temellerini Dünya Sağlık Örgütü atmıştır. Tüm dünyada, gerektiğinde kendi canlarını ortaya koyarak çalışan sağlık çalışanları için ilan edilmiştir. Dünya Sağlık Günü, 1945 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde bir araya gelen Birleşmiş Milletler Konferansı esnasında oy birliğiyle ilan edilmiştir. Bu özel günün önemi ve tarihi özellikleri ise oldukça merak edilmektedir.

Dünya Sağlık Haftası 2020

Dünya Sağlık Haftası her yıl olduğu gibi 2020 yılında da anılıyor. Bu süreçte doktorundan temizlik işçisine kadar tüm sağlık çalışanlarına güzel mesajlar gönderiliyor. 1945 yılında kurulan Dünya Sağlık Örgütü bu özel tarihi ilan ederek, tüm dünyadaki sağlık çalışanlarına armağan etmiştir. Dünya Sağlık Örgütü’nün kuruluşunda Çin ve Brezilya oldukça etkili olmuştur. İki ülkenin delegeleri, Birleşmiş Milletler Konferansı esnasında bir uluslararası sağlık örgütünün ihtiyacını ortaya atmışlardır. Ardından kurulan 15 kişilik komisyon, örgütün anayasasını hazırlamış ve gerekli bütün kararları alarak örgütü kurmuşlardır.

Dünya Sağlık Günü Önemi Nedir?

Düzenli olarak her sene 7 Nisan tarihinde anılan Dünya Sağlık Günü’nde yine her sene bir toplum sağlığı problemi belirlenir ve farklı farklı organizasyonlarla bu toplum sağlığı problemi gündeme getirilir. Bu yıl Covid-19 salgını sebebiyle bir toplum sağlığı problemini gündeme getirmeye gerek kalmamıştır. Dünya Sağlık Örgütü, bu özel günün ilanı için Yugoslav Prof. Dr. Andrija Stampar’ı görevlendirmiş ve başkan ilan etmiştir. Stampar’ın başkanlığındaki çalışma komisyonu kısa sürede tüm işlerini tamamlamış ve 26 üye ülkenin onayını istemiştir. 26 ülkenin onayı 7 Nisan 1948 tarihinde allınmıştır ve bu tarih Dünya Sağlık Günü olarak ilan edilmiştir.

Yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.