Endoskopik Torakal Sempatektomi – ETS

Endoskopik Torakal Sempatektomi - ETS - koltuk altı terlemiş kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Terlemek sağlıklı bir insan vücudunda gerçekleşen doğal bir durumdur. Fakat aşırı terleme çeşitli sağlık sorunlarından kaynaklı olabilir ve/veya çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Aşırı terleyen kişiler günlük yaşamlarında kendilerini rahat hissetmezler. Aynı zamanda bu kişiler çevresindeki kişileri de rahatsız edebilirler. Yaz, kış farketmeksizin sürekli elleri terli olan insanlarda kullanılan Endoskopik Torakal Sempatektomi yani ETS tedavisi el dışında, çok sık terleyen diğer bölgeler için de kullanılmaktadır.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Endoskopik Torakal Sempatektomi – ETS ” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

ETS Nedir?

ETS yani Endoskopik Torakal Sempatektomi, aşırı terleme durumunun tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Aşırı terleme yani hiperhidroz, ekrin ter bezlerinde bulunan kolineerjil resöptörlerin aşırı uyarılmasından kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Bu sorunun çözümünde ETS etkili bir çözüm sunar. Hiperhidroz genellikle iki türde görülmektedir:

Primer hiperhidroz: Belli bir nedene bağlı olmayan aşırı terlemedir. Genellikle genç yaş grubunda ve kadınlarda daha sık karşılaşılır. Diğer taraftan çoğunlukla 20 yaş altında başlar ve günün değişik saatlerinde terlemeler artar.

Sekonder hiperhidroz: Altta yatan farklı sebeplerin bulunduğu ve buna bağlı aşırı terleme oluştuğu türdür. Kişinin duygusal durumu, çeşitli ilaçları, besinleri bu terlemeye sebep olmaktadır. Bu sebeple altta yatan rahatsızlık da tedavi edilmelidir.

ETS ameliyatı ile terlemeyi kontrol eden sempatik sinir zinciri bulunur ve sonrasında klipski sempatektomi yöntemiyle sempatik sinirler klimpslenmekte ya da kesilmektedir. İşte bu durum ise bu sinirlerin kontrolündeki alanlarda terlemenin durmasına yol açar. Sadece bölgesel terleme için tedavi sağlayan bu yöntem, genel vücut terlemesine yönelik tedavi sağlamaz. Özellikle el ve yüz terlemesinde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

ETS (Endoskopik Torakal Sempatektomi) Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

 • Yüz (Bu bölgede kızarma problemini de çözer.)

 • Eller

 • Koltuk altı

 • Ayaklar

ETS (Endoskopik Torakal Sempatektomi) İşlemi Nasıl Yapılır?

Aşırı terleme problemini çözmek için en başarılı sonuçlar veren yöntem  klipsli ETS olarak bilinmektedir. Bazı cerrahlar bu işlemi, sinir liflerini klipslemek yerine direk keserek de yapmaktadır. İki yöntem de başarılı sonuçlar verir. İşlemler genel anestezi altında yapılmaktadır. İşlem aşamaları ise şu şekildedir:

 1. Aşırı terlemenin gerçekleştiği taraftaki koltuk altına iki minik kesi atılması.
 2. İşlemin yapıldığı taraftaki akciğerin havasının boşaltılması.
 3. Endoskop cihazının açılan kesiklerden birinin içinden geçilerek göğse yerleştirilmesi.
 4. Kamerayla elde edilen görüntülerin, ameliyathanedeki monitöre aktarılması.
 5. Diğer küçük aletin kesiden geçirilmesi.
 6. Sorunlu bölgedeki terlemeyi kontrol eden sinirlerin bulunması.

 7. Bu sinirlerin kesilmesi veya klips yerleştirilmesi.

 8. Yapılan işlem sonucu sorunlu bölgede terlemeye yol açan sinirlerin tahrip edilmesi.

 9. Tahrip edilen sinir sinyallerinin omurilikten ter bezlerine geçişinin durdurulması ve ter bezlerinin ter salgılamasının önlenmesi.
 10. Havası boşaltılan akciğerin tekrar şişirilmesi.
 11. Hastanın kesilerinin kapatılması.

ETS İşlemi Riskleri

 • Kullanılan anestezi ilaçlarına karşı alerjik reaksiyonlar
 • Solunum problemleri
 • Ameliyat sırasında kanama, kan pıhtıları veya enfeksiyon sorunları
 • Kalp atışında yavaşlama
 • Zatürre
 • Göğüs boşluğunda kan birikmesi
 • Göğüs boşluğunda hava toplanması
 • Bölgeden geçen atardamar veya sinirlerde hasar
 • Sinir hasarına bağlı Horner sendromu (azalmış yüz terlemesi ve sarkık göz kapakları)
 • Terlemede artış yani kompansatuar hiperhidroz (refleks hiperhidroz)
 • Akciğerden içeri hava kaçması Pnömotoraks (toraks içerisinde hava kalması)

 

Sıkça Sorulan Sorular 

ETS ameliyatı ne kadar sürer?

Endoskopik Torakal Sempatektomi işlemi 10-15 dakika sürmektedir fakat anestezi de dahil edildiğinde, ameliyat yaklaşık yarım saat ile bir saat arası sürmektedir.

ETS ameliyatının başarı oranı nedir?

El ve yüz bölgesinde başarı oranı %90’dır fakat ayak bölgesine çok fazla etkili değildir. Ayak bölgesinde başarı oranı %30’dur.

Ameliyattan sonra terlemek normal midir?

Ameliyattan sonra az miktarda terleme olabilir. Bu söz konusu bölgenin sağlıklı şekilde nemli kalması açısından önemlidir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣