Sağlık Turizmi: Dünyanın Yeni Trendi

Sağlık Turizmi: Dünyanın Yeni Trendi- doktorlar

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Sağlık turizmi kısaca tedavi olmak için yapılan seyahatler olarak tanımlanmaktadır. Diğer bir tanımda ise sağlık turizmi, sağlığın korunması veya sağlığın geri kazanılması amacıyla yapılan; sağlık hizmetleri uygulamalarının yanı sıra tatil kavramını da kapsayan seyahatler ve organizasyonların bütünü olarak ifade edilmektedir. Dünya genelinde sağlık turizmi yeni bir trend haline gelmiştir.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda sağlık turizminin dünyadaki durumu hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Sağlık Turizmi Nedir?

Sağlık turizmi insanların başka ülkeye tıbbi ve tıbbi olmayan hizmetleri almak için seyahat etmesiyle doğmaktadır.

Bu turizm genelde dört başlık altında incelenmektedir. Bunlar medikal turizm, termal turizm, yaşlı turizmi ve engelli turizmidir.

Medikal Sağlık Turizmi: Güvenli bir ortamda daha kaliteli bir hizmet alma amacı ile ülke dışına çıkmak medikal sağlık turizmi olarak adlandırılmaktadır. Medikal turizm kişinin tedavi olması veya estetik operasyonlar geçirmesi için gereken tüm hizmetleri sunmaktadır.

Termal Sağlık Turizmi: Bedensel sağlık, ruhsal olarak dinlenme ve iyileşme için termal suların olduğu ülkelere veya bölgelere seyahat etmek termal sağlık turizmi olarak adlandırılır.

Yaşlı Turizmi: Yaşlı bireylerin ihtiyaçları ve tercihleri göz önünde bulundurularak, profesyonel bir bakımın sunulduğu hizmetler yaşlı turizmi olarak adlandırılır.

Engelli Turizmi: Engelli bireyler için güvenli ve sürdürülebilir ortamlar yaratmak, seyahatlerini kolaylaştırmak engelli turizmi olarak adlandırılır.

Dünyada Sağlık Turizmi

Dünya genelinde sağlık turizmi konusunda öne çıkan başlıca ülkeler vardır. Hindistan, Tayland, Singapur, ABD, Malezya, Almanya, Meksika, Güney Afrika, Brezilya ve Kosta Rika bu ülkelerdendir. Bunun yanı sıra alt başlıklar altında tercih edilen ülkeleri inceleyecek olursak:

Medikal turizmde: Kostarika, Hindistan (medikal turizm merkezi), Türkiye

Termal turizmde: Hindistan, Türkiye, Malezya

Spa wellness turizminde: Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Bali, Maldivler

Yüksek tedavi maliyetlerinden tasarruf etmek ve bekleme listelerinden kurtulmak, sağlık turizminin tüm dünyada gün geçtikçe önem kazanmasını sağlamaktadır. Diğer yandan uluslararası seyahatin ekonomik ve kolay hale gelmesi de sağlık turizminin gelişmesini kolaylaştıran sebeplerdendir. Birçok ülke üst düzey teknoloji ve standartlarda sağlık hizmeti vermektedir. Bu sayede sağlık turizminin dünyanın geniş bir alanına yayılmıştır.

Medikal Turizmde Öncü Ülkeler

Dünyada sağlık turizminin önemli bir parçasını medikal turizm oluşturmaktadır. Bu noktada diş, göz, estetik, kalp-damar ve eklem protezleri, kısırlık tedavisi, tüp bebek gibi cerrahi girişimler gündeme gelmektedir. Bu tür sağlık hizmetlerini sağlayan ve sıklıkla tercih edilen bölgeler Güney Avrupa, Güney Asya ve Güney Amerika olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ülkelerde yapılan tedavi ve cerrahi girişimlerin fiyatları kuzeydeki ülkelere kıyasla oldukça düşüktür. Aynı zamanda bu ülkeler coğrafi konum açısından da avantajlıdır. Bunun yanı sıra sağlık hizmetlerini etkili şekilde sunan alt yapı, teknoloji, donanım ve insana da sahiptirler.

Her geçen gün, sağlık turizmi pazarı genişlemeye devam etmektedir. Bu durum yatırımcılar tarafından ilgi görür. Dünyada sağlık endüstrisinde 5. ülke konumunda olan Ürdün oldukça popülerdir. Yapılan araştırmalar sonucu ABD’deki sağlık turizmi harcamalarının 5.5 milyar dolar, Avrupa’da 3.5 milyar Euro civarındadır. Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Romanya yaklaşık 120 yıldır sağlık turizmi hizmeti sunmaktadır. Çek Cumhuriyeti’nin bu sektörden kazancı yıllık yaklaşık 1 milyar doları aşmaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Dünyada sağlık turizmi?

Dünya genelinde sağlık turizmi konusunda öne çıkan başlıca ülkeler, Hindistan, Malezya, Almanya, Meksika, Tayland, Singapur, ABD, Güney Afrika, Kosta Rika ve Brezilya’ dır.

Sağlık turizmi ülke sıralaması?

Maceristan, Çek Cumhuriyeti ve Romanya sağlık turizminde en çok gelir elde eden ülkelerdendir.

Dünyada medikal turizm?

Medikal turizm anlamında en çok tercih edilen bölgeler Güney Avrupa, Güney Asya ve Güney Amerika’dır.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣