ertesi gün hapı

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Korunmasız cinsel ilişki sonrası, plansız gebeliklerin önüne geçebilmek için kullanılan ertesi gün hapı, oral yolla alınan ve yüksek progesteron hormonu içeren bir ilaçtır. İçeriğindeki yüksek progesteron hormonu sayesinde, erkek spermi kadın yumurtasında döllenemez ve uterusa tutunamaz. Doğum kontrol ilaçlarıyla karıştırılmaması gereken gün sonu hapı, düzenli olarak kullanılmasına gerek olmayan bir ilaçtır. Korunmasız cinsel ilişki sonrası kimi zaman bir kez kimi zaman da iki kez kullanılması yeterli olan bu ilaç, hiçbir şekilde bir doğum kontrol yöntemi olarak düşünülmemelidir.

Korunmasız cinsel ilişki ve kondom yırtılması gibi beklenmeyen şartlarda kullanılması gereken gün sonu hapı, cinsel ilişki sonrası hamileliği engelleme açısından oldukça kuvvetlidir. Fakat ilacın ne kadar erken kullanıldığın büyük bir önemi vardır. İlişkiden 5 gün sonra gün sonu hapı kullananlar, ilacın bir etkisinin olmayacağını bilmelidir. Peki, ertesi gün hapı kaç saat etkili? İlişki sonrası ilk 24 saat içerisinde alınan haplar, hamileliğin oluşma ihtimalini yüzde 98 gibi büyük bir oranda engellemektedir. Ertesi gün haplarıyla ilgili bilinen en büyük yanlışlardan birisi, cinsel yollardan bulaşan hastalıkların da önüne geçtiğidir. Ertesi gün hapları, cinsel yollarla bulaşan hastalıkların hiçbir şekilde önüne geçmemektedir. Tek kullanım alanı, beklenmedik gebelik ihtimalini ortadan kaldırmaktır.

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Ertesi gün hapları, eczaneden reçetesiz olarak satın alınabilen ve yoğun progesteron hormonuna sahip olan ilaçlar. Hamileliğin istenmediği dönemlerde, korunma olmadan yaşanan cinsel ilişki sonrası kullanılır ve gebelik oluşumunun önüne geçer. Peki, ertesi gün hapı kaç saat içinde alınmalı? Her ne kadar adında ertesi gün terimi geçse de, uzmanlar ilişkiden sonraki ilk 12 saat içerisinde alınmasını önerirler. Ertesi gün alındığında koruma oranı yüzde 75’e düşer. 5. gün ile birlikte koruyuculuğu kalmamaktadır.

Bu ilaç bir doğum kontrol yöntemi değildir. Ancak acil korunma yöntemi olarak tanımlanabilir. Eğer bir doğum kontrol yöntemi kullanılıyorsa, bu ilacın kullanılmasına gerek kalmaz. Gebelik ihtimalinin en yüksek olduğu dönemde dahi, koruma sağladığı bilinmektedir. Kimi zaman yumurta, ilaç kullanılana kadar döllenebilmektedir. Fakat ilacın alınmasıyla birlikte, yumurtanın rahme tutunmasının önüne geçilmiş olur.

Bir doğum kontrol yöntemi olarak algılanıp, düzenli olarak kullanıldığında birçok olumsuz sonuca neden olabilen ertesi gün haplarının, uzun süreler boyunca kullanılmaması gerekir. Genellikle eczanelerde tablet olarak satılan bu ilaçlar, markadan markaya farklı olarak dozaj farlılıkları gösterebilir. Kimi markalarda bir kez kullanmak yeterli olurken, kimi markalarda iki doz kullanım önerilir. Bu sebeple ilacı alırken eczacıyla konuşmak gerekmektedir. Eğer aktif bir cinsel yaşamınız varsa ve hamilelik gibi bir düşünceniz yoksa, mutlaka doğum kontrol yöntemlerinden birisini kullanmalısınız.

Ertesi Gün Hapları Nasıl Kullanılır?

Doğum kontrol yöntemlerinden faydalanılmadığı dönemlerde, korunmanın olmadığı ve hamilelik şansının yüksek olduğu cinsel ilişkilerden sonra kullanılması mühim olan ertesi gün hapları, cinsel ilişkiden olabildiğince kısa süre sonra alınmalıdır. Ne kadar erken kullanılırsa, o kadar koruyucu olur. Gün sonu hapı kullanımı oral yoldan (Ağızdan) yapılır. İlacı satın aldıktan sonra prospektüsünü iyice okumak ve sondan sonra prospektüse göre kullanmak gerekir. Çeşitli markalar arasında kullanım farklılıkları olduğu unutulmamalıdır. Bazı markalar tek dozu uygun görürken, bazı markalar iki doz alımı öne çıkarır.

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Kullanılır?

En merak edilen konulardan birisi, ertesi gün hapı ne zaman alınmalı sorusudur. Gebelik beklenmeyen bir dönemde yaşanan korunmasız cinsel ilişki sonrası, ayda 1 defayı geçmeyecek şekilde ertesi gün hapları kullanılabilir.

Ertesi Gün Hapı Ne İşe Yarar?

Korunma olmaksızın girilen cinsel birleşme sonrasında en kısa süre içerisinde kullanılması gereken ertesi gün hapları, progesteron hormonu ile istenmeyen hamileliklere engel olurlar. Gebelik, erkek sperm hücrelerinin, kadın fallop tüplerine ulaşması sonucunda, orada bekleyen yumurtanın döllenmesi şeklinde meydana gelir. Erkek sperm hücreleri, kadın bedeni içerisinde 2 güne kadar hayatta kalabilir. Tüplere ulaşan sperm hücreleri, yumurtayı dölleyerek gebeliği oluşturur. İşte tam da bu noktada ertesi gün hapları ile, yumurtlama süreci geciktirilebilir. Yumurtanın döllenmesi durumunda dahi, progesteron hormonu sayesinde, yumurtanın rahme oturmasının önüne geçilebilir. Progesteron hormonu, rahim içi duvarını kalınlaştırarak bunu başarır.

Ertesi Gün Hapı Kullandıktan Kaç Gün Sonra Adet Olunur?

Gün sonu hapının adet düzensizliğine neden olduğu net bir şekilde ispatlanmıştır. Fakat bu düzensizlik kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Bu yüzden net bir gün paylaşımı yapmak doğru olmaz. Fakat kişinin bu ilacı kullandıktan sonra yaşayacağı düzen bozukluğuna hazırlıklı olması gerekmektedir.

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri

Ertesi gün hapları her ne kadar korunmasız cinsel ilişki sonrası gebe kalmaya karşı oldukça güçlü bir önlem olsa da, bir doğum kontrol yöntemi gibi düzenli kullanımda ciddi problemlere yol açabilir. Peki, ertesi gün hapı adeti geciktirir mi? Evet, tek bir kullanımda bile adet düzensizliği, mide bulantısı, kusma gibi sorunlara sebebiyet verebilmektedir. İlacı kullandıktan sonraki 3 saat içerisinde bir kusma meydana gelirse, ilacın etkisi kalmayabilir. Böyle durumlarda ilaç yeniden içilmelidir.

Ertesi gün hapının yan etkileri kişiyi etkilediğinde, belli başlı şikayetlere neden olmaya başlar. Yan etkilere bağlı şikayetlerin azalmadan devam etmesi halinde, en yakındaki sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Ertesi gün haplarını ayda bir kereden fazla kullanmamak gerekmektedir. Eğer aynı ay içerisinde birden fazla kullanım olursa, kişinin hormon seviyeleri kontrolden çıkabilir. Vücudun temel işleyişinde birçok farklı görevi bulunan hormonların kontrolden çıkması, çok sayıda hastalığa neden olabilir. Öte yandan adet düzensizliği, kalp damar hastalıkları ve kanser oluşumu gibi riskleri de bünyesinde barındırmaktadır. Tüm bunlar, ilacın tek seferlik değil, düzenli kullanımıyla oluşabilecek problemlerdir.

Az Görülen Diğer Yan Etkiler

Diğer ertesi gün hapı zararları ise şunlardır:

  • Göğüslerde hassasiyet oluşumu
  • Baş ağrıları
  • Baş dönmesi
  • Şişkinlik
  • Yorgunluk
  • Lekelenme
  • Adet gecikmesi
  • Ara kanamalar
  • Karın ağrısı

Beden sağlığının korunabilmesi için, ayda en fazla 1 kez kullanım tavsiye edilir. Mümkün olan seviyede ilacın kullanılmaması tavsiye edilir. Eğer aktif bir cinsel yaşam varsa, doktorunuzun tavsiye ettiği doğum kontrol yöntemini kullanmanız gerekir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Ertesi gün hapı neden kullanılır?

Gün sonu hapı istenmeyen gebelikleri önlemek için cinsel ilişki sonrası kullanılan haptır. Cinsel birliktelik sonrası 24 ile 72 saate kadar alınması gereken hap, istenmeyen gebelikleri engellemekte etkilidir.

Gün sonu hapı ne zaman alınmalıdır?

Kullanılan ertesi gün haplarının farklı geçerlilik süreleri bulunmaktadır. Ancak gün sonu hapının yüksek oranda etkili olabilmesi için cinsel birliktelik sonrası 24 saat içerisinde alınması tavsiye edilmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Doktorları

Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.