Türkiye’de Termal Turizm

Türkiye'de Termal Turizm- termal su ve çift

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Sağlık turizmi çeşitlerinden biri olan termal turizm ile doğal kaynaklar kullanılarak tedavi sağlanmaktadır. Bu turizm türü dünya genelinde önemli bir yere sahiptir. Türkiye’nin termal kaynaklar bakımından zengin olması, sağlık turizmi alanında en çok tercih edilen ülkelerden biri olmasını sağlamaktadır.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Türkiye’de Termal Turizm” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Termal Turizm Nedir?

Sağlık turizminin bir çeşididir. Kişinin tedavi ve terapi amaçlı doğal, termal kaynakları kullanmak amacıyla bulunduğu ülkeden başka ülkeye veya şehre seyahat etmesi termal turizm olarak adlandırılmaktadır.  İnsanlar yüzyıllar boyunca termal kaynakları şifa amaçlı kullanmışlardır. Diğer taraftan günümüzde teknolojinin ve tedavi yöntemlerinin gelişmesine rağmen bu inanış hala devam etmektedir. Bu noktada çeşitli hastalıklardan korunmak ve var olan hastalıkları tedavi etmek için termal turizme başvurulur. Termal suların içerisinde bulunan tuz ve minerallerin çeşitli faydalı bulunmaktadır.

Termal  turizm, “termomineral su banyosu, içme, inhalasyon, çamur  banyosu ve benzeri türlerdeki metotların yanında iklim kürü, fizik tedavi, rehabilitasyon, egzersiz, psikoterapi, diyet gibi destekleyici tedavilerinin birleştirilmesi ile uygulanan kürlerin yanında termal kaynakların eğlence ve rekreasyon hedeflenerek kullanılması sonucu ortaya çıkan turizm türüdür” (T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı,2019)

Bu turizm çeşidinde, doğal yollar ile yeryüzüne çıkan belirli sıcaklıktaki sular kullanılır. Bu sular içerisinde yararlı mineraller bulunmaktadır. Diğer yandan termal bölgelerde yer alan çamurlar da çok çeşitli mineralleri barındırmaktadır. Kişiler sağlıklarına tekrar kavuşmak veya daha sağlıklı olmak için yaşadıkları yerden belli bir süreliğine ayrılıp, termal turizm hizmeti sunan ülke veya şehirlere seyahat ederler. Bu turizm hizmeti içerisinde yer alan uygulamalar ise çok çeşitli kürleri barındırmaktadır.

Termal Turizm Uygulamaları

Klimatizm: Açık ve temiz havanın yatıştırıcı ve tedavi edici yönlerinden faydalanmayı sağlayan, dağ ve deniz kenarında verilen bir  tedavi uygulamasıdır.

Üvalizm: Bölgelerin özel ürünlerini kullanarak yapılan bir tedavi uygulamasıdır.

Termalizm: Kaplıcalardan elde edilen doğal suların tedavi amaçlı kullanılması ile yapılan bir tedavi uygulamasıdır.

Helioterapi: Güneş ışığı kullanılarak yapılan bir kür tedavi uygulamasıdır.

Balneoterapi: Mineral termal sularla yapılan bir kür tedavi uygulamasıdır.

Talassoterapi: Deniz suyu ve güneşten faydalanarak uygulanan bir kür tedavi uygulamasıdır.

Hidroterapi: Tatlı su kaynaklarıyla yapılan bir kür tedavi uygulamasıdır.

Speleojerapi: Mağara ortamından faydalanılarak uygulanan bir tedavi uygulamasıdır.

Peloidoterapi: Çamur tedavisi kullanılarak yapılan bir tedavi uygulamasıdır.

Avantajları

Özellikle deniz kıyısında sunulan termal  turizm hizmetleri çok çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Kişiler bu tarz hizmetleri hem tedavi hem de tatil amacı ile tercih etmektedir. Dağ ve orman çevrelerinde konumlanmış olan termal tesisler de birçok avantaj sunmaktadır. Bu turizm 12 ay süresince aktiftir. Kişilerin tatil ve tedaviyi birleştirmesi ile termal turizme olan talep artmaktadır. Bu sayede tesisler maksimum doluluk oranına ulaşır. Bu turizm kişilere sağlık seviyesini artıran hizmetlerin yanı sıra rahatlama ve eğlence hizmetleri de sunar.

 

 

Sıkça Sorular Sorular

Termal turizm nedir?

İnsanların hastalıklarını iyileştirmek veya daha sağlıklı olmak için termal kaynaklara başvurması olarak adlandırılmaktadır.

Termal turizm türkiye?

Sağlık turizmi çeşitlerinden biri olan bu turizm için en çok tercih edilen ülkelerden biri Türkiye’dir. Sahip olduğu birçok termal kaynak sebebi ile Türkiye, bu sektörde öncü hale gelmiştir.

Kaplıca turizmi?

Sağlık turizminin çeşitlerinden biri olan termal turizm aynı zamanda kaplıca turizmi olarak da adlandırılmaktadır. Hastalıklarını iyileştirmek veya daha sağlıklı olmak için termal kaynaklara başvurulması anlamına gelmektedir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣