Ozon Tedavisi

Ozon Tedavisi Nedir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Ozon tedavisi, son yıllarda hastalık tedavilerinde kullanılmaya başlayan alternatif bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Oksijenin triatomik ve kararsız bir formu olarak tanımlanabilen ozon, deri hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları gibi birçok problemin tedavisinde kullanılabiliyor.

Ozon Tedavisi Nedir?

Oksijen, solunum yapan her canlı için hayati önemdedir. Oksijen ile tedavi, giderek gelişen bir yöntemdir. Ozon tedavi yöntemi kendi içerisinde ikiye ayrılır. Birincisi normobarik oksijendir. Sıklıkla solunum problemi yaşayan akut hastalarda ya da KOAH gibi hastalarda uygulanan türdür. İkincisi, hiperbarik oksijendir. Bu oksijen atmosferden çok daha yüksek bir basınca sahiptir ve yüzde 100 oksijenden oluşur. Normal bir havada yüzde 21 oksijen bulunurken, ozon terapisi ile vücuda yüzde 100 oksijen basıncı verilir. Bu da plazma içerisindeki oksijen seviyesinin artmasına ve çevredeki dokulara giden oksijenin yükselmesine neden olur. Böylece çok sayıda hastalığın tedavisi mümkün hale gelir.

Ozon Tedavisi Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Ozon terapi yöntemi, çok sayıda hastalığın destekleyici tedavisi olarak tercih edilebilir. Bu hastalıklar genel olarak şunlardır:

 • Dolaşım problemleri: Ozon tedavisinin en yoğun kullanıldığı hastalıktır. Genellikle şeker hastası insanlarda ortaya çıkan ayak uyuşmaları, karıncalanmaları, üşüme ve ağrılar için tercih edilir. Bu tarz hastalar için hiperbarik oksijen tedavisi kullanılır.
 • Kanser: Kanser hastalarının kanser cerrahisi dışında destekleyici tedavilerinden birisi olan ozon terapi yöntemi, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kanserle savaşan hücrelerin sayısını artırır. Genel vücut direncini artırarak, kanserin tedavisinde önemli bir rol oynar. Kemoterapinin oluşturduğu kötü etkilerin azaltılmasında da büyük bir görevi vardır.
 • Göz Hastalıkları: Yaşlılıkla birlikte ortaya çıkan bozulmaların sonucunda optik sinirlerin ve retinanın zarar görmesi, göz hastalıklarının oluşmasına neden olur. Bu tarz sorunlara karşı ozon tedavi yöntemi kullanılarak, gözdeki dolaşımsal problemlerin önüne geçilir. Her ne kadar ozon tedavisi ile göz hastalıkları direkt olarak iyileştirilemese de, hastalığın ilerleyişini büyük oranda durdurduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.
 • Enfeksiyonlar: Ozon, sudaki mantarların ve bakterilerin temizlenmesi için kullanılmaktadır. Bu tarz ajanların temizlenmesinde kullanılırken, zamanla bu ajanların neden olduğu hastalıkların tedavisinde de kullanılmaya başlamıştır. Ayak mantarı gibi problemler, ozon tedavisiyle yenilebilir.
 • Deri Hastalıkları: Çok sayıda deri hastalığının ve küçük problemin tedavisinde ozon tedavisinden faydalanılır. Ufak bir cilt sorunu ya da büyük bir deri hastalığı, ozon terapi yöntemiyle tedavi edilebilmektedir.

Yukarıda yer alan hastalıkların yanı sıra, romatizma, yatak yaraları, artrit, proktitis ve kolit gibi bağırsak enfeksiyonları da ozon terapisiyle iyileştirilebilmektedir. Vurgun, herpes simplex ve herpes zoster gibi virüslerin sebebiyet verdiği problemler ve karaciğer enflamasyonları gibi çok sayıda hastalığın tedavisinde destekleyici bir alternatif tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkar. Yaşlanmaya karşı uygulanan bazı terapilerde de ozon terapisinden faydalanılır.

Ozon Terapisinin Faydaları

Ozon tedavisinin, dokulardaki oksijen seviyelerini büyük oranda arttırıyor olması, tıbbın çok sayıda alanında kullanılmaya başlanmasını sağlamıştır. Doktor kontrolünde uygulanması halinde, normal şartlarda uygulanması gereken tedavi yöntemlerine hiçbir kötü etkide bulunmaması en büyük avantajlarından birisidir. Yani gereken rutin tedaviye hiçbir zararı bulunmamaktadır. Ozon tedavisi yan etkileri olmayan bir tedavidir. Doğru uygulanması halinde çok pratik, çok hızlı, fazlasıyla güvenilir ve maliyeti düşük bir tedavidir.

 • Hücrelere ve dokulara gelen kan dolaşımı seviyesini yükseltir.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve enfeksiyon hastalıklarına karşı olan direncin artmasını sağlar.
 • Damarların yenilenmesini sağlar. Tansiyon problemlerini azaltır.
 • Lenf ve kan sistemlerini temizlemekle görevlidir.
 • Derinin de bir böbrek ya da akciğer gibi faaliyet göstermesini sağlar.
 • Cildin çok daha yumuşak, temiz ve genç görünmesini sağlar.
 • Kaslarda biriken toksini temizler ve esnekliğin artmasını sağlar.
 • Eklem ağrılarının ve kas problemlerinin iyileşmesini sağlar.
 • Hormonların ve enzimlerin üretiliş sürecini normalleştirir.
 • Beyin fonksiyonlarının ve hafızanın güçlenmesini sağlar.
 • Depresyona iyi gelir.

Ozon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ozon uygulaması öncesi alınması gereken bazı önlemler vardır. Ozon oldukça yanıcı bir madde olduğu için, tedavinin yapılacağı alanda yanıcı element bulundurulmaması gerekmektedir. Tedavi sürecinin en büyük risklerinden birisi hipoventilasyondur. Hipoventilasyon, akciğerlerdeki temiz hava ile kirli hava değişiminde çıkan bir problem sonucunda, plazma karbondioksit seviyesinin yükselmesidir. Akciğer hastalarının tedavisinde doz ayarının doğru yapılması büyük önem taşır. Ozon tedavisi yaparken oluşabilecek ender yan etkilerden birisi de, basıncın doğru ayarlanamaması sonucu oluşabilecek orta kulak travması ve göz problemleridir. Nefes alırken ağrı gibi problemler de, tedavi esnasında ender olarak görülebilir.

Avicenna Ataşehir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Avicenna Ozon Tedavi Merkezi, alanında uzman hekimlerle aşağıda yer alan tedavileri başarıyla uygulamaktadır:

 • Ozonla zayıflama
 • Saç ozon tedavisi
 • Ozon cilt bakımı
 • Rektal ozon tedavisi

Ozon Tedavisinden Sonra Yapılması Gerekenler

Ozon gazı, saf oksijenden üretilen bir gazdır. Üretim için medikal ozon jeneratörleri kullanılmaktadır. Ozon gazı ve oksijen, tedavi sürecinde birlikte kullanılmaktadır. Ozon tedavisi ile amaçlanan, hastaya en güvenli şekilde ozon verilmesidir.

Ozon terapi yöntemini uygulayacak olan doktor ya da fizyoterapi uzmanı, hasta için en uygun ve gerekli tekniği seçecektir. Bu teknikler şunlardır:

 • Majör (Kan yıkama)
 • Minör (Kas içine)
 • Deri altına
 • Beden boşluklarına
 • Eklem içine
 • Sonulum sistemine
 • Torbalama
 • Saça
 • Ozonlanan sıvıların uygulanması ya da içilmesi

Bir ozon tedavisi seansı 5 dakika sürebileceği gibi, 30 dakikaya kadar da uzayabilir. Burada hastanın neden ozon tedavisi aldığına, genel sağlık durumuna ve tekniğe göre süreler değişebilir. Hasta gündelik yaşamına tedaviden hemen sonra geri dönüş yapabilmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Ozon tedavisi kaç seansta etki eder?

Yaklaşık olarak 8 – 10 seans sürer. Etki oluşması adına en az 5 seans ve üzeri uygulama yapılması gerekmektedir.

Ozon tedavisi kaç dakika sürer?

Major tedavi uygulaması 20 – 30 dakika arasında, minor tedavi uygulaması ise 30 saniye sürer.

Ozon tedavisinde yaş sınırı var mıdır?

Herhangi bir yaş sınırı yoktur hatta çocuklara da önerildiği durumlar olur.

Ozon tedavisi sonrası ağrı olur mu?

Ozon enjeksiyonu sonrası 3 – 5 dakika ile 1 – 2 saat içerisinde hastalar hafif bir yanma hissederler. Ancak bu durum normaldir.

 

Avicenna Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.