Endoskopi Yan Etkileri

Endoskopi Yan Etkileri Nelerdir?

Her cerrahi işlemde olduğu gibi endoskopi işlemi sırasında da farklı komplikasyonların ortaya çıkması muhtemeldir. Endoskopi yan etkileri genel çerçevede işlem sonrası ve kısa süreli olarak karşımıza çıkar.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda endoskopi sonrasında karşılaşabileceğiniz durumlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Olası endoskopi komplikasyonları sırasında ne yapmanız gerektiğine dair detaylara bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Endoskopi ve Kolonoskopi Merkezi

 

Endoskopi Sonrası Komplikasyonlar

Ağızdan başlayarak sindirim sistemi organlarının incelendiği endoskopi işlemi sonrasında hastalarda bazı etkiler görülmesi muhtemeldir. Endoskopi yan etkileri olarak karşımıza çıkan bu etkenlerin devam etmesi sonucunda doktora başvurulması gerekir. Endoskopi sonrası karşımıza çıkan olası komplikasyonlar şu şekildedir:

  • Boğaz ağrısı
  • Kusma
  • Mide ve karın ağrısı
  • Halsizlik
  • Mide yanması
  • Nefes darlığı
  • Yutkunmada güçlük
  • Ağızdan ve boğazdan kan gelmesi
  • Gaz ve şişkinlik hissi

Bu yan etkilerin devamı söz konusu olduğunda endoskopi yapılan yere bilgi verilmesi önem taşır.

Endoskopi Yan Etkileri Nasıl Önlenir?

Olası endoskopi yan etkilerinin engellenmesi için gerekli olan temel faktör işlem sonrası çeşitli önlemlerin alınmasına bağlıdır. Endoskopi kompliskasyonları alınan tedbirler ile kolayca son bulur. Bu tedbirler arasında hastanın işlemden sonra kısa süreli de olsa dinlenmesi büyük önem taşır. Bunun yanında hastalar kusma ve karın ağrısı için doktorun önerisi dahilinde ilaç kullanımı gerçekleşir.

Endoskopi komplikasyonlarının alınan önlemlere rağmen devam etmesi neticesinde bir hekime başvurması gereklidir. Bunun yanında kısa süreli ve nadiren de olsa bu belirtiler devamlılık gösterir.

Endoskopi Sonrası Beslenme

İşlem öncesinde olduğu gibi endoskopi işlemi sonrasında da beslenme önem taşıyan bir konu olarak karşımıza çıkar. Sindirim sistemi organlarını merkeze alındığı bu işlem sonrasında beslenme faktörüne dikkat edilmelidir. Hekimlerin önerisine göre şişkinlik hissi oluşmaması için gaz yapma ihtimali olan yiyeceklerden uzak durmak hatta 2 saat kadar bir şey yememek ve içmemek gereklidir. Bu önlem ile şişkinlik hissinin haricinde kusma hissi de son bulur. Beslenmeye sıvı ile başlanması ve ağır yemeklerin tüketilmemesi de öneriler arasında yer alır

Endoskopi yan etkileri ve olası sorunlarında kaçmak için endoskopi sonrası beslenme yazımıza bir göz atabilir, sağlıklı bir belenme düzeni oluşturabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Endoskopi yan etkileri nelerdir?

İşlem sonrası kusma, karın ağrısı, mide ağrısı gibi faktörlerin ortaya çıkması muhtemeldir.

Endoskopi komplikasyonları nasıl son bulur?

Dinleme ve beslenmedeki bazı düzenlemeler ile olası yan etkilerin önüne geçilmesi muhtemeldir.

Endoskopi sonrası nasıl beslenilmeli?

İşlem sonrası rutin beslenme düzenine geçilir. Fakat ağır ve gaz yapan yiyeceklerden uzak durulması gerekir.

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Doktorları

Genel Cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.