Endoskopi Kıyafeti Nasıl Olmalı?

endoskopi esnasında hasta, doktor ve hemşire

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Tıp tarihinde yaklaşık olarak kırk yıldır kullanılan endoskopi işlemi sindirim sistemi hastalıklarının incelenmesinde öneme sahiptir. Endoskopi işlemi yapılırken hastanın rahat bir pozisyonda olması gerekir. Hatanın kendisini konforlu hissetmesi içinse endoskopi kıyafeti seçimine dikkat edilmelidir.

Avicenna Hastanesi olarak kalem aldığımız bu yazıda endoskopi işlemi için hastaların nasıl kıyafetleri tercih etmesi gerektiğine değineceğiniz. İşlemin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi için tercih edeceğiniz kıyafetlerin önemli bir rol oynağını unutmamalısınız. Peki, endoskopi işlemi sırasında ve süreçlerinde hangi giysileri tercih etmesiniz? En doğru kıyafeti seçimi nasıl gerçekleşir?

 

Avicenna Endoskopi ve Kolonoskopi Merkezi

 

Endoskopi Kıyafeti Seçimi – Endoskopi İşleminde Hangi Kıyafetler Tercih Edilmeli?

İşlem kimi zaman sedoanaljezi ile yani hafif uyutularak veya hasta isterse sadece boğaza sıkılan lokal anestezi bazlı bir sprey ile uyutulmadan yapılabilmektedir. Her iki durumda da hastanın bedenini rahat ve konforlu hissetmesi için işlemin gerçekleştiği alan kadar tercih edilen kıyafetlerin de rolü varır.

Endoskopi işlemi sırasında hastaların hata ve bol kıyafetler tercih etmesi işlemin çok daha kolay bir şekilde gerçekleşmesini sağlar ve hastanın beden gerginliğinin önüne geçer. Peki, endoskopi işlemi öncesinde, ile sırasında ve işlem sonrasında hastalar nasıl kıyafetler tercih etmeli? Endoskopi aşamalarında tercih edebilen endoskopi kıyafetleri seçimi nasıl gerçekleşir? İşte süreçlere bağlı olarak giysi tercihi:

Endoskopi İşlemi Öncesi Kıyafet Seçimi

Çeşitli sindirim sistemi rahatsızlıkların tanı ve tedavisi için tercih edilen endoskopi işlemi, bulgulara bağlı olarak 10-30 arasında sürer. Hasta mutlaka endoskopi işleminden bir süre önce hastanede hazır olmalıdır. Bu hastanın kendini işleme hazırlanması için önemi bir süredir. Peki, endoskopi işlemine girecek hasta hastaneye gelirken nasıl kıyafetler tercih etmelidir? İlk seçenek bol ve rahat kıyafetlerden yana olmalıdır. Sportif veya hastanın kendini rahat hissettiği kıyafetler hem psikolojik hem de fiziki gerginliğin giderilmesinde rol oynar. Boğazı saran sıkı ve dar kıyafetlerden uzak durulmalıdır.

Endoskopi İşlem Sırası Kıyafet Seçimi

İşlem sırasında endoskopi merkezine bağlı olarak tıbbi önlükler verilir. Bu önlükler sade ve konforlu yapılarıyla işlem için en uygun kıyafeti türü olarak karşımıza çıkar. Tıbbi önlükler, uygulama sırasında hastalara ekstra rahatlık sağlar. Bunun yanında yumuşak yapıları ile uzun işlemlerde dahi hastalara rahat bir hissiyat tanır. Tıbbi önlüklerin yanında kimi endoskopi merkezlerinde hastalar kendi seçtikleri kıyafetleri de giyer.

Endoskopi İşlemi Sonrası Kıyafet Seçimi

İşlem sonrasında hastanı anesteziyi vücuttan atma süresinde konforlu bir kıyafetin tercih edilmesi gerekir. Hastaya hareket özgürlüğü sunan, esnek kıyafetler bu süreç için en uygun seçimlerdir.

Endoskopi Kıyafeti Özellikleri

Hastaların endoskopi işlemi için tercihe ettiği kıyafetlerin bazı temel özellikleri sahip olması işlemin çok daha kolay bir şekilde gerçekleşmesine fayda sağlar. Giyecekleri seçerken hastaların dikkat etmesi gereken püf noktalar şu şekildedir:

  • Kıyafet hem hastalara hem de hekimlere hareket özgürlüğü sunmalıdır,
  • İşlem sırasında oluşabilecek sızıntıları önlemeli, kuru ve serin bir yapıya sahip olmalıdır,
  • Tercih edilen giysi hastanın rahat hissetmesini sağlayan esnek bir kumaşa sahip olmalıdır,
  • Kıyafetler çok dar ve sıkıl olamamalıdır,
  • Endoskopi işlemine uygun alternatif sade bir giysi olmalıdır,
  • Elbise, kot pantolon, gömlek gibi kıyafetler yerine sportif giysiler tercih edilmelidir,
  • Kıyafetin hijyenik bir yapıya sahip olmasına dikkat edilmelidir.

Endoskopi işleminde tercih edilen kıyafetlerin en temel özelliği hastaya konforlu bir yapı sunmadır. Kıyafet seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken nokta, güvenli ve rahat hissettiğiniz bir giysi tercihte bulunmaktır.

Avicenna Hastanesi Endoskopi İşlemi- Endoskopi Kıyafetlerinin Önemi

Sindirim sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde rol oynayan endoskopi işlemi, birçok hastalık ve kanser türünün tespitinde önemli bir yere sahiptir. İşlemin en sağlıklı şekilde gerçekleşmesi için hastanın kendini rahat hissetmesi ve hekimin görevini dış etkenler olmadan yerine getirmesi gerekir.

Bu açıdan işlemin yapılacağı yerden tercih edilen kıyafetlere kadar tüm detaylar sorunsuz işlemelidir. Alanında uzman hekimler ve son teknoloji cihazlar ile hastalarına güvenli bir yapı sunan Avicenna Hastanesi’nde endoskopi işlemini sorunsuz ve kısa bir sürede yaptırabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Endoskopi işlemi sırasında hangi giysileri tercih edebilirim?

İşlem öncesinde ve sonrasında bol giysiler giyebilirsiniz, işlem sırasında ise tıbbi bir önlük tercih edebilirsiniz.

Endoskopi ne kadar sürer?

İşlem süresi olası durumların haricinde 10-30 dakika arasında değişir.

Endoskopi önlüğü nedir?

İşlem sırasında hastaların daha konforlu ve rahat hissetmesi, hijyenik koşulların tam anlamıyla sağlanması için tıbbi bir önlük olan endoskopi önlüğü tercih edilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣