Endoskopi Çeşitleri

Endoskopi Çeşitleri

Mide rahatsızlıklarının belirlenmesinde rol oynayan endoskopi işlemi yapılışı ve bölgeler dahilinde farklı türlerde karşımıza çıkar. Endoskopi çeşitleri hastalıkların tanısı ve tedavisi için önemlidir.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda endoskopi çeşitleri hakkında her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz. İşte endoskopi türlerinin hastalıkların tanısındaki rolü ve tedavi sürecinde endoskopi türlerinin önemi.

 

Avicenna Endoskopi ve Kolonoskopi Merkezi

 

Üst Gis Endoskpi Çeşitleri

Özofagogastroduodenoskopi olarak da bilinen endoskopi çeşidi ile sindirim sistemi organları inceleme işlemi gerçekleşir. Bu inceleme sırasında hastalığın kesin sonuçlanması için biyopsinin gerekli görülmesi muhtemeldir.

Alt Gastrointestinal Sistem Endoskopi Çeşitleri

Kolonoskopi adıyla bildiğimiz uygulama makat, ince ve kalın bağırsak incelemesinin yapıldığı endoskopik işlem türüdür. Boşaltım sistemi organlarının incelenmesinde rol oynayan bu işlem risk grubundaki hastaları tarafından 5 yılda bir yaptırılmalardır.

Kolonoskopi nedir diye merak edenler kolonoskopi hakkında bilinmesi gerekenler yazımıza göz atabilirler.

Çift Balonlu Entereskopi

Double Balon Enteroskopi olarak bilinen bu endoskopik işlemde gastroskop adı verilen cihaz kullanımı karşımıza çıkar. Bu işlem sırasında onikiparmak bağırsağı ve kalın bağırsak arasında kalan önce bağırsak incelemesi gerçekleşir. İşlem sırasında iç içe geçmiş iki tüp bağırsak duvarlarına sabit hale gelir ve ilerler. Bu sebeple işlem genellikle çift balonlu entereskopi işlemi olarak tanınır.

Kapsül Endoskopi Çeşitleri

Acısız ve ağrısız bir endoskopi işlemi için çoğunlukla tercih edilen kapsül endoskopi yönteminde sindirim sistemi organlarının kapsül kamerasıyla inceleme işlemi gerçekleşir. Bu kamera hasta tarafından ağızdan alınır. Yalnızca tanı noktasında karşımıza çıkan kapsül endoskopi yöntemi tedavide etkin değildir. Geleneksel endoskopiden farklı olarak kapsülün yutulmasıyla uygulanan işlemde kapsül 3 gün sonra vücuttan çıkar.

Endoskopik Retrograd Kolanjiyo Pankreatografi

ERCP kısaltması ile karşımız çıkan ve endoskopi çeşitleri arasında özel üretim bir endoskopi aracı kullanımı ile fark oluşturan Endoskopik Retrograd Kolanjiyo Pankreatografi yönteminde safra keseleri ve pankreas hastalıklarının teşhisi gerçekleşir. Duodenoskop adıyla karşımıza çıkan cihaz sayesinde sindirim sistemi organları inceleme işlemi ve hastalıkların tanısının yanında tedavi işlemleri de gerçekleşir.

Kromoendoskopi

Endoskopi çeşitleri arasında özel bir boya kullanımı ile karşımıza çıkan Kromoendoskopi yönteminde patoloji işlemi önem taşır. Endoskopi işlemi yalnızca hastalıkların tanı ve tedavisinde karşımıza çıkmaz. Bunun yanında endoskopi işlemi ile patoloji yöntemi de uygulanır. Patoloji yönteminin daha ayrıntılı bir şekilde gerçekleşmesi için bağırsak yüzeyine özel bir boya uygulaması gerçekleşir. Bu yöntem Kromoendoskopi adı ile karşımıza çıkar.

Dar Bant Görüntüleme Endoskopi Çeşitleri

NBI kısaltması ile karşımıza çıkan dar bant görüntüleme endoskopi yöntemi, sindirim sistemi mukozası ve damarları merkeze alır. Bu yöntemde mukoza ve damarlarda kontrast oluşur. Kontrast oluşumu sırasında özel bir filtre kullanımı gerçekleşir.

Endoskopik Ultrason Endoskopi Çeşitleri

Sindirim sistemi organları merkezinde endoskopi işleminde yalnızca inceleme işlemi uygulanmaz. Endoskopi cihazının ucuna ultrason cihazı yerleşilmesi ile başarılı ve incelikli bir tanı yöntemine de başvurulabilir. Bu yöntemde genel anlamda teşhisi zor olan hastalıkların tanısı gerçekleşir. Bu hastalık pankreas tümörleri ve safra yolu hastalıları ile karşımıza çıkar.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kapsül Endoskopi Nedir?

Bu endoskopi yönteminde sindirim sistemi organları kapsül şeklini alan bir kamera ile inceleme işlemi gerçekleşir.

Kromoendoskopi Nedir?

Patoloji yönteminin daha ayrıntılı bir şekilde gerçekleşmesi için bağırsak yüzeyine özel bir boya uygulaması gerçekleşir. Bu yöntem Kromoendoskopi adı ile karşımıza çıkar.

Endoskopik Retrograd Kolanjiyo Pankreatografi Nedir?

Duodenoskop adı verilen cihazla sindirim sistemi organları incelenir ve hastalıkların tanısının yanında tedavi işlemleri de gerçekleşir.

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Doktorları

Genel Cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.