Çimentosuz Kalça Protezi Nedir?

Çimentosuz Kalça Protezi Nedir? - protezin iskete uygulanmış hali

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Protez cerrahisi, Ortopedi ve Tramvatoloji bilim dalının insanlığa verdiği büyük hizmetlerden biridir. Zaman içerisinde eklemlerin aşınması, kazaya veya enfeksiyona maruz kalması sonucunda eklemlerde artrozlar diğer adıyla kireçlenmeler oluşmaktadır. Kalça eklemlerinde de meydana gelebilen bu sorun, ağrılara ve hareket kısıtlamalarına yol açmaktadır. Bu noktada kalça protezi tedavisine başvurulmaktadır. Uygulanan protez çeşitleri değişiklik gösterir.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Çimentosuz Kalça Protezi” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

 

Kalça Protezi Nedir?

Kalça eklemi vücudumuzdaki en önemli eklemlerdendir. Zamanla bu eklemler aşınmakta, enfeksiyon veya kazalara maruz kalmaktadır. Sonucunda ise eklemlerde artroz yani kireçlenme meydana gelir. Bu durum ise kişinin ağrı çekmesine ve rahata hareket edememesine yol açar. Kişi oturma, yürüme, eğilme, kalkma gibi eylemlerini gerçekleştirirken sorun yaşar. Bu sorunların giderilmesi için Ortopedi ve Tramvatoloji bölümü tarafından kalça protezi ameliyatları uygulanmaktadır.

Kalça protezi ameliyatlarında kalçanın yuvasının ve femur başının şekli değiştirilmektedir.  Ardından o kısma protez uygulanır. Protezin kalitesi ve çeşidine göre kişi ameliyat sonrasında, sağlıklı bir insanın hareket ettiği gibi hareket etmektedir.

Kalça Protezi Tipleri

Kalça protezleri çimentolu kalça kemiği protezleri ve çimentosuz kalça kemiği protezleri olmak üzere 2 temel cinste uygulanmaktadır.

Çimentosuz Kalça Protezi

Bu kalça protezi, üzeri gözenekli bir madde ile kaplı pütürlü bir yüzeye sahiptir. Kemik yapısı, pütürlü alan üzerinde büyümeye başlar ve pütürlü alan sayesinde protez ile kemiğin birbirine kaynaşması daha kolay olur.

Günümüz koşullarında gelişen tedavilerde çimentosuz kalça protezlerine sıklıkla başvurulmaktadır. Çimentosuz kalça protezi, kemik ve protezin birbiri ile kaynaşıp uyumlu hale gelmesine en yatkın protez tipidir. Diğer taraftan bu protezler baş ve yuva kısımlarındaki maddelerin çeşidine göre farklılık göstermektedir.

Çimentosuz Kalça Protezi Kombinasyonları

Baş: Metal – Yuva: Plastik

Yuva: Seramik – Baş: Seramik

Baş: Metal – Yuva: Metal

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Kalça Protezi? 

Bu protez çeşidi, kalça ekleminde oluşan problemlerin tedavisinde uygulanmaktadır. Kişiye özel hazırlanan protezler kalça eklemi içerisine yerleştirilir. Bu sayede kalça eklemlerindeki sorunlar ortadan kalkmaktadır.

Kalça protezi nasıl takılır?

Genel anestezi altında ve açık cerrahi yöntemi ile takılır. Kalça protezi ameliyatlarında kalçanın yuvasının ve femur başının şekli değiştirilir.  Ardından o kısma protez uygulanır.

Kalça protezi fiyatları 2023? 

Kalça protezi ameliyatları hem kemik hem yumuşak doku operasyonudur. Bu sebeple alanında uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Kalça protezi fiyatları; seçilen protez malzemesine, işlemin yapıldığı sağlık kurumuna ve doktorun uzmanlığına bağlı olarak değişmektedir. Avicenna Ataşehir Hastanesi kalça protez fiyatları için hastanemizin çağrı merkezi 0216 574 10 00 numarasını arayarak veya WhatsApp hattımız +90 552 216 39 11 numarasına mesaj atarak bilgi alabilirsiniz.

 

Avicenna Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Doktorları

Ortopedi ve Travmatoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣