Endoskopi Yapan Doktor

Endoskopi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Endoskopi, uç bölümünde ışıklı bir kamera bulunan, bir metrelik bir cihazdır. Bu cihazın kalınlığı ortalama bir işaret parmağı kalınlığındadır. Avicenna Ataşehir Hastanesi Dahiliye Bölümü uzman hekimleri, endeskopi hakkında merak edilenleri anlattılar.

 

Avicenna Endoskopi ve Kolonoskopi Merkezi

 

Endoskopi Nedir?

Yemek borusunun, midenin, onikiparmak bağırsağının ve kalın bağırsağın incelenmesinde kullanılan cihazlardır. Sindirim sisteminin rahatsızlıklarının sebepleri bulma konusunda fazlasıyla güven veren ve sık kullanılan bir görüntüleme tekniğidir. Hastalıkların tanısında faydalanılabildiği gibi, mide poliplerinin alınması ya da mide kanaması gibi durumlar için bir tedavi yöntemi olarak da kullanılabilmektedir. Gözlem ya da tedavi aşamasında herhangi bir tümöre rastlanırsa, doğru teşhis konulabilmesi adına, endoskopiyle biyopsi yapılabilmektedir. Helicobacter pylori bakterisinin araştırılmasında da biyopsiden faydalanılır.

Endoskopi kendi içerisinde gastroskopi ve kolonoskopi adı verilen iki yönteme ayrılmaktadır. Gastroskopi ile mide ve onikiparmak bağırsağı incelenirken, kolonoskopi ile kalın bağırsak incelenmektedir.

Hangi Durumlarda Uygulanır?

 • Mide ağrıları çeken ve anemi hastalığı olanlar
 • Yutma problemleri, reflü, mide ekşimesi, göğüs yanması, ateş, bitkinlik, kusma gibi belirtileri bulunanlar
 • Sebepsiz kilo kaybı yaşayanlar, mide cerrahisi yaptıranlar ve ilaç tedavisi devam edenler için kontrol amacıyla
 • Mide hortumuyla beslenen insanlara kateter yerleştirme amacıyla
 • Kahverengi kusanlara, ağzından kan gelenlere ve siyah dışkalayanlara
 • Makat kanaması olanlara, chrons hastalarına ve ülseratif kolit problemli olanlara
 • Kronik kabızlık
 • Bağırsak duvarı problemler, divertikül, polip, damarsal patoloji ve tümör teşhisi konulanlara
 • İlaçlı bağırsak ve tomografi gibi görüntüleme yöntemlerinin ardından herhangi bir şüphe görülenlere

Endoskopi Öncesi

Hastalar için önemli olan bir diğer husus da, endoskopi öncesi hazırlık sürecidir. Peki, endoskopi öncesi yapılması gerekenler nelerdir?

 • Endoskopiden önce 6 saat boyunca herhangi bir yiyecek ya da içecek tüketilmemelidir.
 • Endoskopinin bağırsaklara yapılması planlanmışsa, önceden müshil kullanarak bağırsakların boşaltılması sağlanır.
 • Operasyonun yapılacağı gün sigara içilmemeli, kan sulandırıcı ilaçlar 15 gün önceden bırakılmalıdır. İlaçları bırakmadan önce doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.
 • Endoskopiyi korkutucu bulan insanlar strese girebilirler. Operasyon esnasında ağrı ya da acı olmadığı önceden hastaya söylenmelidir.
 • Endoskopiden önce, endoskopinin nereye yapılacağına göre farklı farklı önlemler almak gerekebilir. Bu yüzden doktorunuzun size vereceği talimatları harfiyen yerine getirmeniz gerekmektedir.

Endoskopi Sırasında Neler Olur?

Bir parmak kalınlığında, kendisine ait ışığı ve kamerası olan bu cihaz, sindirim sistemi organlarını görüntülemek için kullanılır. Cihaz, bükülebilir bir borudan destek alır. Borunun üzerindeki kameradan gelen görüntüler ekranlara yansıtılır ve doktorlar, bu görüntüler üzerinden tanı ve tedavi yapar. Mideye kamera ile bakma esnasında hastanın nabzı ve oksijen seviyesi de izlenir. Doktorun gerekli görmesi halinde hastadan işlem esnasında biyopsi alınabilmektedir. Peki, endoskopi ne kadar sürer? Bu sorunun iki farklı yanıtı vardır. Gastroskopi operasyonu ortalama 5 dakika, kolonoskopi operasyonu ise genellikle 15 – 20 dakika aralığında sürer.

İşlem Sonrası

Endoskopiden sonra genellikle hiçbir sorun oluşmaz ve hasta günlük yaşamına kaldığı yerden devam eder. Fakat bazı hastalar, birkaç gün boğazında ağrı ya da hassasiyet hissedebilmektedir. Hastaya verilen sakinleştiricilere bağlı olarak birkaç gün uykusuzluk ve yorgunluk hissedilebilir. Operasyon sonrası giderek artan bir karın ağrısı, ateş, ağızdan kan gelmesi ya da kusma oluşursa, hiç vakit harcamadan doktor kontrolünden geçmek gerekmektedir.

Endoskopi sonrası yemek yemek için en az 2 saat beklenmesi gerekmektedir. Bu zaman zarfında lokal anestezinin etkisinin azalması beklenmeli, sıvı dahi olsa hiçbir besin vücuda alınmamalıdır. Katı ya da sıvı fark etmeksizin gıda tüketimini hiç beklemeden gerçekleştiren insanlarda mide şişmesi ve kusma gibi durumlarda karşılaşılmaktadır.

Hastalar 2 saatlik bekleme süresini doldurduktan sonra sıvı gıdalarla beslenmeye başlayabilirler. Ancak endoskopiden sonraki 5 saatlik süre içerisinde şişkinlik ve gaz gibi sorunlar olabileceği için, ağır yemekler yememeye özen gösterilmelidir. Diyetisyenler, endoskopiden çıkan hastalar için domates çorbasını tavsiye etmektedirler. Aynı zamanda süt, meyve suyu, komposto, kahve ve hazır tatlandırıcılar içeren tüm gıdalardan uzak durulmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Eğer hastaya kolonoskopi uygulanmışsa, hafif bir ağrı hissedilmesi normaldir. Çünkü operasyon esnasında bağırsakların genişlemesi için hastaya bir gaz verilir. Bu gaz işlem sonrasında bir miktar ağrı yapabilmektedir. Ağrılar, verilen gaz dışarıya atılana kadar devam edebilir. Gazın dışarı atılmasıyla birlikte hasta, gündelik yaşamına rahatlıkla geri dönüş yapabilir. Endoskopide hastaya uygulanan sedasyon ya da anesteziye bağlı olarak zihinsel bulanıklıklar oluşabilmektedir. Bu yüzden hastaların yanlarında bir refaketçi bulundurmaları tavsiye edilmektedir.

İstanbul Ataşehir Endoskopi Fiyatları

Gelişen tıp teknolojileriyle birlikte hem tanı hem de tedavi amacıyla kullanılabilen endoskopi yöntemleri, hastaların hızlı iyileşmesine katkı sunmaktadır. Oldukça risksiz ve kolay bir yöntem olması, endoskopinin sık sık kullanılmasına neden olmaktadır. Birçok hastalığın tanısı bu yöntem ile konulabilirken, mide içerisindeki bazı problemlerin direkt olarak tedavisi de başarıyla gerçekleştirilebilmektedir. İstanbul Anadolu Yakası için bir endoskopi merkezi arayan hastalar, Ataşehir Avicenna Hastanesi’ni gönül rahatlığıyla tercih edebilmektedir. İki kez “Yılın Tıp Adamı” ödülüne layık görülen Uzman Doktor Osman Arıkan ve ekibi, tüm endoskopi işlemlerini başarıyla gerçekleştirmektedir. Endoskopi fiyatları hakkında bilgi almak için, 0 216 574 10 00 numaralı çağrı merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.